Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Postoj FCI k válce na Ukrajině

Všimli jste si, že ani FCI nezůstává k aktuálnímu dění na Ukrajině lhostejná? Shrnutí jejího postoje, přijetí nezbytných sankcí a informace o nabídce pomoci postiženým oblastem i z její strany naleznete v následujícím krátkém článku.


Postoj FCI k válce na Ukrajině
Mgr. Jana Šikulová 8.3.2022 19586x Na ostří nožeVěřte - nevěřte

FCI neboli Mezinárodní kynologická unie je největší kynologické sdružení na světě, které vzniklo v roce 1911 a sídlí v Bruselu, zastřešuje 354 standardizovaných psích plemen z 98 zemí světa. Za každý stát může být členem FCI pouze jedna organizace (v České republice je řádným členem ČMKU). Organizace po první světové válce zanikla a byla obnovena v roce 1921.

Ukrajinská chovatelská unie (UKU) se sídlem v Kyjevě je řádným členem FCI a na svých www stránkách v ukrajinštině informuje krátce o hrůzách války a s anglickým překladem bez emocí zveřejňuje čísla účtů, kam je možné oficiálně zaslat finanční pomoc.

Stránky Ruské kynologické federace (RKF) se sídlem v Moskvě jsou zablokované.

FCI ruskou invazi odsuzuje

Postoj FCI k válce na Ukrajině

FCI se na svých webových stránkách k situaci na Ukrajině nevyjadřuje, to ale neplatí o jejím facebookovém profilu. Zde FCI a jeho představenstvo oficiálně odsoudilo ozbrojenou invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Cítí se znepokojeně, smutně a naštvaně.

FCI lituje, že ruská armáda přivedla mnoho lidí a psů do stavu nouze. Ruská armáda vystavila chovatele i psy obrovskému riziku, přímému ohrožení jejich pohodlí a životů. Mnoho z nich uprchlo, další se snaží přežít v nelidských podmínkách, schovaní v krytech, kde jim dochází jídlo, krmivo i další základní potřeby. A i přes tyto hrozné podmínky chovatelé neopouští své psy!

To, v jakých podmínkách musí nyní vinou ruské armády, chovatelé na Ukrajině přežívat, je v přímém rozporu s psanými zásadami FCI, které upravují pohodlí zvířat.

Přijatá opatření a aktivní pomoc  

V sobotu 27. února 2022 mimořádně zasedlo představenstvo FCI a přijalo důležitá rozhodnutí v rámci svých daných pravomocí.

Od 1. března 2022 do odvolání nesmí Ruská federace prostřednictvím Ruské kynologické federace (RKF) pořádat na svém území žádné akce, na kterých se udělují tituly FCI (CACIB, CACIT, CACIAG a další).

FCI otevřela transparentní bankovní účet, na který je možné bezpečně posílat peníze na podporu ukrajinských kynologů a ukrajinské kynologické unie (UKU), kteří jsou postiženi válkou. FCI sama také na tento účet přispěla a bude přispívat i nadále.

FCI prohlašuje, že je obrovské, silné a sjednocené společenství, které se postavilo za Ukrajinu.

Postoj FCI k válce na Ukrajině

Předseda FCI doktor Tamas Jakkel se k válce na Ukrajině vyslovil ve vlastním statutu již 26. 2. 2022. Tenkrát doufal, že válka nebude trvat dlouho, že brzy skončí. Vyjádřil díky všem kynologickým organizacím a členům FCI, kteří aktivně pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny a jejich psům, stejně jako těm, co pomáhají psům, kteří zůstávají na Ukrajině. Komise pro agility podle něj pravděpodobně zruší pořádání mistrovství v Moskvě plánované na září 2022. Na závěr poslal modlitbu těm, kteří trpí touto tragédií.

 

Mgr. Jana Šikulová

Foto: archiv redakce, FCI, google

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->