Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Belgický ovčák – malinois

Na maliňáky jsme se zeptali snad nejznámější chovatelky v České republice a to paní Jitky Pospíchalové, která chová tyto psy již od roku 1994. Z její chovatelské stanice DE ALPHAVILLE BOHEMIA vzešlo mnoho úspěšných jedinců a to jak po pracovní tak po výstavní stránce.


Belgický ovčák – malinois

Německý ovčák byl dlouhé roky jedničkou mezi pracovními psy. Dnes mu velmi silně šlape na paty právě onen malinák. Čím si myslíte, že to je?

Domnívám se, že je to hlavně progresivitou chovatelů malinoisů jak  u nás, tak i v celé Evropě, stále se  zdokonalujícími  metodami  výcviku a ambiciozností psovodů.  Tou progresivitou myslím to, že mnoho vynikajících chovatelů malinoisů mělo a má v sobě krev původních lidí z venkova, kteří obhospodařovali půdu, chovali domácí zvířata a byli neunavitelně pracovití a vynalézaví. A protože byli tak nároční k sobě, tak byli také stejně nároční i k druhým , v tomto případě ke svým psům, kteří  je doprovázeli na každém kroku, pomáhali jim jako ovčáčtí psi,  i jako ochránci majetku. Přitom potřebovali, aby to byli odolní,  neunavitelní a zdraví psi, kteří odolají i špatným klimatickým podmínkám.  A protože to byli většinou sami chovatelé hospodářských zvířat, našlo se mezi nimi dost příznivců chovu psů, kterým šlo o upevňování a vylepšovaní  vlastností jejich pracovních psů. Tím se stalo, že nedocházelo k útlumu v chovu tohoto nádherného pracovního plemene, ale k jeho výraznému rozvoji. Tito chovatelé, jak už jsem řekla, byli spíše drsnější  nátury s vysokými nároky, přitom si ale uměli udržet zdravý selský rozum a uměli pracovat s citem pro chov, což byly vynikající vlastnosti pro rozvoj plemene. V posledních několika desetiletích se chov malinoisů začal razantněji orientovat na služební účely všech ozbrojených složek a na sportovní využití. Přitom si ale plemeno díky chovatelům a vysokým požadavkům trenérů na výkon v zaměstnání ponechalo výborné zdraví.  Lidé od „malin“ jsou nastaveni na vyšší temperament, výkonnost i výdrž, přitom to jsou lidé učenliví a vynalézaví, kteří chtějí vyhrávat.  Kombinace tohoto všeho zajistila plemeni takovou oblibu a úspěšnost.

 Belgičtí ovčáci jsou celkem čtyři (groenendae, tervueren, laekenois, malinois). Avšak maliňák je naprosto jedinečný – proč?

 I když původně byly všechny 4 variety hojně využívány pro pracovní účely, došlo u těch dlouhosrstých variet (groenendal, tervueren) k většímu příklonu k exteriérové straně a k výraznému odklonu od výkonu. To mělo za následek ochabnutí povahových a pracovních vlastností , ale za to se nám tu začala rodit překrásná zvířata, která svým majitelům dělala obrovskou radost po jiné stránce.  Musím ale říci, že v posledních několika letech opět  stoupá zájem o pracovní tervuereny, kteří se čím dál víc ukazují na těch nejvyšších soutěžích, přitom si ale dokáží ponechat krásný exteriér. Zatímco u těch našich čistě pracovních malinoisů jsem mnohdy smutná nad tím, kam se vzhled maliňáků dostává.  A myslím, že je to veliká škoda, protože je to výrazný odklon od standardu, který vytvořili a roky udržovali ti drsní sedláci, kterým tento exteriér zajišťoval výborné zdraví po generace….

 V čem Vy vidíte jedinečnost svého plemene, kterou byste nadnesla?

V rychlosti, razantnosti,  temperamentu a ochotě pracovat pro svého psovoda. Také v jeho odolnosti a neunavitelnosti při extrémních klimatických podmínkách.

 Proč si myslíte, že maliňák tak stoupá na oblíbenosti?

 Protože lidé vidí jeho výkony na mistrovstvích světa a ty v kombinaci s perfektním předvedením, například při poslušnosti v IPO, jsou mnohdy opravdu nepřekonatelné. Navíc je to plemeno poměrně zdravé vzhledem k obrovskému  rozšíření. To vše následně přitáhne všechny aktivní, sportovně založené lidi to s ním zkusit.

 Pojďme se podívat na chov, kam dle Vás směřuje a kam by měl směřovat chov?

 Nároky na pracovní využití stoupají  a to jak ve sportu, tak i ve služebním využití. A bohužel mnoho chovatelů jede tzv. na krev, tedy zajímá je pouze výkon. Jakoby ostatní jako zdraví a standard neexistovaly. To se nám všem může časem vymstít. Na druhou stranu ale musím říci, že ještě před pár lety byli maliňáci větší drsňáci.  Razanci a bojovnost předváděli ve všech sportech, kde to bylo žádoucí. Dnes se klade až příliš velký důraz na poslušnost  a ty opravdové rabijáky už není ani moc vidět. A to nemyslím jen v IPO! A toho se opravdu obávám.

 Jak byste hodnotila povahu plemene. Nemyslím, co říká standard, ale to, jak vidíte dnešní povahy Vy jako chovatelka.

Myslím, že jejich povaha zůstala v podstatě na stejné úrovni. Jsou temperamentní, kontaktní, pořád chtějí něco dělat a být co nejvíce se svým páníčkem. Snad jen ta tvrdost  mi tam dost podstatně začíná chybět.

Je těžké ptát se na to jako vhodní jsou na výcvik, to asi každý ví, ale pojďme se tedy podívat na ostatní sporty, které může vykonávat. Jak vidíte tyto psy při moderních sportech jako je dogfrisbee, tanec nebo jak práce asistenčních a vodících psů.

Maliňák je takzvaně pro každou blbost. Je opravdu vhodný pro všechny druhy kynologických sportů, nemusíte se bát, že by nechtěl běhat agility, skákat pro frisbee, tancovat, nebo běhat po boku svého pána. K tomu všemu jsou jakozrozeni. Jako asistenční psi by mohli být také ještě dobře využiti, vzhledem k obrovské chuti do aportů a chytrosti,  ale u vodících psů bych byla poněkud opatrnější vzhledem k jejich rychlým reakcím na vše.

 Pro koho je malinák vhodný, je to pes s obrovským temperamentem a to asi také není pro každého.

Ano přesně tak. Pokud jste typ člověka spíše usedlejšího, který má rád svůj klid, tak ten s maliňákem asi jen tak mít nebudete. Stále musíte být připraven na to, co se zase může stát a co Vám Váš miláček vymyslí :o)).  To Vám ale několikanásobně vynahradí  v momentu, kdy od něj budete něco vyžadovat!

 Jak nejlépe zaměstnat maliňáka.

Malinois miluje pohyb, přírodu, společnost, aktivitu jakoukoliv od procházek přes běhání, skákání i plavání. Tím ho ovšem neunavíte ani  po 20km vedle kola. Za 10 minut totiž bude opět nachystán na další činnost. Proto lidem radím, pokud chtějí, aby  se jim jejich maliňák unavil, aby jej zaměstnali hlavou. Aby musel přemýšlet. A pokud chtějí, aby odpočíval, tak  ho musí zavřít do kotce, kde nebude rušen například dětmi vracejícími se ze školy.  Ale to jen pro zajímavost.

Jedna otázka tu nepadla. Proč u jste si Vy vybrala právě malináka, jak dlouho se chovu věnujete a kam směrujte Váš chov?

Malinois mě uchvátil v mých 13 letech, kdy jsem toto nádherné, praktické pracovní  plemeno viděla poprvé v Hradci Králové na Mistrovství  Evropy ve výkonu psů. A protože byl zbarvením a černou maskou stejný jako můj voříšek, kterého jsem v krutých mrazech zachránila, tak jsem se rozhodla, že si jej jednou pořídím. A to se také za pět let podařilo.

Maliňáky chovám letos již 23 let a ve svém chovu jsem opravdu velmi náročná jak  na sebe, tak i na své psy. Chci, aby byli nejen pracovití, ale zároveň, aby chtěli pracovat pro svého psovoda, byli dostatečně drsní, zdraví a aby i dobře vypadali!!! Abych nemusela na dálku dobu přemýšlet, jestli to je maliňák, nebo nějaký kříženec, nebo dokonce jiné plemeno.

Váš nejlepší pes (nejen úspěchem ale třeba povahou)? Falcon de Alphaville Bohemia, kterého jsem dala jako svatební dar bývalému manželovi panu Dušanu Pospíchalovi.  Falcon byl opravdu pan pes, který se rodí jeden z tisíce. Měl nádhernou povahu  – dokázal být klidný, přitom byl i temperametní,  vyrovnaný a zdravě sebevědomý pes samec, který nikdy neublížil ani feně, ani štěněti, přitom se v zákusech nezmýlil a stal se mistrem v obranách na mistrovství republiky všech plemen. Byl i krásně sytě červený s černou maskou, takže měl  i impozantní vzezření.  A navíc dával stejně výborná štěňata a ještě vylepšoval  zdraví minulých generací.

Co byste přála malinákům, chovatelům a majitelům do budoucna?

To stejné co si přeji pro své vlastní odchovy : Aby měli štěstí na majitele a dělali jim jen radost, aby jejich páníčci s nimi byli spokojení a neprodávali je dalších lidem.  A celkově, aby se maliňáci ubírali díky lidem okolo nich tím nejlepším možným  směrem.  A aby to nadále zůstali jedni z těch nejlepších pracovních psů na světě.

Děkuji Vám za rozhovor.

Foto: archiv Jitka Pospíchalová

Kam dál ...