Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jedinou výtku, kterou k nim mám, je že s námi jsou tak krátce...

Ptala jsem se dvou báječných psovodek, a to majitelky border kolie Romany Fajmanové, ta se svou fenkou Ejťou tvoří dokonalý tým, takové,,mlátičky v mnoha zkouškách, závodech,, a zcela upřímně mohu říct, jak jsem ráda že jsem je poznala. A jako druhou jsem vyzpovídala majitelku australské ovčandy Martiny Řepové, která taktéž aktivně sdílí život a proplouvá se svým psem na vlně výcviku.


Jedinou výtku, kterou k nim mám, je že s námi jsou tak krátce...

Holky, obě dvě máte svého top psa...tak mě jako první dotaz na Vás napadá, jak jste k němu přišly, co Vás dovedlo k vašemu plemeni?

Romana: Plemeno border kolie mi učarovalo již v roce 2003 a sice na výstavě – nejdříve to byl vyloženě vzhled. Zamilovala jsem se do toho černobílého ,,voříška,, a začala jsem pátrat a studovat o něm více. Dozvěděla jsem se, že toto plemeno je nejen krásné, ale i hodně inteligentní a pracovité. Za každou cenu jsem ho musela mít.

 Martina: Vždy jsem chtěla vlastního psa, musela jsem si delší dobu počkat na vhodnou situaci a podmínky, chtěla jsem se věnovat agility, takže jsem vybírala plemeno vhodné po sport. Rozhodovala jsem se mezi BOM, BOC a právě AUO. Jednoznačně AUO vyhrálo. Spojila jsem se s poradkyní chovu, získala jsem mnoho cenných rad a informací a to mě už jen utvrdilo v mé volbě.

 Teď Vás poprosím o seznámení s Vašimi čtyřnohými miláčky  a nebojte se pochlubit s  úspěchy.

Romana:  After Eight Based on Ball – neboli Ejtý. 2013-titul ,,megašprt,, v obedienci při MR borderek, 2016-MR borderek ve výkonu-1 Fpr1, 2016-anketa pes/fena roku – 5. místo ve sportovní kynologii. Zkoušky: ZVOP, HWT, OBZ, OB1, OB2, ZZO, ZZO1, ZZO2, ZOP, ZPU1, ZPU2, BH, FPR1, FPR2, FPR3, canisterapeutická zkouška.

 Martina: Takže já mám dvě fenky a to DAIKIRA Valkar z CHS Valkar a druhá je AZURE QUICKSTEP GIRL, která je odchov z naší chovatelské stanice Daikira Aussies. Mezi naše úspěchy patří 2. místo na MR australáků v agility, 9. místo na ME ve frisbee, 24. místo na ME ve frisbee (poznámka red. 24. místo ze 166 startujících týmů).

Holky, čím je pro Vás to Vaše plemeno naprosto top a nenahraditelné? Přece jen je opravdu velká škála plemen napříč celým světem?

Romana: Moje plemeno je pro mě TOP z důvodu jeho pracovitosti, oddanosti, je to střední plemeno, které mohu kamkoliv vzít. Nenáročné na údržbu. Do každé akce, do každého sportu půjde s nadšením a nadšeně bude dělat všechno, co bude dělat panička.

 Martina: TOP je pro mě jednoznačně pro svou inteligenci, ochotu a chtíčem do práce. Jejich drive, veselá povaha a chuť vrhnout se do všeho, co já si vymyslím.

Jaká je komunikace s tak inteligentním plemenem? Má nějaké neduhy/nedostatky?

Romana: Komunikace s borderkou je vždy výzva. Jsou natolik inteligentní, že člověk si musí dopředu rozmyslet každý krok. Musí být vždy o krok napřed a nesmí se nechat zaskočit. Člověk se s borderkou naučí hodně přemýšlet. Za dobu co toto plemeno mám, jsem na žádné nedostatky nepřišla, většinou jde o nedostatky a neduhy psovoda... Jedinou výtku, kterou mám (a to ke všem plemenům), že s námi jsou tak krátce...

Martina: Někteří tvrdí, že jde o plemeno tvrdohlavé, paličaté – já jsem však přesvědčená, že je důvodem špatná motivace psa. Znám mnoho jedinců, kterým chybí drive a ochota spolupracovat. Jejich inteligence je někdy spíš na obtíž. Moc dobře vědí, koho poslechnout mají a koho nemusí a ta jejich inteligence z nich dělá ,,vyčůránky,,. Občas zkouší člověka přelstít a to člověk musí být ve střehu a o krok před psem. Co se týče nedostatků či neduhů, tak otázka je to strašně těžká a ještě těžší je na ni odpovědět. Protože já osobně u svých psů nevidím chyby téměř žádné. Co se globálně neduhů týče, mají jich dnešní AUO mnoho, především u nás v ČR, protože jde o moderní plemeno a tak se u nás chová na ,,kdeček,, a kde kdo. Největší problém vidím v tom, že se plemeno prezentuje jako dobrácký medvídek, který je chytrý a je vhodný do každé rodiny k dětem – jenže ono je to trošku jinak – ne každému patří australák do rukou.

Na závěr můžu s klidem na duši říct, že bych byla naposto v klidu a s maximální důvěrou bych si vhodného jedince z obou plemen do výcviku vzala.

Text: Monika Vaňourek

Foto: R. Fajmanová, M. Řepová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->