Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 11. díl

Pokud vás také inspirují nejrůznější poradny nebo do nich dokonce sami občas píšete, jistě uvítáte další odborné rady a postřehy, které se vám na našich stránkách pravidelně snažíme zprostředkovávat. Řešíte-li naopak nějaký problém vy sami a nevíte, kam se obrátit, klidně nám napište. Teď už se ale pojďme věnovat dotazům zodpovězeným…


Z poradny ČMKU – 11. díl

Asi se shodneme na tom, že kynologické, ale i jiné poradny, ve kterých odpovídají fundované osoby, mají svůj smysl a nejednomu člověku mohou dost dobře pomoci a těm ostatním zase trochu rozšířit obzory. V poradně ČMKU na veškeré dotazy odpovídá Bc. Vladimíra Tichá a my jsme si pro vás opět pár těch z našeho pohledu zajímavých dovolili vybrat.

Zápis importu do plemenné knihy

Z poradny ČMKU – 11. díl

Dobrý den, prosím o informaci, zda chovatelský klub může bránit zapsání importovaného štěněte s řádně vystaveným exportním PP z členské země FCI do Plemenné knihy ČMKU. Chovatelský klub si klade za podmínku splnění některých chovných podmínek (genetika) již pro zápis do PK ČMKU. Chápu a plně respektuji, že má jedinec splňovat chovné podmínky za účelem chovu, tedy k bonitaci, ale pro zápis do PK to považuji za nesmyslné a neopodstatněné. Štěně navíc nebylo primárně importováno za účelem chovu, ale pro pracovní/sportovní využití a s největší pravděpodobností se vůbec uchovňovat nebude. Má chovatelský klub na takové omezení zápisu do PK právo?

Dobrý den, zápis importovaných jedinců do plemenné knihy se řídí předpisy FCI a chovatelský klub nemůže rozhodovat o tom, zda se daný jedinec zapíše či ne. Jinou věcí je zařazení do chovu. Tam je právem chovatelského klubu rozhodnout.

Vladimíra Tichá

Očkovací průkaz 

Z poradny ČMKU – 11. díl

Dobrý den přeji. Prosím, chtěla jsem se zeptat na následující věc. Mám dvanáctiletého psa střední velikosti už od jeho čtyř měsíců. Před třemi lety jsem otěhotněla a musela sem na chvíli pejska dát hlídat. Bývalý přítel ho nechal očipovat a naočkovat, a tím pádem je napsaný v očkovacím průkazu jako majitel. Policie ve městě ví, že pes je můj. Bývalý se mnou nechce komunikovat ohledně přepsání nebo připsání do očkovací ho průkazu. Mám nějakou šanci bez ex přítele dostat očkovací průkaz a nechat si ho napsat na sebe? Moc děkuji.

Dobrý den, s dotazem byste se měla obrátit spíše na právníka, protože se jedná o občansko-právní spor. Obecně platí, že očkovací průkaz je dokladem hovořícím ve své podstatě o platném očkování. Z pohledu majitelství asi může být brán jako informace, ale platný doklad o majitelství psa je spíše kupní smlouva. Pokud majitel psa očkovací průkaz ztratí, vystavuje veterinář bez problémů nový. Pravděpodobně by to mělo jít i v uvedeném případě.

Vladimíra Tichá

Vystavování kastrované feny 

Může být na výstavě vystavena a posouzena kastrovaná fena? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano může. Těžko se prokáže, že je kastrovaná. U psů je to složitější. Pokud ale má fenka následkem kastrace horší kondici nebo změněnou srst, nemůže se vystavovatel na kastraci vymlouvat a rozhodčí může problémy řádně penalizovat.

Vladimíra Tichá

Mohu opakovat bonitaci jinde?

Z poradny ČMKU – 11. díl

Dobrý den, jsem členkou chovatelského klubu, kde jsem absolvovala bonitaci se svým psem s výsledkem nechovný. Je možné se stát členkou dalšího klubu a absolvovat bonitaci i tam? Předem Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, ne. Druhý klub by vás podle Zápisního řádu ČMKU na bonitaci vůbec neměl přijmout. Platí, že bonitace musí být ukončena u klubu, kde byla započata a že pokud se plemeno chová ve více klubech, jsou kluby povinny si uznávat výsledky bonitací.

Vladimíra Tichá

Chov v zahraničí 

Z poradny ČMKU – 11. díl

Dobrý den, jakým způsobem mám, prosím, postupovat v následujícím případě? Společně se psy jsem se přestěhovala do zahraničí, členského státu FCI. Všichni moji psi jsou vedeni pod ČMKU, včetně mé chovatelské stanice. Mám v plánu krytí jedné ze svých fen. V zahraničí nemám zatím oficiálně vedené přechodné, ani trvalé bydliště. To mám vedeno stále v ČR, stejně jako adresu CHS. Je možné tedy odchovat vrh štěňat pod ČMKU, i když bude fyzicky v zahraničí? Případně jak v takovém případě postupovat? Děkuji.

Dobrý den, podle předpisů FCI i Zápisního řádu ČMKU má být vrh zapsán do plemenné knihy země, ve které má chovatel zákonné bydliště a ve které se narodil. Výjimku může povolit střešní organizace (Štěňata se zapisují do plemenné knihy té země, ve které je sídlo chovatelské stanice/zákonné bydliště chovatele, který vrh zapisuje a v které se vrh narodil. Výjimku může povolit P ČMKU na základě dohody s příslušným členem FCI). Do problému může mluvit i chovatelský klub a to zvláště v případě, kdy např. dělá kontroly vrhů. Ve vašem případě je tedy třeba se spojit s chovatelským klubem, a pokud z jeho strany nebudou námitky, můžete požádat ČMKU o výše uvedenou výjimku.

Vladimíra Tichá

Zahraniční krytí

Z poradny ČMKU – 11. díl

Dobrý den, prosím, ráda bych věděla, jak postupovat v případě krytí v zemi, kde se neprovádí uchovnění, konkrétně v Dánsku. Plemenná kniha vyžaduje potvrzení o uchovnění psa a trvá na něm. Znamená to, že v těchto zemích krýt nelze? Totéž je v Anglii, což je země původu mého plemene... Děkuji za vysvětlení a přeji hezký den!

Dobrý den, problémem se zabývá Zápisní řád ČMKU, který uvádí, co je při zápisu vrhu požadováno: „V případě zahraničního krytí i čitelná kopie průkazu původu krycího psa včetně dokladu o jeho chovnosti (pokud je v dané zemi vyžadována).“ Pokud daný stát chovnost nemá, neměl by být doklad o ní vyžadován. Jako doklad o chovnosti lze použít i kopie PP potomků nebo potvrzení chovatelského klubu, že pes je využíván v chovu.

Vladimíra Tichá

Spodní věková hranice pro čipování 

Z poradny ČMKU – 11. díl

Chci se zeptat, zda je předpisy ČMKU stanovený minimální věk pro čipování štěňat? Ptám se z důvodu, že bych chtěl nechat udělat u svých štěňat genetické testy, a nechci čekat až do třeba šesti týdnů věku na odběr vzorků, a zároveň chci, aby již v době odběru vzorků byla štěňata identifikovatelná.

Dobrý den, čipování je povoleno od čtyř týdnů věku (viz. Směrnice pro identifikační označení štěňat). Ale pozor. Čipování by se mělo provádět až v době, kdy jsou k dispozici čísla zápisu do plemenné knihy. Právě k číslu zápisu se číslo čipu uvádí a identifikace štěněte je pak obtížně zpochybnitelná.

Vladimíra Tichá

Evidence udělených titulů 

Z poradny ČMKU – 11. díl

Dobrý den, každý řád pro udělování jednotlivých šampionátů obsahuje formuli „Sekretariát ČMKU zaznamená titul do PP, ... a vede také potřebnou evidenci o udělených titulech.“ Co si mám pod tímto v praxi představit? Jak to, že při vystavování PP potomků po psovi s několika šampionáty vydanými právě ČMKU je potřeba znovu na ČMKU šampionáty dokládat? Moc tomu nerozumím. Prosím o vysvětlení. Předem děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, ČMKU přiznává šampionáty a vede jejich evidenci. Tyto šampionáty se ale automaticky nepropisují do chovné karty jedince. Je na majiteli psa nebo fenky, aby získané tituly plemenné knize oznámil a doložil.

Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: Pixabay

Zdroj: www.cmku.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->