Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 8. díl

„Kdo se moc ptá, moc se dozví.“ Také znáte toto staré pořekadlo? Tak se tedy nestyďte a ptejte se, protože spolehlivých informací není nikdy dost a vy budete alespoň dobře připraveni na spoustu situací, které mohou v té naší milované kynologii nastat.


Z poradny ČMKU – 8. díl

Již po osmé vám nabízíme výběr z našeho pohledu velmi zajímavých nebo neobvyklých dotazů, na které fundovaně a s grácií sobě vlastní odpovídá v poradně ČMKU Bc. Vladimíra Tichá. Tentokrát to bude na téma chovatelství a vystavování.

Dovoz štěněte ze Slovenska

Dobrý den, zakoupila jsem si štěně bulteriéra ze Slovenska, PP mi nyní přišel. U předešlého psa několik let zpátky jsem obdržela exportní PP, nicméně nyní průkaz původu exportní není a fena je zapsána pod SKJ. Ráda bych se zeptala, zda je nutné takovéhoto jedince v ČR zapsat jako v případě exportního PP pro případ, že se budu chtít účastnit výstav v ČR a eventuálně v budoucnu chovat pod KABT? Děkuji.

Z poradny ČMKU – 8. díl

Dobrý den, bez exportního PP nemůže plemenná kniha psa zapsat. Pokud není pes českého majitele se zákonným bydlištěm v ČR zapsán v naší plemenné knize, nemůže být uchovněný. Pokud se týká výstav, není bezpodmínečně nutné, aby pes byl u nás zapsán, pořadatelé se ale na něj budou dívat jako na zahraničního psa a to i v případě, že mají pro zahraniční účastníky jiné výstavní poplatky.

Vladimíra Tichá

Mikročip krycího psa není evidován PK ČMKU 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zdali je majitel krycího psa povinen jej přeregistrovat pod ČMKU? Pes byl importován, ale jeho mikročip není v evidenci, dohledala jsem jen matku štěňat. Děkuji.

Dobrý den, pokud má u nás krýt importovaný pes v majetku českého občana, musí být zapsán v naší plemenné knize. Podstatné je, aby měl číslo zápisu. Číslo čipu nezbytně nutné není.

Vladimíra Tichá

Pozastavení zápisu štěňat do plemenné knihy 

Z poradny ČMKU – 8. díl

Dobrý den. Vzhledem k tomu, že se ke mně doneslo, že mi bude pozastaven zápis štěňat, která ještě nejsou narozena z důvodu toho, že údajně není pes v ČR chovný, chci se zeptat, jak celou situaci řešit. Jedná se o zahraniční spojení, ve své zemi je pes chovný už narozením, je zde zapůjčený a držitelka má veškeré doklady i od majitelky. Pes splňuje vše tak, jak ukládá i chovatelský řád plemene zde v ČR, byl mi řádně vystavený krycí list, dokumenty byly zkontrolované poradkyní chovu i mnou ještě před krytím. Krytí proběhlo, je uhrazeno, březost potvrzena a nyní mají být štěňata bez PP? Rozumím tomu dobře, že tímto klub podporuje a dělá vše pro produkci štěňat bez PP? Můžu se obrátit na orgány ČMKU nebo přímo řešit s FCI? Pobočka chovatelského klubu za mnou stojí, výbor však je iniciátorem celé této situace. Děkuji za odpověď, musím řešit co nejdříve, štěňata budou u mne dva měsíce.

Dobrý den, Zápisní řád specifikuje vše, co je třeba doložit při zápisu vrhu v případě zahraničního krytí. Jedná se o potvrzení, že pes je ve své zemi chovný, nebo se dokládá kopie PP potomka psa. Tam, kde státy chovnost jako takovou neznají (např. velká Británie), je v případě nejasností eventuálně možné doložit prohlášení majitele psa, že pes může být používán k reprodukci.

Vladimíra Tichá

Poplatek za zřízení CHS

Dobrý den, chtěla bych poslat formulář k založení chovatelské stanice. Jakým způsobem mám zaplatit poplatek 2000 Kč? Po obdržení mi pošlete platební údaje na e-mail nebo až bude vše vyřízené? Děkuji.

Dobrý den, až bude název CHS registrován ČMKU i FCI, přijde vám certifikát jako dobírka. Předem tedy nic neplatíte.

Vladimíra Tichá

Odchov štěňat ve dvou klubech 

Z poradny ČMKU – 8. díl

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně členství a odchovů. Jedná se o špice. V současné době máme dva kluby – KCHŠ + KCHNŠ. Mohu být členem obou klubů, anebo v jednou členem a v druhém klubu mít smlouvu o chovatelském servisu? Jak je to v případě, že budu mít v jednom roce více vrhů, protože jsem chovatelem více chovných fen i rázů? Mohu si nechat vystavit a potvrdit krycí list a zároveň dokončit vrh s vydáním PP na štěňata na jednu fenu jako člen KCHŠ a v témže roce na jinou fenu v KCHNŠ odchovat vrh jako nečlen na smlouvu? Rovněž se chci zeptat, zda není v rozporu se zákony, aby členům výbor KCHŠ zrušil členství, pokud odchovají vrh v KCHNŠ na smlouvu? Předem děkuji za vaše rady.

Dobrý den, členství v klubech není a ani nemůže být z pohledu zákonů omezeno. Členem tedy můžete být v obou klubech. Můžete být v jednom klubu členem a s druhým mít uzavřenou smlouvu o poskytnutí chovatelského servisu. Platí ale, že chovat můžete (bez ohledu na rázy plemene) pouze v jednom chovatelském klubu. Přecházet s chovatelstvím z klubu do klubu lze jedenkrát ročně a oba kluby o tom musí být informovány. Vrh by měl být zapsán pod klubem, který vystavil krycí list.

Vladimíra Tichá

Potvrzení o chybějícím zubu 

Dobrý den, z výstavy v Nitře si nesu zajímavý poznatek. Naše čtyřletá fena IT si při coursingu vyrazila dva přední zuby. Rozhodčí po nás vyžadoval potvrzení ČMKU o tom, že fena byla plnochrupá. Dokladovala jsem zápis v očkovacím průkazu a dokonce i PP s chovností. Ale bylo mi řečeno, že se doklad od veterináře a ani potvrzení chovnosti neakceptuje. Že je akceptovatelné pouze potvrzení ČMKU. Prosím, jak o toto potvrzení mám zažádat, abych předešla případným komplikacím na výstavě. Děkuji.

Z poradny ČMKU – 8. díl

Dobrý den, ČMKU žádné podobné potvrzení nevydává a požadavek na něj není zakotven v předpisech FCI nebo ČMKU. Pokud je absence zubu doložena veterinárním potvrzením dokladujícím, že se jedná o úraz, neměl by rozhodčí psa diskvalifikovat, ale může jej penalizovat dle svého uvážení a to až na známku dostatečnou. Vždy ale záleží na pohledu rozhodčího. Je třeba počítat s tím, že výstava je do určité míry přehlídkou krásy a u fenky, které chybí, byť po úraze, dva řezáky, je na zvážení, zda výstavní kariéru neukončit.

Vladimíra Tichá

Propagace CHS na výstavě 

Dobrý den, chci se, prosím, zeptat, zda je akceptovatelné na výstavě propagovat svoji chovatelskou stanici? Mít logo na oblečení v kruhu (závěrečném kruhu) či jinak udělat „reklamu“ své chovatelské stanici. Moc děkuji.

Dobrý den, výstavní předpisy toto neřeší.

Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: Marcela Matějková, Pixabay

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->