Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 5. díl

Víte, co dělat když máte podezření, že v průkazu původu má váš pes uvedené jiné rodiče, než je skutečnost? A zajímá vás, zda je možné zapsat do naší plemenné knihy importované štěně s PP vydaným jinou organizací, než je FCI a následně takového jedince využívat v chovu? Touto, ale i další problematikou se zaobíráme v následujícím článku…


Z poradny ČMKU – 5. díl

Poradna na stránkách Českomoravské kynologické unie je hojně navštěvovaná a také využívaná. Naleznete tam fundované odpovědi Bc. Vladimíry Tiché na řadu otázek prakticky ze všech oblastí kynologie, ale především z chovu a z výstavnictví. A my pro vás pravidelně některé z nich vybíráme a nejinak je tomu i tentokrát.

Zákaz chovu 

Z poradny ČMKU – 5. díl

Dobrý den, je možné, aby ČMKU (příp. chovatelský klub) uvažovala o zákazu chovu pro ty feny, jejichž sourozenci a blízcí příbuzní mají potvrzenou epilepsii? Dvě feny ovčáckého plemene mají tři sourozence a dva blízké příbuzné, kteří tuto nemoc mají. Tyto feny a jejich potomci by měli být dále použiti do chovu. Lze uvažovat nad jeho zákazem? Děkuji.

Dobrý den, Zápisní řád ČMKU i chovatelský řád FCI tuto problematiku řeší a uvádí že: „a) Jedinci, kteří mají prokázanou dědičně podmíněnou vadu, jež je z chovu vylučuje. K chovu nelze používat psy s vylučujícími vadami, jako jsou mj. poruchy charakteru, vrozená hluchota nebo slepota, zaječí pysk, rozštěp patra, významné vady chrupu nebo anomálie čelistí, epilepsie, kryptorchismus, monorchismus, albinismus, chybné barvy a zjištěná dysplazie kyčelního kloubu těžkého stupně.“

Podmínky pro zařazení do chovu včetně pozastavení chovnosti psů a fen by měly řešit předpisy chovatelského klubu. Jen pro upřesnění, nejedná se o zákaz chovu, ten může vyřknout jen soud, ale o zákaz využití v chovu. Klub by měl ve svých předpisech přesně vymezit, kdy a za jakých podmínek a na základě jakých podkladů lze zákaz využití v chovu vyslovit. Další možností vycházející z předpisů FCI i ČMKU je označení PP postižených psů jako „omezená registrace/limited registration“. Pes nebo fenka s takovýmto PP nemůže být využit v chovu, ale může se zúčastňovat všech výstav nebo výcvikových akcí. O omezené registraci rozhoduje na návrh klubu P ČMKU.

Vladimíra Tichá

Podmínky pro zařazení do chovu včetně pozastavení chovnosti psů a fen by měly řešit předpisy chovatelského klubu!

Posuzování na bonitaci 

Z poradny ČMKU – 5. díl

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je v souladu s předpisy situace, kdy má bonitace/výběr do chovu určenou bonitační komisi, jejíž člen na bonitaci přihlásí svého jedince a na jeho posouzení se v rámci „komise“ s někým vymění. Tedy zda na bonitaci v tentýž den může být pro různé psy různé složení bonitační komise. Případně zda je možné mít vícečlennou bonitační komisi s tím, že se na každého psa stanoví jiná „trojice“ posuzovatelů. V našem klubu jsou na tuto otázku různé názory a mne by zajímal pohled ČMKU. Děkuji.

Dobrý den, předpisy ČMKU řeší bonitace jen obecně a konkrétní postup je na pořadatelském klubu. Platí, že členem bonitační komise musí být rozhodčí s aprobací na plemeno a že člen bonitační komise nesmí posuzovat vlastního jedince (vztahuje se i na spolumajitelství). To, zda se v průběhu bonitace může složení bonitační komise měnit, předpisy ČMKU neřeší. Z pohledu ČMKU v uvedeném případě k porušení předpisů, pokud je členem bonitační komise další rozhodčí, k porušení předpisů ČMKU nedochází.

Vladimíra Tichá

Pochybnosti o parentitě 

Z poradny ČMKU – 5. díl

Dobrý den, mám na základě spousty indicií velké podezření, že můj pes s PP není štěnětem rodičů uvedených v PP. Co mohu udělat, bych si ověřila situaci? Bohužel si myslím, že chovatelka (pokud je to pravda) nebude přístupná ke spolupráci. Moc děkuji za info.

Dobrý den, pokud vznikne podezření, že potomek neodpovídá uvedeným rodičům, je třeba upozornit chovatelský klub, který chov daného plemene garantuje a pod kterým byl vrh odchován. Klub by měl nařídit parentitu. Pokud tak neudělá, je možné se obrátit na Komisi pro chov a zdraví ČMKU nebo DR ČMKU. To, že chovatel, u jehož vrhu podezření vzniklo, je členem klubu, který by měl problém řešit, nehraje žádnou roli.

Vladimíra Tichá

Kompatibilní průkaz původu 

Z poradny ČMKU – 5. díl

Dobrý den, našla jsem v Kanadě štěně, které bych si ráda dovezla. Ovšem jeho rodiče jsou registrovaní pod UKC, štěně by tedy dorazilo též s UKC PP. Jelikož však chci psa na výstavy a chov a ostatní psy doma mám registrované u FCI, potřebuji tedy, aby i dovezený pejsek byl u nás zapsaný pod FCI. Ptám se, jestli je to problém nebo zda existuje nějaké řešení. A kdo mi popřípadě sdělí podrobnosti, jak mám postupovat? Děkuji.

Dobrý den, do naší plemenné knihy může být zapsán a tedy v chovu využitý jedinec, který má exportní PP vystavený CANADIAN KENNEL CLUBem. Není to výmysl ČMKU, ale pravidlo vyplývající z předpisů FCI. V ostatních případech je teoretická možnost zapsat psa do pomocného registru. Podrobnosti najdete v Zápisním řádu ČMKU. Žádost musí podat chovatelský klub daného plemene.

Vladimíra Tichá

Pracovníci ve výstavním kruhu 

Dobrý den, hledala jsem ve VŘ a nenašla, proto se ptám zde. Je někde zakotveno, že nesmí vystavovat na dané výstavě rodinní příslušníci pracovníka v kruhu (zapisovatel, vedoucí kruhu apod.)? Mám na mysli například sestru vedoucí kruhu, manžela, manželku atd.

Dobrý den, výstavní řád ošetřuje pouze otázku pracovníků ve výstavním kruhu a říká, že tam pod jejich jménem nesmí být přihlášený a předvedený pes. O příbuzných pracovníků v kruhu řád nemluví.

Vladimíra Tichá

Společenská plemena a zkoušky ZZO, ZOP…

Dobrý den, chtěla bych jít se svým mopsem na zkoušku ZZO a ZOP. Mops není pracovním plemenem a vím, že podmínkou pro účast je členství v klubu nebo v nějaké organizaci. Jelikož nejsem členem žádné ZKO, tak se chci zeptat, zda stačí být členem mops klubu nebo v Moravskoslezském bulldog-mops klubu. Děkuji.

Dobrý den, ano, stačí být členem chovatelského klubu zastřešeného ČMKU. Požadováno je ale potvrzení, že členem klubu opravdu jste.

Vladimíra Tichá

Organizace soutěže junior handling se odvíjí dle požadavků rozhodčího a možností dané výstavy!

Nová pravidla v junior handlingu 

Z poradny ČMKU – 5. díl

Dobrý den, na stránkách Interdogu jsem se dozvěděla, že jsou schválená nová pravidla pro juniorhandling. Nikde jsem je ovšem nenašla zveřejněná. Mohu požádat o odkaz, kde bych se s nimi mohla seznámit? V zápisu nic není, tudíž nemohou být v sobotu realizována (pozn. red. Dotaz je datovaný před konkrétní výstavou) Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v pravidlech pro Junior Handling je napsáno, že „Organizace se odvíjí dle požadavků rozhodčího a možností výstavy.“ Další postup v předpisech stanoven není. Na základě praktických zkušeností přistoupili pořadatelé výstav k organizaci soutěže tak, jak je praktikována na národních a mezinárodních výstavách v současné době. Změnu přivítali i posuzující rozhodčí. Pokud nastupovali mladí vystavovatelé jednotlivě nebo v malém počtu, bylo obtížné porovnávat jejich výkon. Pokud je jasně stanovený čas pro věkovou kategorii, je porovnání možné. Také nedochází k tomu, že mladí vystavovatelé „nabíhají“ na poslední chvíli. Velmi často neměl v průběhu dne rozhodčí co posuzovat a v době, kterou měl vyhrazenou pro semifinále, se dožadovali posouzení další handleři.

Z poradny ČMKU – 5. díl

Na vyšších typech výstav je stanoven časový rozpis pro posuzování jednotlivých plemen a ten byl použitý i pro JH. Je pravděpodobné, že pokud mladý vystavovatel startuje se psem, který je na výstavě zároveň hodnocený, může dojít k časové kolizi. Ono je ale třeba se rozhodnout, které soutěže nebo hodnocení se má daný jedinec zúčastnit. Pokud se podíváte do zahraničí, zjistíte, že ve většině případů postupují stejně jako my. Návrh na změnu podala Komise pro rozhodčí, P ČMKU jí schválilo 20. 10. 2021. Můžete se samozřejmě obrátit s připomínkou na P ČMKU nebo Výstavní komisi ČMKU a žádat přehodnocení.

Vladimíra Tichá                                                                                                                  

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: archiv redakce, Jarmila Bartošová, Martina Irglová, Veronika Voleníková, Lenka Nesnídalová

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->