Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 1. díl

Vrtají vám také často v hlavě nejrůznější otázky z oblasti kynologie a třeba si netroufáte se na ně někoho zeptat nebo napsat do některé z našich poraden? Pár takových ne zcela běžných z chovatelství, z výstavnictví nebo z výcviku jsme si pro vás připravili i v tomto článku…


Z poradny ČMKU – 1. díl

Vzhledem k tomu, že spolupracujeme s ČMKU, máme možnost přejímat některé jejich materiály a články. Řada ne zcela obvyklých, avšak mnohdy zajímavých dotazů se objevuje i v poradně, kde na ně trpělivě odpovídá mluvčí naší střešní organizace Bc. Vladimíra Tichá. My jsme pro vás vybrali některé z nich a doufáme, že vám budou k užitku, anebo vám pomohou ještě více si rozšířit vlastní kynologické obzory.

Chůze na vodítku na výstavě         

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda bude na výstavě problém, pokud je pes naučený chodit na vodítku u pravé nohy místo u levé. Děkuji.

Z poradny ČMKU – 1. díl

Dobrý den, běžně se psi vodí u levé nohy a ve výstavním kruhu se chodí proti směru hodinových ručiček. Pokud budete mít psa u pravé nohy, rozhodčí jej pořádně neuvidí a požádá Vás, abyste psa přehodila na druhou stranu. Velký problém by to bylo zvláště v případě, že v dané třídě bude více psů. Těžko můžete na ostatních vystavovatelích požadovat, aby kvůli tomu, že máte psa vedeného proti běžným zvyklostem, měnili pohyb v kruhu. Určitě není problém psa naučit, aby chodil i u levé nohy. Vladimíra Tichá

Účast na zkouškách sportovní kynologie 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, ve které směrnici či řádu je psáno pravidlo, že se zkoušek sportovní kynologie může zúčastnit člen klubu plemene spadající pod ČMKU? Předem děkuji za odpověď.

Z poradny ČMKU – 1. díl

Dobrý den, otázku řeší Národní zkušební řád, v kterém je uvedeno, že „Akcí se mohou zúčastnit psovodi: a) občané ČR – členové organizací a svazů začleněných do ČMKU b) občané jiných států – členové zahraničních organizací, začleněných do FCI. Potvrzením členství se zabývala XV. valná hromada ČMKU, viz usnesení č. 9 – Zkoušek podle národního (NZŘ) a mezinárodního zkušebního řádu IGP se mohou zúčastnit jen účastníci, kteří se před zahájením akce prokázali platným členským průkazem nebo originálem písemného potvrzení o členství a zaplacení členských příspěvků v daném roce od příslušného klubu s podpisem a razítkem. Průkaz/potvrzení musí obsahovat název členského spolku (klubu), číslo průkazu, jméno a příjmení, datum narození, bydliště a prokázání platného členství v daném roce (členská známka, originál razítko, originál podpis apod.). Vladimíra Tichá

Poplatky za psa 

Z poradny ČMKU – 1. díl

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda a kde se dá najít, jak je to s placením poplatků za psa obci. Jestli se platí tam, kde pes reálně žije, anebo tam, kde má majitel trvalé bydliště - pokud se to liší. Děkuji.

Dobrý den, poplatky ze psů se řídí vyhláškami jednotlivých měst a obcí a v příslušné obci byste se tedy měla ptát. Většinou se ale pes eviduje a platí se z něj tam, kde pobývá. Města se tak brání tomu, že majitel napíše svého psa na příbuzného žijícího v malé obci s malými poplatky, ale pes je trvale někde jinde. Vladimíra Tichá

Délka jména štěněte

Z poradny ČMKU – 1. díl

Dobrý den, máme vybírat jméno pro naše štěně a ráda bych věděla, jaká je povolená jeho maximální délka, kterou můžeme uvést do PP. Děkuji.

Dobrý den, Zápisní řád ČMKU uvádí, že délka jména psa může být maximálně 20 znaků včetně mezer a interpunkčních znamének. Myšleno tím je opravdu jméno, pro název CHS platí další předpisy. Rozumné a praktické je volit jména spíše kratší, při vyplňování přihlášek na výstavy a zkoušky je pak menší možnost chyb. Vladimíra Tichá

Posuzování vlastních odchovů 

Dobrý den, může delegovaný rozhodčí na jakékoliv výstavě posuzovat svoje vlastní odchovy (svoje štěňata)? Když se toto děje, dá se s tím něco dělat?

Z poradny ČMKU – 1. díl

Dobrý den, podle předpisů nesmí rozhodčí posuzovat jedince, kterého v posledních šesti měsících vlastnil. Zákaz posuzování jedinců z vlastní chovatelské stanice rozhodčímu žádný předpis nezakazuje. Ke kolizi může dojít v případě štěňat nebo dorostu, kde se může stát, že mezi odběrem štěněte a výstavou neuplyne požadovaných šest měsíců. Rozhodčí by měl na problém upozornit nabyvatele štěňat. Pokud dojde k porušení řádu, je možné podat protest přímo na výstavě. Vladimíra Tichá

Test parentity 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat v případě pochybností o parentitě vrhu, ze kterého mám štěně, když chovatel odmítá přistoupit na DNA test parentity? Nabídla jsem i úhradu testů, chovatel však přesto odmítl. Děkuji.

Z poradny ČMKU – 1. díl

Dobrý den, test parentity může nařídit chovatelský klub nebo P ČMKU. Při oprávněném podezření na to, že rodiče neodpovídají, je možné pozastavit vydání PP nebo zneplatnit PP již vydané. Problém byste měla řešit s chovatelským klubem, je ale třeba mít prokazatelné důvody, o které se Vaše podezření opírá. Vladimíra Tichá

Demodex a předkus 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda-li jde něco dělat s tím, když jsme si od nejmenované paní s chovatelskou stanicí pořídili štěně za účelem výstav a po přezubení jsme zjistili, že má předkus (při převzetí jsme udělali laickou chybu a na zuby se nepodívali). Se zuby jsme lítali po veterinářích, kteří nám nakonec řekli, že to má dědičné (doporučili nám vrácení části peněz a zuby neřešit). Chovatelka si stála za tím, že to dědičné není a zatajila nám, že ten samý problém má i s dalším štěnětem stejného vrhu. Tudíž jsme požadovali vrácení části peněz, protože jsme štěně chtěli na výstavy a poté na chov.

Do toho se nám opakují problémy s demodexem – od prvního dne, co jsme si štěně přivezli, se nás veterinář ptal, jestli máme štěně s papíry a jak vůbec paní může fenu nechávat nakrývat. Chovatelka moc nereaguje na požadavek vrácení peněz. Ale přeci nemůže prodávat štěňata s vadou za tu samou cenu, jako štěňata bez vady? Dá se s tím něco dělat, a kam bychom se popřípadě mohli obrátit? Moc děkuji.

Z poradny ČMKU – 1. díl

Dobrý den, nikdo nemůže zaručit, že pokud si koupíte štěně s požadovaným typem skusu a plným počtem zubů v mléčném chrupu, bude mít korektní skus a plný počet zubů i v dospělosti. Dědičnost typu skusu je poměrně složitá, a pokud si někdo chce pořídit psa se záměrem s ním chodit na výstavy a získávat slušná ocenění, měl by si ho koupit již přezubeného. Pokud dojde k Vámi popisovanému případu, máte právní nárok na reklamování štěněte po dobu 6 týdnů po odběru. Případné další uplatnění reklamace bude vycházet ze smlouvy, kterou jste s chovatelkou uzavřela.

Trochu složitější to je s demodikózou. Objevují-li se po fence opakovaně takto postižená štěňata, měl by chovatel v sobě mít tolik slušnosti nebo spíše chovatelské etiky, aby na fence dál nechoval. U dospělého jedince bez zevních příznaků je ale obtížné demodikózu prokázat a chovatelské kluby si nemohou dát požadavek na ni do podmínek pro zařazení do chovu. Vladimíra Tichá

Zapsání psa pod FCI registr 

Z poradny ČMKU – 1. díl

Dobrý den, právě vyjednávám koupi nového štěněte plemene miniaturní americký ovčák, které je dočasně uznáno FCI. Chovatelka je z Německa a říkala, že nechová pod registrem FCI, ale že štěňata mají vystavené papíry od MASCA (Americký klub MAS). Mám do budoucna vyšší ambice, co se sportu týče, ale například při světových soutěžích se začínám potýkat s problémem, že by pes byl vlastně podle FCI bez PP. Bylo mi řečeno, že v mnoha zemích je možno získat na základě fenotypu zapsání do pomocného registru FCI a psům je tak umožněno účastnit se třeba mistrovství světa. Je možné psa zaregistrovat pod FCI, i když jeho průkaz původu není pod touto organizací? Děkuji.

Dobrý den, odpověď najdete v Zápisním řádu ČMKU. Ano, je možné psa nebo fenku zapsat do tak zvaného pomocného registru. Požádat ČMKU o to ale musí chovatelský klub. Psa musí posoudit dva mezinárodní rozhodčí s aprobací na plemeno a musí mu dát nejméně známku velmi dobrou. Psovi se pak vystaví doklad, ve kterém nejsou uvedeni žádní předci. Takový jedinec ani jeho potomci po dobu tří generací nemohou získat žádný z mezinárodních šampionátů. Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: archiv redakce, archiv ČMKU, Alena Vanžurová, Pavlína Schafferová, Bohumila Smetanová, Miloslava Fibichová

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->