Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z pohledu psí kadeřnice. Výchova není výcvik aneb jak na to!

Špatně vychovaný nebo chcete-li, nevychovaný pes komplikuje život nejen nám, ale i lidem v okolí. Dnes si tedy povíme něco málo o jeho výchově. Představte si, že jste majitelem psího salonu a jednoho dne k vám přijde paní s pejskem, který je značně agresivní, a jak se říká zadredováný. Co s tím? Zkuste se vžít do role pracovnice salonu, která riskuje vlastní zdraví „díky“ problémovému psu. A jak tedy tu výchovu vlastně zvládnout?


Z pohledu psí kadeřnice. Výchova není výcvik aneb jak na to!

O tom, že výchova není výcvik, bylo napsáno nespočet článků a nejspíš i knih. Dnes se k vám na toto téma dostává příspěvek Jarmily Kašparové, majitelky psího salónu Argos, která se s nevychovanými psy setkává poměrně často. A tak se zde v několika radách pokusí vysvětlit – jak na to, aby ten náš nebo váš miláček patřil do skupiny těch hodných a bezproblémových psíků.

sa Do salonu mi často chodí pejsci, kteří nejsou zrovna příliš vychovaní. Například nedávno mi pán přivedl dvouletého jorkšírka vážícího asi dva a půl kilogramu. Protože jsem věděla, že je pejsek problémový, chtěla jsem, aby si jej na stůl vyzvednul sám páníček. Bohužel se mi dostalo odpovědi, že se ho bojí, protože by jej zcela jistě pokousal dřív, než by ho stihl na stůl vůbec postavit. Pomyslela jsem si: „No, to je výborné, on pejska zkazí, ale pokousat se mám nechat já.“

Paní přivede maltézáčka, který je opravdu notně zadredovaný. Ptám se, zda pejsek projevuje agresivitu a odpovědí mi je, že ne. Dobrá, začnu se tedy zabývat rozčesáváním dredů a ejhle, pejsek se na mne zle vrhne. Chvíli o tom diskutujeme a vyjde najevo, že jakmile se pejsek u česání zavrtí, majitelé to okamžitě přestanou dělat. No, a problém je na světě.

Možná jste si mysleli, že do výchovy nemám co mluvit, ale jak vidíte, opak je pravdou.

Tak a do třetice! Chtěla jsem si natočit krátký film z úpravy staršího voříška, který měl po sobě obrovské množství staré zplstnatělé srsti. Ale to, co následovalo, když jsem chtěla pejskovi pomoct, uvidíte ve videu.

        

sal Rozumíte pojmům výchova a výcvik?

Výchova je to, s čím se pejsek setkává téměř denně a my jako majitelé ho chceme připravit na různé podněty a situace, na které by měl správně reagovat. Patří sem i některé povely, které souvisí s ovladatelností psa tak, aby se mohl vyhnout případnému nebezpečí, nebo nebyl na obtíž lidem, či aby nevhodně nereagoval. Aby se nechal v ordinaci vyšetřit bez kousání, nebo aby v salonu neokusoval ruce své kadeřnici. To všechno můžeme ovlivnit svým přístupem a správnou výchovou.

Naproti tomu výcvik psa začíná nejdříve výchovou, která pozvolna přechází v něco náročnějšího a složitějšího. Tam už se pejsek učí třeba najít pachatele, zadržet ho, učí se vystopovat raněnou zvěř, nebo naopak si jí nevšímat vůbec. Učí se přinášet zvěř z vody, nebo chytat různé předměty v různých sportovních odvětvích. Jsou psi, kteří umí najít člověka v závalu, ve sněhu, nebo utonulého ve vodě. Ať už s vámi bude pejsek tančit podle skladby, nebo běhat agility, vždycky musí být nejdřív vychovaný a potom teprve vycvičený.

Výchova psa není týráním

Výchova psa by měla být samozřejmostí, protože přímo souvisí s ovladatelností a manipulací s ním. Každý pes ve svém životě chytne někdy klíště a opravdu není jedno, jak snáší tak jednoduché ošetření, jako je jeho odstranění. Vychovaný pes si ho nechá bez mrknutí oka vyndat, naproti tomu pes, se kterým se nepracuje, se vzpouzí, ječí, kouše a podobně. Můžu jmenovat další činnosti, kdy je manipulace s pejskem problematická. Vyčesávání, koupání, sušení, umývání tlapek, očkování, prohlídka chrupu, cestování autem. Pokud se těmto činnostem budete vyhýbat, naučí se, že může být agresivní, ječet nebo se může podobným věcem vyhýbat a manipulace s ním začne být téměř nemožná. Tohle se ale dá ovlivnit výchovou psa. Když máte malé dítě, také si musí čistit zuby, česat denně vlásky, koupat se, chodit do školky a poté do školy a světe div se, nikdo to nepovažuje za týrání. Momentálně jsem si vědoma, že šlapu po tenkém ledu, protože lidí, kteří se zabývají výchovou a výcvikem psů je opravdu hodně a každý z nich má na věc svůj vlastní názor. To je patrně ovlivněné tím, jaké psy cvičí, nebo vychovává, k jakým informacím se dotyčný dostal a také se názory můžou měnit podle zkušeností s určitými typy, povahovými vlastnostmi nebo špatnými návyky psů. Nicméně i já si, coby psí kadeřnice dovolím přispět svou troškou do mlýna.

Pes je jako oheň – vynikající pomocník, ale zlý pán.sal 

Je velmi důležité, aby od prvních okamžiků bylo jasné, kdo je vůdce smečky a kdo je zde v podřízené roli a musí poslouchat. Jakmile toto zvládnete, máte na půl vyhráno, protože pes v podřízené roli vás vždy bude milovat a hlavně bude i velmi ochotně plnit své úkoly. Nemusíte mít strach, že se stane pejskovi nějaká újma. U „matky“ feny byl také v podřízené roli a nemohl si vše dovolit, a přesto svoji matku miloval a byl milován. I vaše dítě, které milujete, si také nemůže všechno, co chce a musí vás poslouchat. To, že vás dítě poslouchá a ctí jako rodiče, má vliv i na souhru celé rodiny a přispívá to k vzájemné lásce a harmonii. Podobné je to i ve vztahu se psem, jen bychom měli mít na mysli, že psi jsou šelmy, jedná se o jiný živočišný druh. Psovitá šelma je od přírody velmi dobře vybavená k zabíjení kořisti a nic se nemění na tom, že se jedná o dvou a půl kilogramového pejska se sebevědomím padesáti kilogramového jedince. I toho nejmenšího pejska je nutné vychovávat a je na místě důslednost.

Vtiskávání – jedno z nejdůležitějších období života vašeho psa

Období vtiskávání začíná porodem a končí věkem kolem čtvrtého měsíce. V tuto dobu můžete na svého psa působit tak, aby se spoustu věcí naučil bez nějakých vážných těžkostí, ale pozor poměrně lehce můžete i hodně pokazit. Co se nyní pejsek naučí, to má pro svůj budoucí celý život vtištěné v paměti. Proto nevěřte lidem, kteří vám radí, že se má váš kamarád učit až od svých šesti měsíců, protože při čekání tak nejenže propásnete dobu vtiskávání, ale psovi se naopak vtiskne, že si může všechno dovolit a má to tak již po celý svůj život nastavené. I když se ho snažíte v půl roce naučit, že vás má brát na vědomí, nikdy to již není ono. Vždycky si ten pes myslí své a bude se snažit si to své také prosadit.

Indicie

Chceme-li psa vychovat, musíme také vědět, jak na něj působit a tak si vyjmenujeme několik zásad, které bychom měli vždy dodržovat.

  1. Zásada poslední aktivity – vždy reagujte pouze na poslední aktivitu.
  2. Zásada tří vteřin – nikdy psa netrestáme v čase delším, než jsou tři vteřiny po nežádoucí činnosti.
  3. Pes se učí způsobem pokus úspěch – pokus omyl
  4. Odezírání a průzkum
  5. Řeč těla a očí

Zásada poslední aktivity – toto je důležité, protože pokud pochopíme, co je poslední aktivita psa, tak už dobře rozpoznáme, zda ho odměnit, nebo pokárat. Aktivita může být kladná, záporná, nebo neutrální.

Kladnou aktivitu odměňujeme pohlazením, vlídným slovem, malinkatým pamlskem, zkrátka tím, co je našemu pejskovi příjemné a navodí mu to pohodový stav mysli.

Na zápornou aktivitu reaguji hlasem, nebo nápravou.

Kde lidé dělají nejčastěji chybu? To je v situaci, když vám pejsek uteče. Probereme si to pěkně po pořádku.

Pejsek uteče – záporná aktivita, ale pejsek je na pokárání příliš vzdálený, pokárání ale můžu provést maximálně do tří vteřin od vzniklého problému.                                                        

Pejsek neslyší na přivolání – záporná aktivita, ale pejsek je na pokárání příliš vzdálený, pokárání ale můžu provést pouze do tří vteřin od vzniklého problému – zde by místo toho platilo spíš otočit se a odejít pryč, aby pejsek viděl, že zůstává osamocen, po chvíli uvidíte, že se k vám rozeběhne, protože nechce sám zůstat.

Pejsek se vrací – zde se jedná o kladnou aktivitu, která je žádaná a proto pejska pohladíme.

Pokus – úspěch, pokus omyl – příkladem může být i video, kde mě chtěl pejsek pokousat za to, že mu vyčesávám srst. Po opakovaných pokusech, kdy neměl úspěch, útoky zeslábly natolik, že se na něm dalo pracovat a ve finále se už ani neohnal. Kdybych to ale vzdala, pejsek by měl úspěch a já bych si lidově řečeno neškrtla. K tomuto chování by nedošlo, kdyby si u svých majitelů nevypracoval právě ten úspěch, tedy kousnu a vyhraju. Zde je na místě velké množství trpělivosti a důslednosti.

Odezírání a průzkum – všichni znáte, když zasadíte na zahradě květiny a jen se otočíte, jsou vyhrabané? Zatímco pracujete na zahradě, tak si v zápalu práce ani nevšimnete, jak vás váš pes pozoruje. Jakmile ale odejdete, jde prozkoumat, co jste v té zemi dělali. Ta kytka je pro psa nepodstatná, protože on má na mysli nějakou zahrabanou kostičku.

Řeč těla a očí – pes s vámi mluví svým tělem, svýma očima. Kdysi vyšla kniha, která se jmenuje „Konejšivé signály“. Vřele ji doporučuji.

 sal sal

Foto: Jarmila Kašparová

http://www.strihaniupravapsu.cz/

http://www.strihaniupravapsu.estranky.cz

https://www.facebook.com/salon.argos.strihani.uprava.psu/

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->