Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Proč pejska trimovat a ne holit?

To je otázka, že? Odpověď na ni nalezneme v dalším dílu oblíbeného seriálu z pera naší psí kadeřnice. Přináší pohled na úpravu psí srsti právě metodou trimování. Oč vlastně jde, nebo jak se to správně provádí, vám odhalíme v následujícím článku.


Proč pejska trimovat a ne holit?

V minulém čísle jsem vám slíbila, že se budeme trochu více věnovat trimování. Trimují se především hrubosrstí psi, kteří, jak jsme si minule vysvětlili, patří do skupiny středně srstých psů. Připomenu jenom, že je nevhodné tyto psy holit. A co tedy vlastně ono trimování je?

Co bychom o chlupech měli vědět...

U většiny plemen roste podsada kratší a její obměna probíhá dvakrát do roka, podobně, jako u přírodní srsti. To znamená, že podsada, tedy chlup sekundární, projde růstovými fázemi anagen, katagen a v telogenní fázi folikul chlup podsady přestane vyživovat, uvolní jej z papily a vypudí ven. 

trimování Ovšem pesíky (chlup primární) v telogenní fázi jsou stále částečně vyživovány a proto chlup stále přirůstá, ale pouze slaboučký a svojí strukturou připomíná spíše chlup podsady. Dokud chlup v telogenní fázi zůstane přisedlý na papile, folikul nemůže začít s tvorbou nového silného chlupu. Někdy se psi drbou o všechno možné, aby se těchto chlupů zbavili. Válí se a třou se ze všech stran o koberce, vaše nohy, o laťky u plotu apod. To už je vlastně stav zoufalství, protože je svědí folikuly, které již dlouho nebyly zbavené přestárlého chlupu, a psi se chtějí této staré srsti podvědomě zbavit. Nikdy bychom neměli čekat, až situace doje do tohoto stádia. Proto je třeba starý primární chlup z folikulu zavčas odstranit. Podržíte v prstech přestárlý chlup a tahem po srsti jej vytáhnete z kůže, tedy i z folikulu ven. Tím uvolníte papilu ve folikulu, a ta může konečně tvořit nový silný a zdravý chlup. Trimováním tedy napodobujeme línání srsti, jak to známe u přírodních psovitých šelem.

Jak často trimovat?

Protože víme, že se u přírodních psovitých šelem uvolňují pesíky postupně v průběhu celého roku asi dvakrát, tak i trimování by mělo postupně v průběhu celého roku probíhat tak, aby se konkrétní folikul stihl od chlupu uvolnit také přibližně dvakrát (zde záleží na plemeni psa). U výstavních jedinců se doporučuje trimování srsti po 2 – 3 týdnech, u jedinců, kteří na výstavy nechodí, lze intervaly prodloužit až na dva měsíce. Tak máme zaručeno, že i po trimování bude mít váš pejsek funkční srst s mladými pesíky, které budou při deštích odvádět z povrchu těla vodu.

Jestliže si ale zvolíte intervaly delší než dva až tři měsíce, bude v telogenní fázi již úplně všechna primární srst, a tak se může stát, že se pes vytrimuje tak zvaně na podsadu. Jak víme, podsada neodpuzuje vodu, rychle provlhne a váš pes může i v mírném dešti prostydnout. Navíc trimování veškeré primární srsti je opravdu nepřirozené a pro kůži náročné. Kůže se tak při nedostatečném krytí stává náchylnou.

 trimování

Stříhání problémy neřeší...

Pokud ale pejska necháte ostříhat, nevyřešíte vlastně uvolnění papily ve folikulu a ta stále tvoří nedostatečně vyživený pesík, který je více podobný chlupu podsady. Pokud se váš pes těchto zbytků drbáním nezbaví sám, poroste mu jemná srst k nerozeznání od srsti podsady. A protože je i vnitřní struktura chlupu rostoucího v telogenní fázi omezená, je i zbarvení této srsti silně zredukováno. Barva u těchto psů je velmi omezená, srst jemná, někdy vlnitá až kudrnatá. Taková srst neodpuzuje vodu, a tudíž postrádá svoji funkčnost. Pes se v dešti promočí velmi snadno, potom dlouho schne a tak může lehce nastydnout.

Náš zákazník, náš pán – opravdu?!

Někdy se stává, že zákazník trvá na oholení psa „co nejvíc.“ Pokud psí kadeřník vyhoví, může se lehce stát, že se pes i při velmi krátkém pobytu na sluníčku spálí. I já mám ve své klientele pár zákazníků, kteří si postavili hlavu, a že prý jim poradil soused, že je lepší a levnější, když si nechají psa oholit. Přece mi za úpravu psa trimováním nebudou platit! Koupili si mašinku, pejska oholili a za tři čtvrtě roku byli zpět, ale už s pěkně rozvinutou folikulitidou, jiný s vyhojenými spáleninami od slunce, a tak dále, a tak dále. Věřte proto, že chceme v salonech pro vašeho psa to nejlepší, i když to samozřejmě nemůžeme dělat jaksi zadarmo. Však za práci chce dostat odměnu každý. Nebo ne?

 trimování

Zpět k podsadě

U kokršpanělů například přerůstá podsada přes pesíky. Podsada (srst sekundární) do telogenní fáze dospívá až po třech až sedmi letech. U každého psa to není úplně stejné, ale zásadní je zde ta skutečnost, že pokud je podsada delší než pesík, natahuje při deštích vodu a pes může prostydnout. Protože nejcitlivější částí psa jsou záda, déšť padá ze shora, snažíme se tedy trimovat podsadu především na horní polovině psího trupu. Tento stav přerostlé podsady se nechá přirovnat k našemu oblečení. Jako, kdybyste si pláštěnku dali na tělo a svetr navrch. Budete v dešti dobře oblečeni? Spodní část těla kokrů by zase dlouhá, hutná podsada měla chránit proti trnům, když pes pracuje v zarostlém hustém a křovinatém lese.

 trimování

Čím psa trimujeme?

Přerůstající podsadu, pokud je dlouhá, vytahujeme z kůže s pomocí gumových prstů, ve kterých nám neklouže, a tak můžeme sekundární chlup dobře odstranit. Také lze použít trimovací hrabičky, jen se s nimi na pejska nesmí tlačit a vyhrabává se, nebo chcete-li, trimuje se zásadně po srsti, nikdy ne jinak. Po vytrimování hlavy, krku a zad se může pejsek vykoupat a dle standardu rasy poté doupravit.

Úprava trimováním je opravdu velmi náročná jak fyzicky, tak i časově, a proto prosím na kvalitní práci a vašeho pejska nechvátejte. Pokud budete psí kadeřnici stresovat, že už musíte být někde jinde, nebude ve stresu jenom psí kadeřnice, ale také váš pejsek. A levnější to uspěcháním také nebudete mít. Prostě dopřejte hlavně svému čtyřnohému kamarádovi pohodu, protože si ji zaslouží.

Foto: Jarmila Kašparová, Vanesa Krbová

http://www.strihaniupravapsu.cz/

http://www.strihaniupravapsu.estranky.cz

https://www.facebook.com/salon.argos.strihani.uprava.psu/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->