Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z Anglie do celého světa…..

Tancujete se psem? Rádi se inspirujete u zahraničních trenérů a lektorů? A znáte ty ve světě nejuznávanější a nejlepší jména? Seznámit se s nimi můžete právě teď!


Z Anglie do celého světa…..
Markéta Kuncková 10.6.2019 5997x Dogdancing

V tomto díle zůstaneme ještě chvíli za hranicemi, ale budeme se tentokrát věnovat zahraničním závodníkům, trenérům, legendám…

Určitě se musíme vrátit někam do 90. let minulého století a to do Anglie, kolébky tance se psem. Zde u zrodu dogdancingu – tehdy ještě spíš Heelwork to Music, stály bezesporu dvě výrazné osobnosti a to Mary Ray a Donelda Guy. Obě se dlouhé roky věnovaly psům a jejich výcviku a časem se dostaly i k tanci se psem. Byly u zrodu prvního dogdancingového klubu v Anglii. 

Velká jména v dogdancingu

Z Anglie do celého světa…..

Mary Ray dala také dohromady první veřejné vystoupení heelworku na demonstrační akci v roce 1990, začala se objevovat v televizních pořadech a show. Mimo  dogdancing se věnovala ještě obedience a agility, jejími psími parťáky bylo postupně sedm border kolií a dva belgičtí ovčáci.

Donelda Guy se věnovala nejen HWTM, ale byla i průkopnicí Freestylu. Účastnila se mnoha soutěží a byla také pozvána do Ameriky, kde předávala dál svoje zkušenosti. Obě dámy tak zahájily nejenom svou závodní, ale též trenérskou a posuzovatelskou činnost. Obě jsme mohli také vídat na prestižním Cruft´s.

Další výraznou osobností dogdancingu v Anglii je Richard Curtis, který je úspěšným závodníkem (v roce 2014 vyhrál Cruft´s a mnohokrát byl ve finále), rozhodčím a trenérem tance se psem, ale trénuje též pejsky v pasení.

 A v neposlední řadě sem patří i stálice posledních let Lucy Creek se svojí borderkou Skiffle, která posledních pět let velice úspěšně ovládá finále Cruft´s a v letech 2016 a 2019 se jí podařilo tuto prestižní soutěž vyhrát. Je taktéž trenérkou a rozhodčí.

Hvězdy inspirují…

Z Anglie do celého světa…..

Tito úspěšní závodníci a trenéři z Anglie byli také velkou inspirací pro další hvězdu dogdancingu  a to Attilu Szkukalka. Attila Szkukalek je maďarské národnosti, narodil se na Slovensku a žije v anglickém Norwichi asi 150 km od Londýna, kde působí jako zvířecí psycholog a trenér. Dogdancingu se věnuje od roku 1998, kdy si pořídil svoji první border kolii Fly, se kterou se stal díky svým nejznámějším dokonale propracovaným sestavám Charlie Chaplin a Gladiator opravdovou legendou. Myslím, že se nenajde fanoušek dogdancingu, který by tyto slavné freestylové sestavy neznal. Fly byla Attilovým osudovým psem a od té doby už ji žádný z jeho psů nepřekonal. Attila Szkukalek se aktivně podílel na rozvoji dogdancingu v Evropě i po celém světě. Stál i u zrodu pravidel dogdancingu a je rovněž rozhodčím. V současné době vede workshopy po celé Evropě. Attilu jsme měli tu čest několikrát přivítat i u nás. Poprvé někdy v roce 2011, kdy vedl několikadenní workshop v Chotěboři a poté asi ještě dvakrát na víkendových akcích v Praze. Nepochybně velkým plusem pro nás, české příznivce dogdancingu, je i fakt, že zde odpadá jazyková bariéra, neboť Attila ovládá bravurně slovenštinu.

Ale nejenom Anglie vyniká v dogdancingu…

Když už tu píšeme o Attilovi Szkukalkovi, nelze nezmínit další mužskou hvězdu, která asi nejvíce zářila v letech 2010 – 2013 a je to Francouz Thomas Thierry a jeho velký merlatý borderák Ubac. I on má svůj rukopis sestav velmi podobný jak projevem, tak i tématikou právě Attilovi a ve zmiňovaných letech se probojoval do čela „velkých“ závodů a v roce 2012 vyhrál Cruft´s. V současné době určitě stojí za zmínku i Alexandra Creusot, která je Češkou žijící dlouhá léta ve Francii, kde se věnuje jako psí psycholožka a cvičitelka psů duším jak psů, tak i jejich pánů, a která v posledních letech Francii velice zdárně reprezentuje s border kolií z českého chovu D´Hendi od Dupíků.

České a slovenské kořeny nezapřou

Z Anglie do celého světa…..

Vůbec je zajímavé, jak se české a slovenské závodnice umí prosadit ve velké konkurenci, byť občas reprezentují jiné státy. Takovým zářným příkladem je i Lucka Plevová, která sice startuje za Japonsko, ale na svoji rodnou zem rozhodně nezapomněla a na všech závodech startuje taktéž s českým borderákem Power Jump Aibara. Dalším nesporným talentem je i Lucy Imbergerová, která sice reprezentuje Itálii, ale je původem Slovenka. Lucy také byla několikrát finalistkou Cruft´s, je trenérkou a rozhodčí dogdancingu.

Slovenka Monika Olšovská také potvrdila, že slovanské ženy se ve světě neztratí. Monika si pomalu vyšlapávala cestičku se svojí borderkou Arsinoe a zlomový okamžik přišel nejspíš po jejich velmi kontroverzní freestylové sestavě Hirošima. Mě osobně se tato jejich sestava moc líbila a vzbudila v člověku značné emoce. Tento tým byl několikrát ve finále a v roce 2015 vyhrál slavný Cruft´s.

Krásná podívaná

A když už jsme u těch malých evropských států, musíme určitě ještě zaměřit svou pozornost na Švýcarsko.  Jména jako Yvonne Bellin, Monika Ballerini nebo Monika Gehrig jsou úzce spjata se skvělými výkony směřujícími k finálovým umístěním. Když v roce 2012 Yvonne Bellin vyhrála ME ve freestylu, které se konalo u nás v Praze, byla to rozhodně velice zajímavá a ne úplně tradiční sestava. Nebyla vyplněna mnoha triky a těžkými prvky, ale byla více umělecká a taneční, se svojí borderkou úžasně pokryly veškerý taneční prostor a hlavně to vypadalo tak, že pes nemusí být ani hlasově ovládán, protože sám přesně ví, co má dělat, krásná podívaná….

Severní vítr je…

Ani severní země se rozhodně nenechají zahanbit a jejich zástupkyně také stanuly na vysokých postech těch nejdůležitějších závodů. Za Švédsko je to Anna Larsson a za Dánsko Emy Marie Simonsen a Anja Christiansen.

I v dalších zemích se „válí“!

Z Anglie do celého světa…..

Belgie nezůstává také pozadu a jména jako Jules Ó Dwyer nebo Elke Boxoen jsou opravdu pojmem. Jules velmi povedená freestylová sestava Odchytová služba měla velký úspěch. Líbivá choreografie, těžké cviky a výborná ovladatelnost psa, to je ta správná kombinace. O Jules je známé, že má slabost pro hnědobílé borderky. Kromě závodění se věnuje též trenérské činnosti a dokonce měl být její seminář i u nás, bohužel z něho ale sešlo.

A protože dogdancing je spíše doménou žen, je třeba si každého úspěšného a zapáleného muže cenit. U našich rakouských sousedů nám před pár lety začala vycházet nová mladá dogdancingová hvězdička a tou je Lukas Pratschker s borderákem Falco, který si posledních pět let drží na Cruft´s stabilní finálovou pozici a 3. – 4. místa.

„Nás mnógo…“

A na závěr si nechávám všeobecnou sportovní velmoc, kterou je bezesporu Rusko. A podle jejich známého hesla – nás mnógo, je třeba potvrdit, že opravdu u nich je více úspěšných závodníků. Zajímavostí je, že tito závodníci se neúčastní prestižního Cruft´s, ale je možno je vidět na předních postech ME a MS. Za všechny uveďme alespoň jména Lubov Shinkarevich, Tamila Butrimova, Valentin Kuzmin, Alexandra Komarova, Galina Chogovadze a Ilina Polina. Ilina Polina patří mezi nejúspěšnější závodníky, má funkci rozhodčí, trénuje psy a pořádá workshopy.

Mít srovnání je důležité!

Z Anglie do celého světa…..

Mít představu o tom, jak to dělají jinde, je velmi dobrou věcí. Mít srovnání, najít si svůj styl a způsob výcviku, získávat cenné teoretické i praktické zkušenosti, to by mělo být cílem mnohých seminářů a workshopů, které se náš DDCCZ snaží právě s pomocí zahraničních trenérů a závodníků zajistit. Už jich dost proběhlo, mnohé pro velký úspěch i opakovaně a doufám, že to tak bude i nadále pokračovat a kvalitní dogdancing na vysoké úrovni se bude úspěšně dál šířit světem i srdci všech jeho příznivců!

 

Foto: Martina Irglová

Kam dál ...