Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Také vás jako první, když se řekne bull plemena a kynologické aktivity, napadne, že nejlepším zaměstnáním a zábavou zároveň pro ně budou nejspíš bull sporty? Určitě je to jedna z možností. A dovedli byste si představit například amerického stafordšírského teriéra při extrémních nebo mushingových disciplínách? Že všechno jde, když je chuť, vůle, odhodlání a ten správný pes, dokazuje i tento náš moc pěkný rozhovor...


Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem
Kateřina Smětáková 6.6.2024 939x Rozhovory o plemeni

Nepropadejte panice, naše redakce se rozhodně nedala do spolku rekreačních exorcistů. Řeč bude o Janě Javůrkové a jejím Vyvrhell teamu. Jana je nadšeným sportovcem, ovšem ne tak ledajakým. Spíše, než při poklidném joggingu na pískem vysypané pěšince v parku, ji zastihnete s blátem až za ušima při bikejöringu nebo na překážkové dráze. A s ní i její psy.

Jano, mohla bys nám nejdříve říci, jak to máš ty sama se psy?

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Psi mě provází celým životem, konkrétně s bull plemeny to táhnu za nedlouho dvacátým rokem. Moje první zkušenost s cvičákem tehdy určila cestu, jak ke psům budu přistupovat a jakým směrem se vydám. Tehdy zazněla věta: „Když neposlechne, tak jí škubni vodítkem – je to bull, necítí bolest, tak musíš pořádně!" Přišla averze na slovo řád nebo korekce. Začala jsem se v oblasti výchovy a výcviku vzdělávat sama (hlavně ze zahraničních zdrojů), a se psy se věnovala spíš sportům nebo jsme vandrovali přírodou. Gyula si složil zkoušku ZOP, kde po nás nevyžadovali stahovací obojek a výcvik už v té době bylo možné vést luringem, shapingem, ale hlavně eticky.

Ze závodů máme nějaké medaile, ale nejdůležitější pro mě a mé psy jsou zážitky, společné pouto a fér přístup. To je to, nad čím člověk bilancuje, když krátký život jeho psa končí.

Vyvrhell team vás celkem vystihuje, představila bys nám jeho členy?

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Vyvrhlo nás Hell.(smích) Momentálně máme dva psy. Gyula je americký stafordšírský teriér z chovatelské stanice z Bílinského pramene. Je to bull i teriér, jak se patří. Velice chytrý, pracovitý a nadšený z každé aktivity, kterou vymyslíme. V jeho dvou letech byl natolik vyrovnaný a sebejistý, že jsme si dovolili k němu pořídit dalšího bull psa. Naša z Bullterrier Rescue Slovakia je menší kříženka, která má chováním a vizáží něco ze stafordšírského bulteriéra i pitbulla.

Většina majitelů se s AST věnuje klasické poslušnosti, bull sportům...Ty jdeš jinou cestou...

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Ano, sama jsem sportovkyní a hledala jsem pro nás aktivitu, kde se jako tým budeme moci zapojit stejným dílem. Klasické poslušnosti se s každým psem věnuji první rok, ta je skvělá jako základ pro sportování i běžný život. Našli jsme se v disciplínách, jako jsou bikejöring – jízda na kole se psem, canicross – běh se psem, OCRC – překážkové závody se psem, baví nás skijöring – jízda na běžkách se psem a většinu roku se náš trénink odehrává u vody, takže spolu i plaveme. Prvky bull sportů využíváme k rozvoji dynamiky a síly. Mushing obecně je pro mě hlavně propojením lidského a psího světa na té nejvyšší úrovni, kdy jeden druhému musí bezvýhradně důvěřovat. Tohle přináší spoustu endorfinů, a umí vybudovat velice silný vztah mezi psem a člověkem.

Hledala jsem aktivity, díky kterým budeme se psy propojený tým. Přesně to jsem našla v extrémních sportech!

V čem je sportování s AST jiné? Přeci jen, nejsou to klasičtí vytrvalci…

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Hlavní pozitivum vidím v psychické odolnosti bull psů při správném vedení. Stane se, že vám psa na trati cizí pes nějakým způsobem ohrozí, štípne, kousne nebo vyštěká. Dít by se to nemělo, ale bohužel se to občas stane, a už jsem viděla spoustu psů, kteří měli po takové události velký blok jít znovu do tahu. Gyula už takových situací zažil nespočet, a pořád chodí na start s ohromným nadšením. Bullové jsou tahouni, tah a práce je pro ně přirozená. Takže už zbývá tuhle energii jen správně uchopit a užívat si se psem radost z pohybu. Většina závodů je dlouhá od tří do sedmi kilometrů, tak není zapotřebí velká vytrvalost. O to víc energie pes vloží do síly a dynamiky. U překážkových závodů to není jen o běhu, ale o celkové spolupráci, kde se pozná to pravé propojení psa a člověka.

Povaha teriérů typu bull je pro tento druh sportů obrovskou devizou - zarputilost, odhodlání a psychická odolnost jim pomáhá ve vypjatých situacích na trati.

Trénujete sami nebo se kolem vás točí více nadšenců?

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Nejraději trénujeme na společných trénincích s naší canicrossovou skupinou v Brně, která funguje už čtvrtým rokem. Jsme partou nadšenců s různými plemeny. Zajímavostí je, že jsme ji založili pro reaktivce, které v jiných skupinách zrovna nevítali, a funguje to skvěle. Většina členů běhá závody, a umisťuje se na předních příčkách. Každou středu celá městská část ví, že zase stojíme na startu, jak psi dávají znát svoje nadšení. Naší základnou a mentorem se stal mushing klub Tlapky v Tahu, s jehož členy se potkáváme na závodech nebo na soustředěních.

Jak zvládají tvoji psi ostatní chlupáče na trati?

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Gyula je mazák - zažil už spoustu situací, které by mimo trať měl právo řešit, ale jakmile není za cílem, běží v „tunelu", a ignoruje jak divokou zvěř běžící přes cestu, tak i výpady cizích psů. Předbíhá, a nechá se předbíhat, naprosto ukázkově. Jsem za to na něj neskutečně hrdá. Není to ale samozřejmostí, a pes potřebuje trénink mezi ostatními psy, než vyrazí na svůj první závod. S Našenkou je to složitější. Není tolik sebejistá, a například na závod v bikejöringu bychom si ji vzít netroufli. Nechá se předběhnout, a předbíhá pěkně, ale zvěř i útočící psy by řešila. Canicross nebo překážkové závody zvládá hravě.

Sebeovládání a pevné nervy na trati nejsou samozřejmostí. Také tuto dovednost musí většina psů získat zkušenostmi a tréninkem.

Měla bys nějaké tipy pro ty, kteří by se chtěli se svým stafordem věnovat podobným aktivitám?

Ano – rozvíjejte svého psa už od štěněte. Důležitá je správná socializace, práce mezi ostatními psy, ale hlavně vztah a důvěra ve vás. Pokud ze svého psa chcete mít skvělého parťáka pro život a sport, jděte mu příkladem.

Myslíš si, že je možné se realizovat v extrémních sportech s amstaffem obecně, nebo jsi měla spíš štěstí na konkrétní „nadané" jedince?

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Jsem přesvědčená, že stafordi obecně mají předpoklad stát se dobrými sportovci v těchto disciplínách – ovšem při správném vedení. Už jejich standard říká, že jsou to psi všestranní a temperamentní. Žít život na gauči a s nadváhou sice také umí, ale jistě by si ho sami nevybrali.

Našenku sis brala z útulku. Jak se ti s ní pracovalo? Vím, že měla z minulosti nějaké své „strachy“...

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Našku (původně Attilu) jsme si vzali z útulku s nálepkou „útěkářka". Do jejích tří let vystřídala tři majitele, a strávila spoustu času bezprizorně venku a bez jistot. Měla dokonale vyvinutý lovecký pud, a zdroje si před ostatními psy ostře hlídala. Největším problémem byl ale dlouhodobý stres, který se podepsal na její psychice. Po adopci měla zkratkovité chování, točila se za ocasem, nervózně se olizovala, stresem si krk škrábala do krve, nedokázala se soustředit, ani se učit novým věcem. Po psech venku agresivně vyjížděla, neznala žádné povely, neuměla si hrát, za to uměla dokonale loudit, dělat „psí oči" a panáčkovat. První rok jsme jí učili základní koncepty a odbourávali stres. Naučila se přivolání a základní povely, naučila se hrát si a mít radost ze života. Zjistila, že plnou misku má jistou a nemusí o ni bojovat. S agresí na psy nám pomohla metoda „Podívej se na". Běhat s námi začala už třetí měsíc u nás. Vše se učila za běhu a většinu okoukala od Gyuly, takže se velmi rychle naučila například stranové povely. Sport jí významně pomohl vybít energii, ale také k soustředění a spolupráci s člověkem. Po půl roce dokonce se svým parťákem Martinem vyhrála Best kondicion na Pitbull show, a umísťují se spolu na většině závodů, kterých se účastní. V tuto dobu je s námi čtvrtým rokem, a ač začátky nebyly jednoduché, je z ní skvělý pes parťák.

Našce sport pomohl nejen k vybití energie, ale také k lepšímu soustředění a spolupráci s člověkem

Věřím, že už máte letos nějaký ten závod za sebou, a zcela jistě se na nějaký chystáte…Mám pravdu?

Vyvrženi peklem – extrémisti každým coulem

Letošní jaro proběhl první ročník závodu Bull Chariťák v Němčicích u Kolína v canicrossu pod taktovkou Barbory Bendové z teamu Los Hlavos a záštitou Nučické smečky, z. s., ve kterém si mohli porovnat síly bull plemena a jejich kříženci s jejich majiteli. Tento závod sponzorsky podpořily i chovatelské kluby plemen. Sešlo se slušné zastoupení, majitelé se psy předvedli skvělé výkony, a závod měl u všech velký úspěch nejen skvělou atmosférou, ale i perfektní organizací a hladkým průběhem. Nučická smečka, z. s.  letos také zařadí americké stafordšírské teriéry do Jöringového trháku – speciálního závodu vybraných plemen, který se bude konat  26. – 27.10. 2024 . Aktuální informace o všech závodech pro bull plemena najdete ve facebookové skupině BULL V TAHU.

_____________

Aktivity a život Gyuly a Naši můžete sledovat na instagramových profilech

www.instagram.com/gyula_vyvrhell_team a www.instagram.com/nasa_von_brs

 

Děkuji moc za rozhovor, a těším se na další spolupráci.

 

Kateřina Smětáková

Foto: Jana Javůrková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->