Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Boříme předsudky – bojovník Rogue rozjasňuje dny seniorům!

Canisterapie frčí! Ačkoliv už terapie za pomoci zvířete není žádnou horkou novinkou, přeci jen jsme většinou zvyklí na jiná plemena, než jsou američtí stafordšírští teriéři a jejich kříženci. Výjimkou jsou snad jen jejich „skladnější” bratránci – stafordšírští bullteriéři. Červen se však točí právě kolem AST. Dnes jsme tedy oslovili majitelku křížence amstaffa slečnu Kristýnu Rulíkovou, která se se svým pejskem Roguem právě canisterapii věnuje.


Boříme předsudky – bojovník Rogue rozjasňuje dny seniorům!
Kateřina Smětáková 4.6.2024 950x Rozhovory o plemeniCanisterapie

Kristýnu Rulíkovou provází zvířata již od mala. Miluje je všechna, avšak již od raného dětství byl její život spjat zejména s pastevci. V jejích pěti letech přišel do rodiny kavkazský pastevecký pes Dior a později přibyla i fenka Tara téhož plemene. Jak říká sama Kristýna, oba tito psi ji „prakticky vychovali”. Díky nim pronikla do světa kynologie. Po smrti Diora dělal společnost Taře moskevský strážný pes Cézar. Také tito dva chlupáči jsou však již za duhovým mostem. V současnosti vlastní rodiče Kristýny kavkazačku Dorinku. S většinou těchto pejsků navštěvovala Týna kynologický klub, kam ji ochotně vozila sestra Andrea. Nejvíce se však v tomto směru věnovala fence Dori. Zkušenosti s výchovou a výcvikem těchto plemen zúročila i při práci se svým křížencem amerického stafordšírského teriéra Roguem, se kterým se chce do budoucna ještě více posunout v oblasti cansterapie.

Kristýno, představila bys nám blíže svého psa?

Boříme předsudky – bojovník Rogue rozjasňuje dny seniorům!

Rogue je osmiletý kříženec amerického stafordšírského teriéra. Už od malička miloval lidi, převážně děti. Za svůj krátký život už dvakrát slezl hrobníkovi z lopaty. Poprvé měl intoxikaci vodou, když v létě klasicky skotačil ve vodě a stříkající vodu chňapal do huby. Podruhé rozkousal a snědl aportovací míček, jeden kousek se mu zasekl v žaludku a druhý ve střevech. Kvůli tomu prodělal dvě operace a rekonvalescence byla dlouhá a obtížná.

Proč padl výběr právě na něj?

Boříme předsudky – bojovník Rogue rozjasňuje dny seniorům!

Před lety jsem se seznámila s kamarádem, který vlastnil bull plemeno. Byl to kříženec stafordšírského bulteriéra a amerického stafordšírského teriéra, do kterého jsem se zamilovala. Jeho povaha mě natolik uchvátila, že jsem si začala zjišťovat o bull plemenech více informací. Vybírala jsem mezi anglickým bulteriérem a právě amstaffem. Bohužel, zkušenosti jsou nepřenosné, a mě tehdy nikdo nedokázal přesvědčit, proč bych si měla pořídit pejska pouze s PP. Nechtěla jsem si to nechat vysvětlit. Pak se jeden den objevil inzerát, a už jsem se těšila na štěňátko. Naštěstí jsem vybrala „dobře” a Rogue je zdravý úžasný pes. Příště ale už jen s PP nebo z útulku.

Rogue je naštěstí báječný a vyrovnaný pes. Dnes už bych však volila jinak - buď pejska z prověřené chovatelské stanice nebo adopci!

Kdy tě napadlo zkusit s Roguem canisterapii? Věnuješ se s ním ještě jinému výcviku?

Boříme předsudky – bojovník Rogue rozjasňuje dny seniorům!

Napadlo mě to, už když byl puberťák. Vzpomínám si, když jsme šli po sídlišti a potkali stařičkou babičku, která byla na procházce. Její paměť ale už moc nesloužila a zapomněla, kde je domov seniorů, ve kterém bydlí. Najednou byl Rogue, který jako puberťák měl ještě potřebu na všechny láskou skákat a být hrozně hrrrr, jako vyměněný. Vůbec neskákal, chůzi změnil na pomalou a držel se mnou a starou paní krok. Celou cestu do domova ji Rogue s pečlivou jemností olizoval ruku a dával si pozor, aby babičce neublížil. Nejspíše cítil, že je třeba být opatrný. Jindy zase vycítil z cizí babičky, že se ho bojí. Seděli jsme od ní pár metrů a Rogue z ní nespustil oči.  Po nějaké době mě paní poprosila, jestli by si ho mohla pohladit. Rogue pomalu přišel a nechal mezi ním a ní odstup. Zřejmě vycítil, že blíž už by to nebylo paní příjemné. Babička sebrala odvahu, natáhla ruku a pohladila Roguea po hlavě. Ten chvilku držel, poté jí jemně olíznul ruku a pomaličku se o kousek přisunul blíž. Po chvilce byli kamarádi. Až posléze jsem se dozvěděla, že je Rogue první pes, kterého si pohladila, tak moc se pejsků bála. Byl to zvláštně úžasný pocit, že zrovna díky mému psu překonala tak velký strach.

Rogue si vlastně vybral svoji „práci” sám. Už když byl odrostlé štěně, dokázal si podmanit svým klidem a jemným chováním nejednoho staršího člověka, kterého jsme na vycházkách potkali.

Pomáhal ti někdo s přípravou na CT zkoušky?

Boříme předsudky – bojovník Rogue rozjasňuje dny seniorům!

S přípravou mi nikdo nepomáhal. Jen jsem si procvičila určité cviky, základní poslušnost a to, co bylo nejvíc třeba, tak „uměl” už od mala. Přijde mi, že se narodil pro to, aby dělal lidem radost. Zkoušky jsme skládali pod sdružením Canis z. s., a Rogue je zvládl s přehledem. Opět mě tím utvrdil v tom, jak výjimečný je to pes, a jaké mám štěstí, že mám tak úžasného parťáka. Přestože mohou být kříženci AST povahově dost nestabilní, Rogue naštěstí není tento případ.

Kam všude a jak často s Roguem docházíte?

Zhruba jednou měsíčně do domova důchodců ve městě, kde bydlíme. Dále děláme individuální canisterapie. Uvažuji také nad školkou a školou, protože děti také miluje.

Jak přijali klienti teriéra typu bull?

Boříme předsudky – bojovník Rogue rozjasňuje dny seniorům!

Abych řekla pravdu, tak jsem se celkem bála, jak na nás budou koukat nejen klienti, ale také jestli nás vůbec vezme personál. Byla jsem mile překvapena, bez rozmýšlení nás přijali. Roguea milují a mazlí se s ním, když procházíme kolem. Klienti skoro ve všech případech reagovali pozitivně, spíš byli rádi za společnost, než aby přemýšleli nad tím, co Rogue je, nebo není za plemeno. Od pár klientů jsem slyšela otázku, jestli to je „ten bojovej”, ale nepřišlo mi, že by měli strach, spíš se jen zajímali. Takové situace jsou super. Využívám je k pozitivní osvětě bull plemen, která jsou častým terčem médií. Snažíme se o ni i v rámci vycházek a výletů – na ulici, v parcích, vlacích, apod. Tam ji většinou šíříme dvojnásobně, protože máme ještě jednoho pejska – čtyřletého amerického pitbulteriéra s PED Conora, úžasňáka, který také miluje všechny lidi. Ze začátku se někteří bojí, ale ve většině případů s nimi stačí pozitivně mluvit, ty ostatní přesvědčí průkaz canisterapeutického psa. Bohužel jsem se setkala i s negativními reakcemi, ty jsou ale opravdu spíše výjimkou.

Napravit mediálně pokřivenou reputaci bull plemen se snažíme nejen při canisterapii. Pomáhá nám v tom i můj přítel a jeho americký pitbullteriér Connor.

Máš nějaký moment z canisterapie, který se ti zapsal do paměti?

Boříme předsudky – bojovník Rogue rozjasňuje dny seniorům!

Mám jich několik, ale jeden mě skutečně zasáhl a utkvěl mi v paměti. Byla to naše asi druhá canisterapie, kdy jsme jako vždy vešli s Roguem a ošetřovatelkou do pokoje. Po klientově tichém souhlasu mu Rogue skočil do postele. No, klasika – olizovačka rukou, možná i tváře, už si nevzpomínám. Pán se začal usmívat, jako všichni klienti před ním. Po odchodu z pokoje mi ošetřovatelka řekla, že tohoto pána neviděla hodně dlouho se usmát. Zadržovala jsem slzy, a v ten moment jsem si uvědomila, co skutečně děláme. Nejen že boříme mýty a negativní pohled společnosti na bull plemena, ale děláme některým lidem den hezčí. O to víc je ten pocit krásnější, že v ty dny, při kterých vykouzlíme úsměv na tváři nebo přivoláme milou vzpomínku na vlastního pejska klienta, mohou být jedny z posledních… To mě vždy zasáhne, a hřeje u srdce nejvíce.

Týno, děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů a radosti v další práci s tvým skvělým parťákem. Pokud vás tato dvojka zaujala, můžete Týnu a Roguea sledovat na Tik Toku @rogue._.44

 

Kateřina Smětáková

foto: archiv Kristýny Rulíkové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->