Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kangal je psem jednoho pána!

Dovedete si po svém boku představit tak mohutné zvíře, jakým kangal bezesporu je? Přemýšlíte, jestli by se takový pes hodil k vašemu způsobu života a zda byste ho vůbec dokázali zvládnout? Pokusíme se vám na tyto, ale i další otázky dát uspokojivou odpověď nebo alespoň námět k zamyšlení. Tak pozorně čtěte!


Kangal je psem jednoho pána!

Radkovi Chmelíkovi a jeho rodině naprosto učaroval majestátní kangal, který se řadí mezi pastevecká plemena. Tito obrovští psi jsou zvyklí samostatně uvažovat a jejich přirozeností je také samostatné rozhodování. Přesto všechno však při správném vedení dokážou respektovat člověka a být nejen nepodplatitelnými hlídači a ochránci, ale také prima společníky a parťáky závislými na svém pánovi. A o tom všem je tento náš rozhovor…

Radku, čím ti zaimponoval kangal, že ses mezi všemi pasteveckými plemeny rozhodl právě pro něj?

Kangal je psem jednoho pána!

Pastevci jsou všeobecně velmi nezávislá plemena, jsou tedy dost podobná mé nátuře. Musím se přiznat, že výběr kangala byl samozřejmě nejen vzhledovou záležitostí, poněvadž není ani krátkosrstý, ani dlouhosrstý, ale tak nějak uprostřed. Hodně důležitým kritériem pro mne bylo také to, že se na svou velikost dožívá vyššího věku, dvanáct až čtrnáct let nebývá výjimkou. Navíc toto plemeno není v Evropě tak dlouho chované jako ostatní pastevecká plemena. Předpokládal jsem tedy, že nebude tolik degenerované.

Momentálně ti dělá společnost jeden téměř pětiletý pes. Mohl bys nás s ním blíže seznámit? Jaký je?

Kangal je psem jednoho pána!

Našeho Nera, jak se ten náš jmenuje, jsme koupili jako dva měsíce staré štěně, které už tehdy vážilo třináct kilogramů. Každý další týden přibíral zhruba jedno další kilo, podobně jako jateční býk. Dnes váží něco přes devadesát a opravdu tedy nechcete, aby vám šlápl na nohu. Je pravdou, že venčím pouze já, moje žena se svými cca padesáti pěti kily bohužel neoplývá odpovídající protiváhou…

Nero je takový můj stín, je vždy tam, kde jsem já!

Nero je ale u vás doma už druhým kangalem toho jména v pořadí. Je jasné, že je nejspíš úplně jiný, ale mne by zajímalo, zda ti soužití s tím prvním nějak usnadnilo přístup k jeho nástupci?

Kangal je psem jednoho pána!

Náš první kangal byl jen o něco menší, nicméně byl na mně stejně závislý jako tento jeho nástupce. Chci tím říct, že pejsek je takový můj stín a je tedy vždy tam, kde jsem já.  A je jedno, jestli jsem zrovna doma nebo někde venku na zahradě. Bereme jej s sebou i na dovolené, kde je neustále středobodem zájmu většiny lidí, které potkáme. Jakmile ho uvidí, přestávají fotit památky a začínají fotit našeho psa. Většinou se nás ptají, co je to za plemeno, jen málo lidí ho totiž pozná. Vlastnostmi je naprosto nenáročný, trpělivý a tolerantní. Zkratka skvělý parťák a já už bych jiného psa ani nechtěl.

Co je podle tebe stěžejní při výchově štěněte a dospívajícího psa, aby v budoucnu vše klapalo tak, jak má a majitel si zasloužil respekt ze strany takového sebevědomého zvířete?

Kangal je psem jednoho pána!

Nejsem si jistý, zdali má odpověď bude správná, ale přišel jsem na to, že velmi důležitý je klid. To znamená nerozčilovat se, nekřičet a obecně věci řešit na pohodu. A hlavně důslednost. Pak i pes je vyrovnaný, nemá zapotřebí si nic dokazovat a poměrně dobře rozumí požadavkům, které jsou na něj kladené. Nesnažíme se z něj udělat služební plemeno, základní povely samozřejmě zvládá velice dobře a ve většině případů je i dobře odvolatelný. Ovšem ne na sto procent. Jsou situace, kdy se jednou za několik měsíců prostě za něčím rozběhne, a i kdybych se rozkrájel, je mu to jedno. V tomto případě na něj již dále nevolám ani nekřičím, ale dojdu si pro něj. Když už je opět na dohled, hned přivolám a samozřejmě pochválím.

Základem úspěchu při výchově je rozhodné a klidné chování majitele psa!

A naopak na co je nutné dávat pozor nebo čeho se ve vztahu ke kangalovi vyvarovat?

Kangal je psem jednoho pána!

Domnívám se, že rozhodné a klidné chování je základem úspěchu, jak jsem již zmínil. Jaký pán, takový pes. To zde přesně platí. Nedoporučuje se nacvičovat například obrany, poněvadž pokud jej již přesvědčíte k tomu, aby zaútočil, pravděpodobně se vám jej již nepodaří zastavit. Tito pejskové mají tyto obranářské vlastnosti přirozené a funkční dodnes a sami si vyhodnocují situaci.

Kromě Nera máš však ještě další tři psy. Snášejí se všichni dohromady v pohodě nebo musíte být v některých situacích raději ve střehu?

V současné době máme doma celkem čtyři psy, z toho dvě fenky. Je naprosto běžné, že si občas lezou i do misek, ale doposud nebyl žádný problém, a ani se nestalo, že by se porvali. Je pravda, že ale nejsou u krmení nikdy sami. S manželkou pracujeme oba z domova, takže pejsci jsou neustále s námi a misky mají doma. Musím ale konstatovat, že Nero, ač je největší, je také ze všech nejhodnější.

Jakým způsobem svého psa zaměstnáváš, aby si vybil svou přirozenou energii?

Kangal je psem jednoho pána!

Možná je to plemenem, nebo máme jen štěstí, ale naši psi nás příliš „neotravují“. Když jdeme na procházku, tak jdeme a je to fajn. Nejdeme-li, nic se neděje. Navíc psům není nikdy předem jasné, který den na procházku půjdeme a který zůstaneme doma. To byl záměr, abychom z něj opět neučinili závisláka na procházkách, jakým byl náš první pes. Naštěstí máme velikou zahradu, kolem našeho plotu občas i někdo projde, takže psi si vše vyštěkají a oběhají. A také si chodí na návštěvy mezi našimi třemi domy, kde i s dcerami a jejich rodinami žijeme dohromady na jednom pozemku.

A dá se venku na procházce pustit i na volno tak, aby přišel na zavolání, když se třeba někde objeví cizí pes nebo zvěř?

Kangal je psem jednoho pána!

První čtyři roky jsme na volno příliš nechodili. Poslední rok chodíme víceméně jen na volno, poněvadž nebydlíme ve frekventované lokalitě. Pokud se blíží jiní lidé, popřípadě s pejsky, raději dáváme na vodítko. Náš pes není primárně agresivní, ale jasné, že kdyby se rozběhl k někomu cizímu, byl by problém s tím, že je velice velký a někteří lidé se jej logicky bojí.

Takový obrovský pes klade jistě nemalé nároky na výživu a v době růstu i na doplňky. Co se v tomto ohledu nejlépe osvědčilo tobě?

Naši psi dostávají kombinaci vařené stravy a granulí. To znamená, že kvalitní granule mají jako základ a k tomu nepravidelně přidáváme vařenou stravu. Je to například maso s rýží a zeleninou, vejce apod. Dáváme i nějaké doplňky na klouby a srst. Asi nejzajímavější je jejich úchylka na pečivo, třeba Nero večer přímo vyžaduje jako pamlsek usušené rohlíky.

Jak je na tom toto plemeno všeobecně se zdravím? A doporučují se případně nějaká preventivní zdravotní vyšetření?

Kangal je psem jednoho pána!

Za sebe mohu říci, že jsme zažili u prvního kangala problém s loketním kloubem (řešili jsme ho operací) a poruchu štítné žlázy, což bylo velmi mrzuté. Pes musel být doživotně na prášcích. U našeho druhého psa je naštěstí vše ok. Prevenci bych viděl stejnou jako u ostatních obřích plemen, tedy ohlídat v prvním roce přílišnou aktivitu s ohledem na správný vývin kloubů.

Ke komu se podle tebe kangal hodí a kdo by na něj měl raději zapomenout?

Kangal je psem jednoho pána!

Podle mě by neměl mít jeho páníček menší váhu než jeho pes, to bude určitě výhodou. Do bytu asi také nebude příliš vhodný. Nemyslím si, že je to plemeno pro lidi, kteří jsou celý den v práci. A je také možné, že jsou naši psi tak skvělí proto, že jsme s nimi vlastně stále. Oni naprosto přesně vědí, co chceme nebo co bude, aniž by bylo třeba mluvit. Chtějí být zkrátka s námi, i když se nikam nejde. Mají-li potřebu jít ven, jdou. On si totiž Nero dveře otevírá sám. Horší je, že je ale za sebou nezavírá.

Vzpomněl by sis na nějakou nezapomenutelnou historku, kterou ti některý z tvých kangalů „přichystal“ nebo kdy tě pořádně „vypekl“?

Velmi dobře si pamatuji na dobu, kdy měl první Nero před operací loketního kloubu a chodil jako Peyrac. Pajdal a opravdu to nebyl pěkný pohled. Jednou jsem otevíral bránu s tím, že vyjedu ven autem. Nero bránu uviděl otevřenou a v ten moment zcela zapomněl na to, že by měl i nadále kulhat a rozběhl se naprosto perfektně a zmizel někde v dáli. Od té doby víme své…

A co bys na závěr popřál kangalům do budoucna?

No, jasně. Hodně vhodných majitelů, přeci jen jsou to psi jednoho pána a nejsou pro každého.

Moc děkuji za prima povídání.

Michaela Weidnerová

 

Foto: archiv Radka Chmelíka

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->