Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sutina je v záchranařině „TOP disciplínou“! 2. díl

Bavilo by vás věnovat se se svým psem záchranářské kynologii? Pak vás možná bude zajímat, že TOP disciplínou je právě sutinové vyhledávání. Proč tomu tak je a jak by takový tým měl fungovat, je už obsahem našeho seriálu s touto tematikou…


Sutina je v záchranařině „TOP disciplínou“!	2. díl
Iveta Katrevová 20.5.2020 21757x Záchranářská kynologie

Sutina je v záchranařině „TOP disciplínou“! Když jsem tuto frázi slyšela poprvé, přemýšlela jsem o významu těchto slov. Byla jsem „klasickým začátečníkem“, který byl nováčkem v ZKO Běženecká, kde jsem vůbec poprvé začínala s jakýmkoliv výcvikem psa. Svými povely „Hačinky“ a „Hopinky“ jsem přiváděla do údivu zdejší zkušené psovody, a v době, kdy neexistoval jiný aport než předepsaná dřevěná „činka“, jsem používala pomůcku vlastní výroby (chemlonovou bambuli).

To byly moje začátky, je to už pár let, ale byly to skvělé časy… Mezitím se výcvik psa záchranáře velmi změnil a rozvinul, a to včetně sutinového vyhledání, ale i tak sutina TOP disciplínou zůstává.

Proč je tedy vyhledání v sutině TOP disciplínou?

Sutina je v záchranařině „TOP disciplínou“!	2. díl

Odpověď je celkem prostá. Tato disciplína není jen souhrou psovoda a psa, kde každý psovod musí přemýšlet, kam může a nemůže vyslat svého psa z pohledu nebezpečí zranění, ale je nejnáročnější na fyzickou kondici pro psa i psovoda, je náročná na pohyb a zdolávání překážek, náročná na samostatnost psa při prohledání (pes musí umět prohledat jakékoliv nepřirozené prostředí od tmavých podzemních prostor přes nestabilní panely a dráty až po rozpadlé střechy bez zábran často končící vzduchoprázdnem).  

V žádném jiném prostředí (les, plocha) není tolik složitostí pro zachycení a dohledání zdroje pachu (vlhko, různé rozdíly teploty v jednom objektu, průvan nebo zdroje pachu uchycené v různých skulinách a materiálech).

Každý pes musí při této práci také současně zvládnout více dovedností najednou, dlouhodobě udržet motivaci na cizí osoby, překonávat samostatně bez pomoci psovoda veškeré nepřirozené překážky a současně mít po celou dobu „zapnutý nos“. Každé sutinové prostředí je jiné a stále vyvolává pro psa i psovoda nové situace, které nelze předem natrénovat tak jako třeba poslušnost. A to je důvodem, proč je sutinové vyhledání „TOP DISCIPLÍNOU“.

Svému psovi musíte stoprocentně věřit a on musí maximálně důvěřovat vám! To je podmínkou!

Bez souhry a důvěry to nepůjde!

Sutina je v záchranařině „TOP disciplínou“!	2. díl

Než se začneme podrobněji věnovat kategorii sutina a podíváme se na detail nácviku, je nezbytné si uvědomit základní, ale velmi důležitou podmínku a to, že svému psovi musíte stoprocentně věřit a on musí maximálně důvěřovat vám. Souhra a důvěra mezi vámi a vaše podpora je podmínkou! Vy jste oči a rovněž tím, kdo určuje taktiku, pes je váš parťák, který pracuje pro vás. Bez tohoto propojení nemáte šanci uspět. Jako rozhodčí jsem viděla spousty skvělých psů, nicméně „díky“ špatné strategii nebo přílišnému nátlaku od psovoda neměli kýžený výsledek.

Jak tedy nejlépe začít?

Sutina je v záchranařině „TOP disciplínou“!	2. díl

Pojďme se nejdříve podívat na trochu teorie a pro psa záchranáře nezbytné základy.

Často slýchávám, že neexistuje žádná literatura, kde by byla pospána ucelená metodika sutinového výcviku a je to především díky rozmarnosti a možností výcvikových metod asi i logické. Základy jsou však společné a nezbytné:

  • Pracovat a trénovat s vášní

Ve zkratce řečeno, pokud očekáváte výsledek za každou cenu bez ohledu na kondici psa (jak fyzickou nebo psychickou) jen proto, že právě teď jste se rozhodli a váš pes je naopak unavený nebo oslabený po nemoci, veškeré jeho nadšení a snaha vám vyhovět je pryč. Stejná situace platí i pro psovoda, který je rozzlobený a nesoustředěný (třeba z důvodu, že ho před hodinou pokárali v práci) a vyvíjí na psa negativní nátlak jen proto, že očekává výkon za každou cenu. Nemusíte vždy vyhrát, ale mít dobrý pocit to je důležité. Bez vášně cesta není.

  • Stoprocentní vzájemná důvěra mezi psem a psovodem

Nevěřím, že můj pes prohledal všechno, nevěřím, že to zvládne, nevěřím, že tu zkoušku složíme… To je ten nejhorší možný scénář pro vás i vašeho čtyřnohého parťáka. I u záchranářského psa je nezbytný dostatek sebevědomí, a to především díky psovodovi a již zmiňované vzájemné důvěře.

  • Pes vám musí rozumět a vy jemu

Netrpělivost, pokaždé jiná reakce na stejné opakované chování psa a nedůslednost – na to zapomeňte. Jestliže nejste srozumitelní a stálí ve svém chování ke svému psovi, nebude on rozumět tomu, co má vykonat. Znáte svého psa? Poznáte, kdy zachytí pach nebo rozdíly v jeho štěkání? Super! To je ten správný základ.

Každý tvor včetně člověka dává mnohem větší a efektivnější výkon, když je správně motivován!

  • Motivace psa

Všichni, kteří se věnujeme jakémukoliv výcviku, často slýcháváme – moc pozitivky, málo pozitivky, to již musí pes dělat automaticky… A realita? Každý tvor včetně člověka dává mnohem větší a efektivnější výkon, když je správně motivován. Takže za mě ano, ano, ano! Jen pozor na to, aby motivace přišla ve správnou chvíli a byla dobře načasována. V čem je to v záchranařině jiné? Že zde je to především úlohou figuranta, nikoliv psovoda.

Sutina je v záchranařině „TOP disciplínou“!	2. díl
  • Pohyb psa po sutině

Sutina jako taková je pro psa velmi nepřirozeným prostředím, není to les, pole nebo gauč. Nestabilní kvádry betonu, metrové překážky, které je nutné přeskočit, několika metrové hromady mokrých, kluzkých navršených prken a palet nebo otevřené drátěné schody – to vše musí pes umět samostatně překonávat, i když se třeba propadává. Navíc se po celou dobu hledání musí soustředit na zachycení a vyhodnocení pachu. Jako příklad mohu uvést vlastní zkušenost. V gumách před oknem uložený figurant – řekli byste jednoduchý úkryt, tak proč ho pes nezachytí nosem a neoznačí? Odpověď je jednoduchá. Protože se soustředí na to, jak vyskočit do okna a vypne nos. I to jsou situace, které se musí naučit a získat vlastní zkušenost. 

  • Práce se zdrojem pachu (jeho zachycení, vyhodnocení a označení)

Na rozdíl od stopování neukazujeme psovi, který pach má konkrétně sledovat, nemáme botu nebo osobní věc člověka, který je zavalený v sutině. Vlastně ani nechceme, aby pes reagoval na předměty. Při hledání v sutině zvíře hledá, zachycuje a určuje pouze přímý zdroj pachu – člověka ať již tři metry pod sutí, ve sklepě nebo naopak ve výšce. K tomuto tématu se více přiblížíme v dalších dílech.

Vše záleží na vás!

Sutina je v záchranařině „TOP disciplínou“!	2. díl

Pokud tedy chcete být úspěšní, je dobré zaměřit se nejdříve na tyto základy, které jsou skvělým začátkem pro vás jako záchranný tým (psovod a pes), který chtěl mít dobré výsledky při zásahu v praxi nebo na sportovním poli záchranné kynologie. Vše záleží pouze na vás!

 

Foto: archiv Ivety Katrevové

https://www.krasnalukrecia.com/

http://zko-blahunov.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->