Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sportem ku zdraví! A to s bylinkami!

Patříte mezi ty, kteří souhlasí s tvrzením, že prevence je lepší a vlastně i levnější než léčba? Je váš pes ve vyšší pohybové zátěži, než je obvyklé a vy přemýšlíte o tom, zda mu běžná krmná dávka pokryje veškeré jeho potřeby? Chtěli byste mu případně dopřát něco navíc a k tomu ještě fandíte bylinkám a přírodním preparátům? Pak právě pro vás je určen poslední díl seriálu z pera Jany Indrychové! Příjemné čtení…


Sportem ku zdraví! A to s bylinkami!
Celkem 35 článků z rubriky: Zdraví

Pravidelný pohyb je také jedním z důvodů, proč si, my lidé, pejsky vůbec pořizujeme. Když totiž majitel bude se svým čtyřnohým kamarádem zdravě sportovat v různých odvětvích kynologických sportů, či podnikat dlouhé procházky do přírody, bude to velmi prospěšné pro všechny zúčastněné.

Všeho s mírou

bylinky Kladu však důraz na zdravou míru veškerých aktivit, protože vlivem ambicí nejednoho majitele dochází často, stejně jako u lidí, k nebezpečnému přetěžování organismu. Pes nepotřebuje lámat rekordy, je to původně stopař a sběrač, a tak je pro něj nejpřirozenějším a nejprospěšnějším pohybem dlouhá procházka na volno, během níž zapojí všechny své smysly. Říká se: „Všeho s mírou“. Každý, kdo si vybírá psa, by měl vždy důkladně zvážit své možnosti. A to jak zdravotní, tak i finanční a také hlavně také výchovné. A přesně podle toho volit i konkrétní plemeno psa. Předejde se tak zbytečný potížím a přeplněným útulkům.

Vezměte rozum do hrsti!bylinky 

Je opravdu největším štěstím pro všechny zúčastněné, když si spolu dvojice tzv. sedne, a samozřejmě když má majitel dobře zvládnutou alespoň základní výchovu psa. Pokud je někdo spíš domácí typ, anebo mu zdravotní důvody nedovolují podnikat dlouhé procházky, tak pro něj bude nejvhodnějším plemenem nejspíš nějaké společenské, kterému stačí, když si třikrát za den zajde s páníčkem na kratší vyvenčení a pak si spolu můžou hrát klidně doma. Takový člověk by si rozhodně neměl pořizovat žádné sportovní plemeno a už vůbec ne psy s ohnivou povahou. Strádali by totiž oba, jak pes, tak i jeho majitel. Z takových psů i majitelů se potom rekrutují někteří mí klienti, kteří potřebují tzv. psychické ošetření.

Sama jsem měla pár takových případů, kdy nebyla dostatečně zvládnutá výchova, a pak zoufalí majitelé čekají, že bylinky jim nějak pomohou usměrnit vzteklého nebo agresivního psa. Často takový pes vyjíždí po ostatních psech i lidech, ničí doma nábytek a může mít i sebepoškozovací tendence. Některé případy se dají ještě napravit kombinací bylinných přípravků, vhodného výcviku a svou roli v tom, podobně jako u hyperaktivních dětí, hraje i strava. Pokud ale člověk nemá, jak já říkám, na výchovu psa buňky, tak je lepší si ho raději nepořizovat.  A nenechte se zmást ani malým vzrůstem některých plemen, stále je to pes. Jsou i jiná zvířátka, která vám budou vděčná, udělají vám radost a vy budete mít klid.

Zodpovědnost a zase zodpovědnost…

Největším štěstí je, když se pes dostane k zodpovědnému člověku, který to s pejsky umí a má dostatek času se mu věnovat. Uvědomuje si, že pes je živý tvor, který aby byl zdravý a dělal svému pánu radost, musí umět poslouchat a mít naplněné své každodenní potřeby, mezi kterými je dostatečný pohyb jedním z nejdůležitějších faktorů z hlediska psychiky i zdraví. Proto pokud má majitel možnost a rozhodne se pro dlouhé procházky, či výlety nebo nějaký sport, tak mu za to pes bude nesmírně vděčný. Pro zdraví lidí i zvířat jsou nejdůležitějšími faktory pohyb na čerstvém vzduchu, zdravá voda a jídlo, ale také odpočinek. Pokud toto psovi dopřejeme v dostatečném množství a kvalitě, dokáže se srovnat se všemi situacemi, které ho v životě potkají. A to po psychické i zdravotní stránce. Pro psy je důležitá hierarchie, jednoduše řečeno zdravý, láskyplný a důsledný výcvik. Když říkám láskyplný, nemyslím tím to, že mu dáme vše, co mu na očích uvidíme, ale že budeme naopak zodpovědní a ledacos mu jen tak nedovolíme, víme-li, že je to pro něho škodlivé nebo nebezpečné. A to platí i pro nadměrný a nepřirozený pohyb. Pes, aby udělal svému pánu radost, tak jde i za hranice svých možností. Je na majiteli, aby poznal správnou míru a zvolil vhodný výcvik. S vyšší zátěží se pojí i správné stravování a doplňování živin.

Pro zdraví lidí i zvířat jsou nejdůležitějšími faktory pohyb na čerstvém vzduchu, zdravá voda a jídlo, ale také odpočinek.

Prevence je vždy lepší a levnější než léčba

etovet Z bylinných přípravků Energyvet mohu doporučit dva hlavní, které pomáhají ošetřit a nastartovat organismus tak, aby byl připraven a zvládal vyšší zatížení. Prvním z nich je Etovet. Působí především na psychiku zvířat. Vyrovnává tlumivá a vzrušivá centra v mozku, takže hyperaktivní psy zklidňuje a naopak ty flegmatické vybudí a ti jsou pak schopni lépe se soustředit a koncentrovat. Také zvyšuje výdrž a vytrvalost. Prohlubuje dlouhodobou paměť, tedy napomáhá procesu učení. Účinný je rovněž při strachu z cestování, smutku, nebo pokud se nějaký jedinec bojí bouřky či petard. kingvet 

Druhým z přípravků je Kingvet. Ten dodává odvahu, podporuje samostatnost a působí na dobré osvalení, stimuluje kosterní a útrobní svalovinu. Aktivuje systém proteinových vláken a podílí se na tvorbě proteinů potřebných pro pohyb těla. Pomáhá hojit všechny tkáně – kůži, podkoží, svalovinu, vlastní funkční tkáně orgánů, vaziva, šlachy a kosti. Kingvet také podporuje růst mláďat a u dospělých zvířat nárůst svalové hmoty. Pomáhá s hojením zlomenin, poraněných šlach a kloubů. Celkově přispívá k rychlejšímu zotavení po všech druzích úrazů či operací. Zvyšuje odolnost organismu. Posiluje také svalovinu svěrače při inkontinenci, činnost srdce a má vliv i na řešení následků stresu typu smutku kombinovaného se strachem.

Na základě výše uvedených informací si uvědomíte, že tyto přípravky se používají hlavně v oblasti prevence, ale pokud se něco stane, tak účinně hojí i psychiku i fyzično. Proto doporučuji všem sportovcům, aby měli tyto dva přípravky vždy po ruce a používali je hlavně preventivně.

Vitamíny, minerály a další zázraky

petmin Každý správný sportovec by měl také dostávat nějaké minerály a vitamíny navíc, aby se pokryla jejich zvýšená potřeba. Z firmy Reico v tomto případě doporučuji jejich vynikající Petmin, což je směs řas, která obsahuje všechny prvky periodické tabulky v organické, tudíž pro tělo nejpřijatelnější formě. Navíc tato směs řas je jako jediná v Evropě zpracovaná mikronizací. To znamená, že jsou tyto řasy pomlety na jemnější částečky než je buňka a díky tomu se vstřebávají už sliznicemi v tlamičce a do dvaceti minut přecházejí rovnou do krve. Organismus si vezme jen to, co potřebuje a zbytek se bez ukládání a přirozenou cestou vyloučí.probiovet 

Z Energyvet přípravků můžete dále vyzkoušet přípravek Skelevet, Omegavet, Probiovet a případně Fytovet. Skelevet je minerální doplněk organického původu. Obsahuje vápník, hořčík, fosfor, křemík, mangan a další stopové prvky. Je důležitým zdrojem minerálů potřebných pro kostní a kloubní výživu, optimální činnost svaloviny a některých enzymatických systémů. Obsahuje také doprovodné látky v podobě vitamínů D, C a A, nenasycené mastné kyseliny a kolagen. Omegavet je přípravek s obsahem unikátního rybího oleje, který je nejdůležitějším přírodním zdrojem nenasycených mastných kyselin (EPA a DHA) a vitamínů A, D a E. Má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu, nervovou soustavu, zpracování cholesterolu, hormonální systém a tvorbu nových tkání. Vitamíny A a D jsou v přípravku zahrnuty v takovém množství, aby nedošlo k jejich předávkování. Fytovet je minerální koncentrát v koloidní formě. Probiovet je probiotický doplněk obsahující dva druhy živých bakterií, a to Lactobacillus acidophilus a Enterococcus foeces. Ty pomáhají udržovat přirozenou střevní mikroflóru. Podporují růst zdravých bakterií a potlačují nežádoucí choroboplodné organismy. Probiovet dále obsahuje chlorelu, což je extrakt ze zelených řas (Chlorella pyrenoidosa), bohatý na vitamíny, minerály a je také významným zdrojem bílkovin. Součástí Probiovetu je i přírodní vláknina (prebiotikum inulin). Všechny tyto složky oživují mikroflóru tlustého střeva, snižují přirozenou toxickou zátěž omezením hnilobných procesů ve střevě a aktivují imunitní systém.

skelevet Všechny tyto potravní doplňky tedy mohou také přispět k dobrému zdraví vašeho sportovce. Je třeba si z nich vybrat ty, které opravdu potřebujete, pokud je v dostatečném množství neobsahuje denní krmná dávka.

Vždycky je lepší se poradit s odborníkem, který tyto přípravky dokonale zná. Pokud tedy budete potřebovat, neváhejte se na mě obrátit.

Na závěr našeho seriálu si vám všem dovoluji popřát hlavně hodně radosti a pohody s vašimi psími kamarády a spoustu krásných zážitků!

Foto: archiv Jany Indrychové
www.bylinkyprozvirata.cz