Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

První setkání s dobrmanem? Bylo to zkrátka osudové!

Neúnavný pracant, neúplatný ochránce, loajální společník, aktivní sportovec a sem tam i gaučový povaleč – to všechno je dobrman. Dlouhá léta oslňoval svým „drsným” vzhledem. Se zákazem kupírování jeho popularita mírně ochabla, nicméně, kdo by dal pouze na vzhled? Dobrman s novou vizáží má stále co nabídnout – zejména lidem, kteří ocení jeho skvělé vlastnosti a temperament.


První setkání s dobrmanem? Bylo to zkrátka osudové!
Kateřina Smětáková 16.1.2025 1766x Rozhovory o plemeni

Přestože nebyl dobrman jejím prvním pejskem, bylo jejich setkání opravdu osudové. Již prví fenka, kterou si pořídila v roce 1989, zanechala v srdcích celé její rodiny nesmazatelnou stopu. Od té doby už u nich dobrman nikdy nechyběl. V roce 1999 tak vznikla chovatelská stanice „od Dvou lvů, ve které položila základy chovu její třetí fenka dobrmana Angie Oderská vyhlídka. Jak vidí toto impozantní plemeno z pohledu poradkyně chovu, rozhodčí a chovatelky paní Kateřina Michalová?

Jaké byly vaše kynologické začátky? Byl pro vás dobrman „láskou na první pohled"?

První setkání s dobrmanem? Bylo to zkrátka osudové!

Moje kynologické začátky byly již od dětství velmi intenzivní, vždy mě fascinoval psí charakter a schopnosti. Právě z těchto důvodů jsem před čtyřiceti lety jako dítě dlouho vykonávala dobrovolnou péči v útulku pro psy, kde jsem měla možnost setkání s mnoha plemeny a kříženci. Moje první kynologické začátky na cvičáku byly s jezevčíkem, který byl opravdu perfektní průpravou před dobrmanem, neboť tento malý pes s velkým srdcem má neskutečně tvrdou hlavu. Díky velkému úsilí jsme spolu zvládli mnoho zkoušek pro malá plemena dle národního zkušebního řádu, včetně zkoušky ZMMP2. Je docela sranda vidět malého jezevčíka mezi ostatními služebními plemeny, jak s přehledem zvládá například žebřík. Právě na cvičáku proběhl můj první kontakt s dobrmanem. Čas od času se stane něco, co lidem změní a ovlivní téměř celý život, a tak se pro mě stalo osudným i moje první setkání s tímto elegantním psem s neuvěřitelně hrdým držením těla a bystrým výrazem. Byla to doslova „láska na první pohled“. Dobrman na mě zapůsobil nejen svým vzhledem, ale také povahou. Je to pes, který v sobě kombinuje sílu, inteligenci, oddanost a odvahu, což z něj dělá jedinečného společníka i pracovní plemeno. Od té doby mě tento pes provází životem a stal se nejen mým koníčkem, ale i vášní a posláním.

V Dobrman klubu České republiky jste nejen členkou – chovatelkou, ale působíte i jako ústřední poradkyně chovu. Potkat vás můžeme také ve výstavním kruhu coby rozhodčí. Jak se dobrman vyvíjí po stránce exteriéru?

První setkání s dobrmanem? Bylo to zkrátka osudové!

Z mé zkušenosti rozhodčí a poradkyně chovu vidím, že dnešní chovatelé se snaží udržet rovnováhu mezi exteriérem a povahou plemene. Dobrman by měl být nejen krásný, ale také funkční pes, který si zachová své původní vlastnosti pracovního plemene. Kvalita současných českých dobrmanů je na velmi vysoké úrovni. Důkazem toho jsou dosavadní výsledky a umístění českých dobrmanů v evropském měřítku. Naši dobrmani mají na kontě mnoho úspěchů i na velkých zahraničních výstavách. V poslední době se trend dnešního dobrmana v některých zemích Evropy ubírá poněkud jiným směrem. Vidina i touha chovatelů vyprodukovat co nejvíce úspěšné, nadprůměrné potomstvo a dosáhnout těch nejlepších výsledků je velmi silná. Za tímto účelem dochází v plemenitbě k extrémnímu zvýrazňování exteriérových znaků, např. zvyšování kohoutkové výšky, zvyšování váhy, zmohutňování hrudníků a lymfatických až dogovitých hlav s velkým stopem. Šlechtění jedinců s těmito extrémy se od štíhlého, atletického, svaly hrajícího dobrmana oddaluje a může s sebou nést i nemalá zdravotní rizika, která není radno podceňovat, a pro chov plemene není žádným přínosem. Standard dobrmana je totiž jen jeden a pro celý svět stejný!

Někteří chovatelé podlehli trendu šlechtění extrémních exteriérových znaků, který však s sebou může nést i nemalá zdravotní rizika. Dobrman by měl být stále nejen krásným, ale i funkčním psem!

A co povahy? Pozorujete nějaké rozdíly mezi třídou otevřenou a pracovní?

Rozdíly v povaze mezi třídou otevřenou a pracovní u dobrmanů nejsou znatelné. Obě třídy by měly sdílet základní povahové rysy dobrmana – odvahu, inteligenci, oddanost a přiměřenou ostražitost. V obou případech je klíčová souhra mezi psem a majitelem. Koneckonců, dobrman je vždy osobnost, která má potenciál zářit, ať už v jakékoli třídě.

Do třídy otevřené vstupují psi, kteří jsou starší patnácti měsíců a ještě nesplnili zkoušky, které by je kvalifikovaly do pracovní třídy.

Do třídy pracovní se kvalifikují psi starší patnácti měsíců, kteří mají splněnou zkoušku. Pro každé plemeno jsou pro zařazení do třídy pracovní rozličné zkoušky a určuje je tzv. „SMĚRNICE ČMKU pro vystavování a používání certifikátů pro účely doložení pracovní třídy na výstavách a udělení Českého šampionátu a Mezinárodního šampiona krásy“.

Pro plemeno dobrman je potřeba splnit některé z níže uvedených zkoušek: 

dle MZŘ: IGP IGP-ZTP, IGP-V, IGP-1, IFH-1, IGP-FH, GPr-1,

dle NZŘ: ZM, ZVV1, ZPS1, ZPO1, MR1

dle KJ-Brno: zkouška ZPU2

ZŘ ČR záchranných psů mimo zkoušky vytrvalostní a ZZZ, všechny zkoušky dle MZŘ IPOR mimo zkoušky RH-V

Přijde mi, že dříve bylo dobrmany vidět na ulici více. Dá se tedy považovat za módní plemeno?

První setkání s dobrmanem? Bylo to zkrátka osudové!

Ano, je pravda, že v minulosti byli dobrmani na ulicích vidět častěji. V 80. a 90. letech zažívali v Evropě i v České republice obrovskou popularitu. Svým elegantním vzhledem, důstojným chováním a pověstí neohroženého ochránce se stali nejen oblíbenými rodinnými psy, ale také symbolem prestiže. Dalo by se říct, že dobrman byl v té době do jisté míry „módním plemenem“. Dobrman byl často vnímán jako reprezentativní pes – ideální hlídač i společník. Tito psi byli často zobrazováni ve filmech, reklamách a dalších médiích jako symbol ochrany, loajality nebo bezpečí, což přispělo k jejich popularitě. Vidět dobře vycvičeného dobrmana v roli policejního nebo armádního psa bylo inspirací pro mnoho lidí, kteří hledali spolehlivého a silného parťáka.

Postupem času však přišla určitá změna. Módní plemena mají tendenci stoupat a klesat v oblibě, a to z různých důvodů. Dobrman je aktivní pes, který potřebuje pevné vedení, důslednou výchovu a dostatek fyzického i mentálního vyžití. Jakmile tato vlna „módnosti“ opadla, mnozí si uvědomili, že to není úplně jednoduché plemeno, což vedlo k poklesu zájmu. Dnes jsou populárnější menší a méně nároční psi, kteří lépe zapadají do moderního městského života. K tomu přispívá i narůstající popularita společenských plemen nebo designových kříženců.

Dobrmana už bych dnes za módní plemeno nepovažovala. Zájem o něj se stabilizoval a stal se spíše volbou lidí, kteří vědí, co od psa očekávají, a dokážou mu poskytnout to, co potřebuje. Díky tomu, že si ho pořizují především nadšenci a chovatelé s láskou k tomuto plemeni, si zachovává svou vysokou úroveň, ať už jde o exteriér, nebo povahu. Dobrman tedy přešel z období „módní vlny“ do pozice respektovaného plemene pro ty, kteří oceňují jeho unikátní vlastnosti. A přestože jich na ulicích už nepotkáme tolik jako kdysi, stále má své pevné místo v srdcích milovníků psů.

Dobrman byl dříve nesmírně módním psem a symbolem určité prestiže. Dnes už si jej naštěstí pořizují spíše lidé, kteří vědí, co od psa očekávají a dokážou mu poskytnout to, co on potřebuje!

Myslíte si, že měl vliv na oblibu plemene i zákaz kupírování?

První setkání s dobrmanem? Bylo to zkrátka osudové!

Ano, zákaz kupírování měl na oblibu dobrmanů bezesporu vliv, a to nejen v České republice, ale po celém světě. Dobrman byl dlouhá léta ikonicky spojen s kupírovanýma ušima a zkráceným ocasem, což tvořilo významnou část jeho typického vzhledu. Změna legislativy tedy ovlivnila nejen vzhled plemene, ale také vnímání veřejnosti.

Pro mnoho lidí byl kupírovaný vzhled synonymem dobrmana – ostré linie, vzpřímené uši a krátký ocas mu dodávaly až „drsnější“ vzhled. Přírodní, nekupírované uši však změnily jeho siluetu a někteří lidé začali dobrmana vnímat méně „impozantně“. To mohlo odradit část potenciálních majitelů, kteří si plemeno pořizovali především pro jeho estetiku.

Někteří lidé si na nový vzhled zvykali pomalu. Starší generace si dobrmana často spojuje s jeho tradičním kupírovaným vzhledem, a nekupírovaní psi se pro ně zpočátku „nepodobali“ tomu, co považovali za typického jedince.

Zákaz kupírování donutil chovatele přizpůsobit své linie novým podmínkám. Kupírované uši a ocas často přispívaly k iluzi dokonalých proporcí, zatímco přirozený vzhled vyžaduje důkladnější práci chovatelů, aby byla zachována harmonie hlavy a celkové stavby těla.

Každé plemeno má svá specifika. Je dobrman náročným mazlíčkem?

První setkání s dobrmanem? Bylo to zkrátka osudové!

Ano, dobrman je plemenem, které má svá specifika a vyžaduje zodpovědný přístup. Není to pes pro každého, ale při správném vedení se z něj stává výjimečný společník. Díky své inteligenci, oddanosti a pracovnímu potenciálu je radost s ním pracovat. Je velmi inteligentní, ale také citlivý pes. Výchova by měla být důsledná, avšak laskavá. Klíčová je včasná socializace, kdy by měl od štěněte poznávat různé situace, lidi a zvířata, aby se z něj stal sebevědomý pes bez přehnané nedůvěry či agresivity. Dobrman se učí rychle, ale zároveň dokáže zkoušet trpělivost svého majitele. Proto je důležité být důsledný ve výchově a pravidlech. S ohledem na jeho citlivou povahu je ideální používat pozitivní metody výcviku a vyhnout se tvrdým trestům, které by mohly narušit důvěru mezi psem a majitelem. Dobrman vyniká v různých disciplínách, jako jsou obrany, poslušnost, pachové práce nebo sporty typu agility apod. Nároky na výživu, výchovu, výcvik i pohyb by neměly být podceňovány. Jako velmi aktivní pes s atletickou postavou potřebuje kvalitní a vyváženou stravu. Měl by dostávat krmivo bohaté na bílkoviny, tuky a živiny. Granule prémiové nebo super prémiové kvality, případně BARF (syrová strava), jsou vhodné možnosti. Kvůli rychlému růstu štěňat a zátěži u dospělých psů je vhodné dbát na dostatečný přísun kloubní výživy a omega-3 mastných kyselin.

Dobrman klade velké nároky na svého majitele nejen v oblasti výchovy a výcviku, ale díky své aktivitě a temperamentu není radno podcenit ani kvalitní výživu!

Doporučila byste toto plemeno i začátečníkům? Může být dobrman i mazlíčkem v rodině bez sportovních ambicí? A jak v takovém případě vybrat štěňátko?

Dobrman je vhodný pro aktivní lidi, kteří jsou sportovně založení a mají rádi jakýkoliv pohyb. Jak nám již napovídá slovo DOBRMAN:      

D: DŮSTOJNÝ

O: OCHRÁNCE

B: BYSTRÝ

R: RYZÍ SRDCE

M: MAZEL

A: AKTIVNÍ

N: NEÚPLATNÝ

Je to, jak já říkám, „pes dvou tváří“. Doma je neuvěřitelně hodný, vyhledávající mazlení a kontakt se svým pánem, řeklo by se, „gaučák“ a milující polštář pod hlavou. Venku temperamentní, živý, rychlý, bláznivý, připravený pro jakoukoliv aktivitu a splnění všeho, co po něm žádáte.  Na svém pánovi je naprosto závislý, připraven pro něj udělat cokoliv. Je to vynikající parťák pro děti, které miluje celým svým srdcem a nasadil by za ně svůj život. Pro lidi, kteří jsou pohodlní a nejsou ochotní se fyzicky hýbat, je dobrman absolutně nevhodný a takovým lidem bych ho určitě nedoporučila. Dobrman je vždy připraven sdílet s vámi to, co vás zaujme.

Je to úžasné plemeno, ale jeho pořízení by mělo být dobře promyšlené, zejména u začátečníků. I když může být skvělým rodinným mazlíčkem, není to plemeno, které by vyhovovalo každému. Může být skvělým rodinným psem, pokud jste připraveni respektovat jeho potřeby a věnovat mu dostatek času. Je důležité vybrat štěně s vyrovnanou povahou a spolupracovat s odpovědným chovatelem, který vám pomůže s výběrem a poskytne rady ohledně výchovy a péče. Pokud dokážete dobrmanovi nabídnout láskyplné a aktivní prostředí, získáte oddaného a inteligentního společníka, který se stane nedílnou součástí vaší rodiny.

Většina chovatelů hýří v případě toho „svého" plemene samými superlativy. Jsou naopak nějaká negativa, se kterými je při jeho pořízení počítat?

První setkání s dobrmanem? Bylo to zkrátka osudové!

Ano, jako každé plemeno, i dobrman má svá negativa, která by měl budoucí majitel zvážit, než si tohoto psa pořídí. Je důležité si uvědomit, že to není pes pro každého, a aby se stal skvělým společníkem, vyžaduje správné vedení, dostatek času a pochopení jeho potřeb. Je to velmi inteligentní, energické a citlivé plemeno, které potřebuje důslednou a správnou výchovu již od štěněte. Pokud nedostane dostatečnou péči v oblasti výchovy a výcviku, může vykazovat nežádoucí chování, jako jsou destruktivita, přehnaná ostražitost nebo neposlušnost. Má téměř nevyčerpatelnou energii, kdy nedostatek pohybu a podnětů může vést k frustraci, nudě a destruktivnímu chování. Pro majitele, kteří nemají dostatek času nebo energie, může být tato potřeba náročná a nesplnitelná. Dobrman je plemenem velmi oddaným svému majiteli, což je jeho velkou předností, ale zároveň špatně snáší dlouhé odloučení od své rodiny. Může trpět separační úzkostí, pokud je ponechán dlouho sám, potřebuje rodinu, která ho zahrne do svého každodenního života a věnuje mu dostatek pozornosti. Proto je důležité, aby si zájemci o štěně důkladně promysleli, zda mohou tyto požadavky splnit, a ideálně se poradili s chovateli nebo zkušenými majiteli.

V případě, že svého dobrmana dostatečně nezaměstnáte, může mít sklon k destruktivnímu chování. Opomíjet byste neměli ani jeho velkou potřebu kontaktu s rodinou!

Jaká je úroveň chovu dobrmanů v ČR a na Slovensku?

Chov dobrmanů v České republice a na Slovensku je na vysoké úrovni, a to především díky aktivitě chovatelských klubů a zodpovědných chovatelů, kteří dbají na zdraví, povahu a standard plemene. V obou zemích je zastřešován několika chovatelskými kluby, které dbají na dodržování standardů plemene, zdraví a povahových vlastností psů. Tyto kluby organizují bonitace, které hodnotí vhodnost jedinců pro chov. V Moravskoslezském dobrman klubu a Dobrman klubu Slovenské republiky lze absolvovat základní a výběrovou bonitaci, zatímco v Dobrman klubu České republiky je navíc ještě k dispozici pracovní bonitace.

Jakých úspěchů si nejvíce ceníte? Máte nějaký cíl, kterého byste ještě chtěla v kynologii dosáhnout?

Úspěchy v kynologii často nespočívají jen v trofejích a titulech a že jich bylo mnoho, včetně úspěchů na těch nejprestižnějších výstavách, ale také v tom, co se podaří vybudovat, změnit nebo předat dál. Pro každého chovatele, tak jako pro mne, by mělo být úspěchem odchovat jedince, který se dostane do těch správných rukou a skvělého domova. Vše ostatní, myšleno úspěchy na výstavách či úspěchy na poli pracovním, jsou bonusy - lidově řečeno jsou takovou tou třešničkou na dortu. Nejcennější úspěchy nejsou jen v titulech nebo oceněních, ale v tom, jaký odkaz člověk za sebou zanechá. Dnes je pro mě práce s dobrmany nejen o výstavách a chovu, ale také o podpoře ostatních chovatelů a majitelů, aby si mohli užívat radost z tohoto úžasného plemene stejně jako já. Mým cílem do budoucna je pokračovat nadále v tom, co dělám, tedy šířit osvětu mezi širokou veřejnost a tím přispívat plemeni k jeho rozvoji.

 

Moc děkuji za rozhovor.

Zákonem č. 246/1992 Sb., doplněné zákonem č.77/2004 Sb. na ochranu zvířat proti týrání je v České republice kupírování uší zakázáno. Jedná se o fotografie psů kupírovaných před platností tohoto zákona, a psů kupírovaných v zahraničí, kde je tento zákrok povolen.

Kateřina Smětáková

Foto: archiv Kateřiny Michalové

http://oddvoulvu.com/dobrman

Kam dál ...



-->