Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Nejste zrovna dlouholetý chovatel, anebo se chystáte pořídit si svého prvního pejska a nevíte, jak na to? Kolem psů je mnoho věcí, kterým nerozumíte a nechcete nalétnout nějakému „podvodníčkovi“? Právě pro vás a možná i pro ty zkušenější jsme vyzpovídali tajemnici Českomoravské kynologické unie paní Ivanu Jarošovou, která nám odpoví na ty nejčastěji kladené otázky.
Někteří se nad tímto tématem možná pousmějí, ale stále a pořád dokola se s tím setkáváme. S neznalostí, na kterou bravurně sázejí ti, kteří nejsou poctiví a svůj chov psů bez rodokmenů si klidně nazvou chovatelskou stanicí a prodávají drahá štěňata. Jak má ale obyčejný člověk poznat, kdo je opravdový chovatel, kdy jsou PP pravé nebo je opravdu dané štěně bez PP jen proto, že má nevhodný flíček na noze? Tak nejen na to naleznete odpovědi v následujícím rozhovoru s tajemnicí ČMKU Ivanou Jarošovou.
Chovatel registrovaný ČMKU může mít jeden mezinárodní název chovatelské stanice. Název chovatelské stanice je možné zdědit.
V ČMKU dostanou průkaz původu (dále PP) všechna štěňata, která byla narozena (samozřejmě při splnění standardních podmínek nutných k jejich zápisu – viz Zápisní řád ČMKU a předpisy příslušných chovatelských klubů). PP je dokladem o původu daného jedince, neurčuje jeho budoucí kvality, ani jeho případnou další využitelnost v chovu. PP dostanou i nestandardně zbarvená štěňata, v PP bude uvedena skutečná barva.
Žádná vyšší norma neurčuje, kdo může či nemůže vystavovat PP. ČMKU není jedinou organizací, která by měla na vystavování PP monopol. PP si dokonce může vystavit i sám chovatel. Pro ČMKU (FCI) nejsou však PP vystavené jiným subjektem akceptovatelné a v rámci ČMKU je není možné použít (ani k chovu, ani k výstavám). Pokud si chce nový majitel ověřit, zda je vrh evidovaný v ČMKU, může se obrátit na příslušné pracoviště ČMKU, které zpracovává dané plemeno, kde mu ověří, zda jsou údaje o vrhu v jejich evidenci. Pracoviště mu však v rámci ochrany osobních údajů nemůže podat bližší údaje o vrhu.
Seznam plemen, která ČMKU zastřešuje, je volně k dispozici na webu ČMKU - ZDE.
Chov psů v ČR není centrálně řízen žádným orgánem.
Od zodpovědného chovatele, který poskytl štěňatům řádnou péči (výživa, lékařské ošetření, socializace, odpovídající prostředí… atd.). Doporučujeme články na webu ČMKU - Než si pořídíte prvního psa..
Při splnění výše uvedených doporučení je navíc nutné mít psa s PP vydaným ČMKU nebo s PP vydaným jiným partnerem FCI (při dovozu psa ze zahraničí).
Při porušení předpisů ČMKU mohou být chovatelé postiženi maximálně sankcemi, které znáte ze zápisů z P ČMKU. ČMKU nemá pravomoc k udělování postihů, které spadají do trestního práva ČR, k tomu jsou oprávněny pouze příslušné státní orgány, a to pouze v případech, kdy byl porušen zákon.
PP štěňatům nejsou vystaveny pouze v případě, že je nebylo možné vydat pro nedodržení základních chovatelských principů – např. krytí nechovných jedinců, krytí bez povolení klubu, nedodání požadovaných listinných potvrzení, spojení jedinců, které řády zakazují apod. ČMKU logicky nemůže vydat PP tam, kde není jejich správnost garantována. Na vině je v drtivé většině nezodpovědný chovatel.
Vezmu to od konce – pojem množírna psů není definována zákonem, nemá bohužel ani definici něčeho nepatřičného. Jestli existuje podezření, že se někdo dopouští porušení zákona proti týrání zvířat 246/1992 Sb., měla by se osoba, která toto podezření má, písemně obrátit na příslušnou Krajskou veterinární správu, pod kterou objekt, kde k porušení zákona dochází, místně spadá. KVS je oprávněna provést místní šetření a o výsledku šetření informovat podatele. Pokud se porušení zákona prokáže a ČMKU bude tato informace poskytnuta a pokud se bude jednat o chovatele registrovaného ČMKU, může být chovatel potrestán v souladu s normativy ČMKU.
V minulosti bylo možné, aby vzniklo více klubů pro jedno plemeno. Od roku 2012 platí směrnice ZDE, která sice umožňuje vznik dalších klubů, avšak při splnění dosti přísných kritérií.
Existuje-li více klubů pro jedno plemeno, mají tyto kluby základní podmínky pro uchovnění vždy jednotné (na tom ČMKU trvá). Kluby si však mohou jednotné chovné podmínky zpřísnit – tedy jeden z klubů např. zavede povinné zdravotní vyšetření navíc. Je to v tom případě jakási kvalitativní nadstavba. Nicméně chovnost udělená klubem, ve kterém zůstaly standardní jednotné podmínky, musí zůstat respektovaná. Přesunu chovatelů z klubu do klubu není možné zamezit.
Řeší Stanovy ČMKU (bod 3.6) a Zápisní řád ČMKU (čl. X, bod 9).
Nastavený chovatelský systém i ve vztahu k chovatelským klubům je funkční. Do budoucna se pracuje na vylepšení vyřizování dokumentace elektronickou formou.
Foto: archiv redakce
Také rádi plnými doušky nasáváte nejrůznější informace z kynologické historie u nás i ve ...
ČMKUHistorické okénkoSouhlasíte, že být chovatelem psa je velkou radostí, ale také obrovskou zodpovědností? Padá ...
Čteme s eCanis – recenze knih-->