Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pro psy na celém světě…

Před sto osmi lety se odehrála událost, která ovlivňuje kynologický svět dodnes. V tento květnový den se sešli kynologičtí zástupci z několika zemí a založili největší a nejsilnější kynologickou organizaci Fédération Cynologique Internationale (FCI). Co nám tato organizace dala a naopak vzala?


Pro psy na celém světě…

Je těžké hodnotit, co nám FCI vzala, či co nám dala a ani nám taková role nepřísluší. A tak vám v tento slavnostní den trochu více tuto organizaci, pod kterou většina chovatelských a dalších klubů spadá, představíme. A to hlavně proto, že právě FCI nám udává směr...

Víte, že?

Založení FCI byly přítomny tyto země: Německé císařství, zastoupené Baron de Plato a Baron de Rodde (Delegierten Kommission), a Georg Obreen (Kartell). Rakousko Uhersko zastoupené Baron de Plato, Belgie zastoupena G. De Buck, Mr. G. van Muylem and Mr. J. Lévita, Nizozemí zastupeno Dr. A. J. J. Kloppert and Jhr. P. N. Quarles van Ufford a Francie zastoupena Mr. Gramont, the Duke of Lesparre, Count J. Clary and Baron Jaubert.

Psal se dvaadvacátý květen 1911, kdy došlo k setkání zástupců pěti zemí, aby založili společnou organizaci s mezinárodní působností. Mezi zakládající země tedy patřilo Německé císařství, Rakousko Uhersko, Belgie, Francie a Nizozemsko. Proč se tak stalo? Již v roce 1911 bylo na světě velké množství plemen a bylo nutné nastavit nějaká pravidla, řády a regule, podle kterých by se jednotlivá plemena začala evidovat a hlavně by se sjednotila. Do fungování FCI vstoupila první světová válka, a tak její další působení nebo-li znovuzrození začalo až po roce 1921.

Na přípravné schůzi, která se konala 7. března 1911, byl zvolen prozatímní prezident Dr. Kloppert. Dále byly čteny první stanovy a následně schváleny. Původní název evropský byl vyměněn za mezinárodní a bylo rozhodnuto, že sídlo bude v Evropě. Dalším bodem pořadu jednání je jmenování generální komise pro rok 1911.

Prezident: vévoda Lesparre (Francie),

Místopředseda: Freiherr von Plato (Německo),

Pokladník: Dr. Kloppert (Nizozemsko),

Náměstek tajemníka: pan Obreen (Německo)

∼ Rok 1911 vstupuje definitivně do historie jako rok, kdy byla založena FCI! ∼

FCI v číslech

Pro psy na celém světě…

7. března 1911 – první ,,přípravná“ schůze budoucího FCI

22. května 1911 – den, kdy oficiálně vznikla Fédération Cynologique Internationale(FCI)

6. – 8. dubna 1912 – První oficiální výstava CACIB, která se konala v Bruselu. 

Březen 1913 – se v Berlíně (Německo) slaví třetí Valné shromáždění pod prezidentem FCI, podplukovníkem Rauschem.

1913 - Na další Valné hromadě byl zvolen novým Prezidentem baron W. del Marmol (BE). Ze zdravotních důvodů však nemůže vykonávat svou funkci a předsednictví převzal pan Victor Du Pré.

28. června 1914 – vražda arcivévody Françoise-Ferdinanda způsobí první světovou válku a veškerá dosavadní snaha FCI je zničena. Válka však také připraví o život na 4000 000 lidí

10. dubna 1921 – se uskuteční setkání za účelem znovuzrození FCI a pokračování v dosavadní práci.

Červen 1921 – se v Bruselu konají dvě první výstavy CACIB po znovuzrození FCI (bylo uděleno 11 titulů CACIB)

(Zajímá vás více z historie FCI? Pak si nenechte ujít podrobnější zpracování historie této organizace, které vyjde na stránce www.ecanis.cz již v neděli 26. května)

Rozdělení plemen

Plemena psů jsou v rámci FCI rozdělena podle jejich využití do jednotlivých skupin. Těchto skupin máme celkem deset a pak ještě existuje jedna skupina, která se nazývá Non FCI, kde můžeme nalézt plemena, která jsou zatím neuznaná. Avšak pozor i zde se to řídí jistým pravidlem.

 1. skupina FCI – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
 2. skupina FCI – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
 3. skupina FCI – Teriéři
 4. skupina FCI – Jezevčíci
 5. skupina FCI – Špicové a tzv. primitivní plemena
 6. skupina FCI – Honiči a barváři
 7. skupina FCI – Ohaři
 8. skupina FCI – Slídiči, retrívři a vodní psi
 9. skupina FCI – Společenští psi
 10. skupina FCI – Chrti
 11. NON FCI – Plemena neuznaná

A jak, že to je s tou NON FCI skupinou?

Jsou to plemena, jejichž chov NEZASTŘEŠUJE mezinárodní kynologická organizace FCI. Proto se pro ně používá i označení non FCI. Tím zastřešením je rozuměno, že je schválen jejich standard, který má mezinárodní platnost, plemeno je v oficiální nomenklatuře FCI, členské subjekty FCI nemohou zamítnout jeho zápis do své plemenné knihy, jejich průkazy původu jsou mezinárodně uznávány, plemeno se může zúčastňovat mezinárodních, sekčních a světových výstav a může získávat tituly FCI, např. Titul šampion krásy (C.I.B.) nebo výstavní šampion C.I.E. V současné době stojí na seznamu FCI351 plemenuznaných a 11 plemen uznaných prozatímně(viz naše dvě plemena uznaná 29. 4. 2019 – chodský pes a pražský krysařík).

Jak to bylo s rozdělením skupin dříve?

Před tím než se Česká republika začlenila mezi členské státy FCI, bylo rozdělení u nás jiné. Toto rozdělení však naleznete asi jen ve starých knihách, ale pro představu to vypadalo asi následovně:

Pro psy na celém světě…
Rozdělení tak jak jej popsali v knize Atlas plemen psů pánové Najman a Novotný z roku 1969.

V roce 1997 se Česká republika stala řádným členem FCI.  Stala se jím až v tomto roce z toho důvodu, že se po roce 1992 naše krásné Československo rozpadlo. Tím pádem zanikla dosavadní organizace. A 5. prosince 1992 vznikla nová ČMKU.

Zakládajícími členy ČMKU byly:

Český kynologický svaz

Českomoravský kynologický svaz

Český svaz chovatelů

Českomoravská myslivecká jednota

Moravskoslezský kynologický svaz

Svaz Česko-moravsko- slezských záchranných brigád kynologů

Sdružení kynologických klubů.

 

ČMKU před sebou měla celou řadu úkolů. Muselo být sestaveno mnoho celá předpisů souvisejících s chovem psů a hlavně pak obnova řádného členství v FCI, o které čeští kynologové s rozpadem Československa přišli. Požadavky byly splněny a v roce 1997 se Česká republika stala řádným členem FCI.

Jakou funkci zastává členský stát FCI?

Každý členský stát má na starosti nejen kynologickou sportovní činnost, ale především tu chovatelskou. Vede plemennou knihu a stará se o standardy svých plemen. U nás máme celkem šest národních plemen psů, z toho čtyři jsou již FCI uznané – český fousek a český teriér a nyní čerstvě a prozatímně na deset let i pražský krysařík a chodský pes. Zůstávají nám již jako neuznaná plemena jen český laboratorní pes a český horský pes. Jak to bude do budoucna s nimi tak to se teprve ukáže...

Pojďme dál...

Název: Fédération Cynologique Internationale

Sídlo: Thuin, Belgie

Předsednictvo:  Tamas Jakkel

Počet členských států: 95 členských států

Počet plemen psů: 349

FCI nám udává směr, dbá na to, aby standardy byly správné a aby se chov psů ubíral tím správným směrem. Pro někoho možná až příliš diktuje požadavky a pravidla v chovu. Zda to tak je, si musí každý z nás ujasnit sám. Co však jisté je, že je to největší a nejsilnější kynologická organizace, která má nejsilnější postavení ve světě psů, a také nejstarší působení. A ta pravidla a nařízení mají smysl...

 

Foto: archiv redakce, Nikola Kolářová, wikipedie, www.fce.be

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->