Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pohled do historie psích výstav

Zajímá vás také všechno, co se týká kynologické historie? Tak tentokrát společně nahlédneme do 19. století, tedy do doby, kdy se začínaly ve světě pořádat první výstavy psů. Těšíte se?


Pohled do historie psích výstav

Nikoho asi nepřekvapí, že kolébkou vystavování psů je s největší pravděpodobností Anglie, ovšem ani Amerika nezůstala dlouho pozadu a některé zavedené tradice se tam dodržují až do dnešních dní. A stejně jako v těchto dvou velmocích se i u nás v minulosti začínalo s předváděním výhradně loveckých plemen. Věřili byste tomu? Mnohé vám prozradí následující řádky…

V Anglii to všechno začalo…

Pohled do historie psích výstav

Úplně první řádná výstava psů se patrně uskutečnila v červnu 1859 v sále městské radnice v anglickém Newcastle. Tuto přehlídku zorganizoval výbor místních myslivců a byla určena pouze pro dvě plemena – pointery a setry, kterých bylo tenkrát přihlášeno šedesát a jejichž majitelé soutěžili o nádherné pušky, které dodal místní mistr puškař, pan Pape. Chovatelé měli tehdy možnost předvést veřejnosti psy správného typu, ale výstava se neopírala o žádné normy nebo předpisy a účastníci ji vnímali jako sportovní akci bez zvláštních pravidel. Obě plemena byla hodnocena jen v jediné kategorii a k identifikaci psa stačilo uvést jméno související s chovatelskou stanicí.

Jen pro úplnost je nutno dodat, že vítězní psi, tedy nejlepší pointer a nejlepší setr, patřili pánům rozhodčím, kteří si je tak navzájem vyhodnotili.

Také Amerika má slavnou psí výstavu!

Pohled do historie psích výstav

V roce 1877 ji poprvé uspořádal Westminsterský klub.

Tato výstava byla původně především přehlídkou loveckých plemen a tu první pořádala skupina lovců, která se pravidelně scházela v hotelu Westminster v Irving Place na šestnácté ulici na Manhattanu v New Yorku. Právě tito pánové se rozhodli založit Westminster Kennel Club, který měl být primárně určen k pořádání výstav. Na rozdíl od evropských vítězů, kteří dostávají poháry, jste zde mohli jako hlavní cenu získat například perletí vykládanou pistoli.

V roce 1884 byl založen American Kennel Club a Westminster Kennel Club byl prvním spolkem, který byl do AKC přijat.

Od roku 1948 je tato výstava vysílána v televizi, koná se vždy v únoru každého roku v Madison Square Garden v New Yorku a trvá dva dny a dvě noci. Počet psů je omezen na 2500 a proto bývá obsazena hned první den, kdy jsou přijímány přihlášky.

Historie našich výstav je ovšem neméně zajímavá

Pohled do historie psích výstav

První spolek sdružující chovatele psů byl Spolek myslivců, založený v roce 1848 na Mělníce a měl ve svých stanovách i povinnost pečovat o chov čistokrevných loveckých psů. Na něj navazoval v roce 1883 založený Ústřední spolek pro ochranu honby a chov loveckých psů. Lovecká plemena měla jedno společné, tedy využití psa v myslivosti, ale u ostatních plemen byla situace složitější. Přesto v roce 1898 vznikl Zemský spolek chovatelů ušlechtilých psů, který mimo jiné zavedl Zemskou knihu rodokmenů psů a jejich jmenný rejstřík. Tento spolek pořádal v letech 1899 a 1901 v Praze Zemské výstavy, kterých se zúčastnilo okolo stovky jedinců. Činnost Zemského spolku chovatelů ušlechtilých psů ukončila 1. světová válka.

A ještě jedna zajímavost – psy tenkrát na výstavy nedoprovázeli jejich majitelé, ale bylo zvykem je posílat v bednách vlakem. V kruhu je předváděli stevardi a po skončení výstavy byli zase posíláni zpět. Že nepřijeli domů v lepším stavu, než když jeli soutěžit, je jasné, a proto většina tehdejších chovatelů své psy nikdy nevystavovala.

A k čemu vlastně taková výstava psů slouží?

Je to poměrně zvláštní koníček, hnát se na druhý konec republiky (nebo i světa), abyste se dozvěděli, co si o vašem psu myslí úplně cizí člověk, ale výstavy byly, jsou a doufám, že i nadále budou místem, kde zkušený a plemene znalý rozhodčí posoudí předvedené psy, v souladu se standardem jim zadá známky a z těch podle něj nejlepších vybere vítěze. Celé toto konání slouží především k zachování jednotného vzhledu a přiměřené povahy toho kterého plemene a v mnoha případech je úspěšně absolvovaná výstava podmínkou pro uchovnění mladého jedince.

Je to poměrně zvláštní koníček, hnát se na druhý konec republiky (nebo i světa), abyste se dozvěděli, co si o vašem psu myslí úplně cizí člověk…

Z předpisu FCI…

Pohled do historie psích výstav

Protože se v posledních letech stalo módním hitem předvádět na výstavách psy v postoji a pohybu velmi nešetrně a někdy i krutě, vydala Mezinárodní kynologická federace v roce 2013 Základní předpis FCI pro rozhodčí pro posuzování exteriéru psů, ve kterém se, mimo jiné píše i toto:

Je stále obvyklejší, že plemena jsou ve stoji i v pohybu v kruhu předváděna na vzhůru drženém vodítku a s těsným obojkem. Toto není v souladu s podporou pohody psa a navíc je tím tlumen správný pohyb a není možno dosáhnout přirozeného, pro plemeno specifického pohybu.

Pes by měl být předváděn na volném vodítku, přirozeným způsobem ve správném a pro plemeno specifickém pohybu. Tahání psa za krk, resp. ocas je zakázáno.

Vystavovatel, který nedodržuje obvyklá pravidla pro předvádění psa, by měl kruh opustit. Ačkoli se nejedná o přímé ovlivnění zdraví nebo chování psa, má rozhodčí možnost psa neposoudit nebo jej ohodnotit nižší známkou.

 

Již asi tušíte, že právě tento odstavec z předpisu je tím, co nás s Františkem (pozn. redakce Františkem Šustou) utvrdilo v přesvědčení, že vystavování psů je jednou z aktivit, ke které se trénink pozitivním posilováním skvěle hodí.

 

Ilustrační foto: Nikola Kolářová

http://www.zlaty-kavalir.cz/

Pes na úvodní fotografii: border kolie African Maloo From Be Orlica

Perex a mezititulky jsou doplněny redakcí eCanis.

Vystavování je hra

Rádi byste svoji knihovnu rozšířili i o tuto báječnou publikaci? Dozvíte se vše o tom, jak svého psa naučit, aby výstavy doslova miloval a hlavně jak správně a pozitivní formou nacvičit perfektní předvedení v kruhu. Kniha je psána velmi čtivou a zábavnou formou, ale na druhoui stranu je plná praktických rad. Rozhodně nebudete litovat!

 

 

 

Napsat si o ni můžete na e-mail zlaty.kavalir@seznam.cz.


 

Pohled do historie psích výstav
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->