Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Znáte nové tituly C.I.B. – Junior a C.I.B. – Veterán? 7. díl

Všimli jste si, že od srpna 2022 se u nás na mezinárodních výstavách udělují dva nové tituly, jeden pro mladé psy a jeden pro veterány? A aby toho nebylo málo, tak od ledna 2023 se podmínky pro přiznání potřebných čekatelství ještě trochu upravily. A právě tato pravidla a postupy jsou námětem následujícího článku…


Znáte nové tituly C.I.B. – Junior a C.I.B. – Veterán? 7. díl
Bc. Vladimíra Tichá 28.3.2023 5754x ČMKUVýstavy

Ve většině států včetně České republiky se delší dobu zadávají tituly šampionů nejen pro dospělé psy, ale i v kategorii mladých psů a v kategorii veteránů. Od 1. srpna 2022 se přidala i FCI a přiznává šampionáty a to Mezinárodní šampion krásy mladých (C.I.B.-J) a Mezinárodní šampion krásy veteránů (C.I.B.-V). O nových šampionátech byli členové FCI informováni   v cirkuláři č. 25/2022 z 25. 7. 2022, ve kterém byly specifikovány podmínky pro přiznání obou titulů.

Mezinárodní šampion krásy mladých

Znáte nové tituly C.I.B. – Junior a C.I.B. – Veterán? 7. díl

Je určen pro psy – jedince definitivně uznaných plemen v souladu s nomenklaturou plemen FCI, zapsaných v některé z plemenných knih uznaných FCI (mimo registrace v přílohách plemenných knih – „registry“ vyjímaje) v souladu s Řádem pro FCI Mezinárodní šampionát krásy.

C.I.B.-J bude přiznán psovi:

  • po získání 3 Mezinárodních „Junior“ návrhů – certifikátů, jinými slovy řečeno: Jedinci se známkou Výborná 1 zadanou ve třídě mladých na FCI Mezinárodní výstavě s platností od 1. 8. 2022.
  • Návrh na C.I.B.-J musí být získán ve 3 různých zemích.
  • Návrh na C.I.B.-J musí být získán od 3 různých rozhodčích.

Mezinárodní šampionát krásy veteránů

Znáte nové tituly C.I.B. – Junior a C.I.B. – Veterán? 7. díl

Je určen pro psy – jedince definitivně uznaných plemen v souladu s nomenklaturou plemen FCI, zapsaných v některé z plemenných knih uznaných FCI (mimo registrace v přílohách plemenných knih – „registry“ vyjímaje) v souladu s Řádem pro FCI Mezinárodní šampionát krásy.

C.I.B.-V bude přiznán psovi:

  • po získání 3 Mezinárodních „Veterán“ návrhů – certifikátů, jinými slovy řečeno: Jedinci se známkou Výborná 1 zadanou ve třídě veteránů na FCI Mezinárodní výstavě s platností od 1. 8. 2022
  • Návrh na C.I.B.-V musí být získán ve 3 různých zemích.
  • Návrh na C.I.B.-V musí být získán od 3 různých rozhodčích

Od 1. ledna 2023 se zadávají dvě nová čekatelství a to FCI -CACIB – J a FCI-CACIB – V. Čekatelství mohou, ale nemusí, získat jedinci ocenění v příslušných třídách známkou výborný 1!

Co nám říká praxe?

Znáte nové tituly C.I.B. – Junior a C.I.B. – Veterán? 7. díl

Podle ustanovení z 25. 7. 2022 čekatelství na uvedené šampionáty automaticky získávali jedinci ocenění ve třídě mladých na mezinárodní výstavě známkou V1 a v případě veteránů na mezinárodní výstavě ve třídě veteránů V1. Nebylo to zcela ideální pravidlo. Ve státech, kde se přiznává Junior šampion, se většinou na něj zadává i čekatelství, v případě ČR označované zkratkou CAJC. Takové čekatelství stejně jako CAC nebo r. CAC ale předpisy FCI neznají a mohly z toho vzniknout a také vznikaly, problémy. V čem spočívaly.

Podle Výstavního řádu FCI i ČMKU nejsou tituly ani čekatelství nárokové. V praxi to znamená, že je na rozhodčím, zda uzná např. psa s oceněním výborný 1 ve třídě mladých za tak kvalitního, aby mohl aspirovat i na šampionát. Pokud by se rozhodl, že na šampionát pes zatím kvalitou neodpovídá a nezadal čekatelství CAJC, podle předpisu FCI by ale pes automaticky získal čekatelství na CIB-J.

To se celé řadě států nelíbilo.  Obracely se na FCI s dotazem, jak problém ošetřit, přece není možné, aby pes neměl na národní šampionát, ale vesele se pyšnil šampionátem mezinárodním. FCI problém vyřešila a rozhodla, že od 1. ledna 2023 se budou zadávat dvě nová čekatelství a to FCI -CACIB –J a FCI-CACIB – V. Čekatelství mohou, ale nemusí, získat jedinci ocenění v příslušných třídách známkou výborný 1.

Zadává se jako CACIB

Znáte nové tituly C.I.B. – Junior a C.I.B. – Veterán? 7. díl

Z nového pravidla jsou trochu smutní majitelé plemen, která se na výstavách posuzují členěná podle barev nebo velikostí. Jako příklad dobře poslouží angličtí kokršpanělé. Ti jsou členěni podle barev na černé a černé s pálením, ostatní jednobarevné a vícebarevné. V praxi to znamená, že výbornou 1 a CAJC mohou získat tři psi a tři fenky. Čekatelství mezinárodního šampionátu se ale zadává jako CACIB a tedy ve třídě mladých psů 1x a ve třídě mladých fen také 1x. Podle původního řešení by čekatelství získala každá barva, podle upřesněného předpisu jen ten nejlepší.  

Nové rozhodnutí FCI vneslo do problému jasno. Poprvé se nová čekatelství navrhovala na výstavě DUOCACIB ve dnech 28. - 29. ledna 2023 v Brně. Informaci jak postupovat dostali rozhodčí i pracovníci výstavních kruhů a byla také součástí katalogu výstavy.  Na DUOCACIB posuzoval prezident FCI pan Tamás Jakkel, a posuzoval právě anglické kokršpaněly. Za připravené materiály nás velmi pochválil.

Znáte nové tituly C.I.B. – Junior a C.I.B. – Veterán? 7. díl

Pokud někdo neví, co to je C.I.B.-J, tak celý název zní International Junior Beauty Champion a  C.I.B. –V = International Veteran Beauty Champion.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: archiv ČMKU, Sandra Miklínová, Jiří Bendl, Pixabay

www.cmku.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->