Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

Jezdíte rádi vystavovat do Brna? A věděli jste, že pořadatelem zimní DUOCACIB je již od roku 2009 přímo Českomoravská kynologická unie v čele s jejím předsedou MVDr. Lubomírem Širokým? Tak my si vás nyní dovolíme pozvat přímo do zákulisí této oblíbené výstavy!


Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

Brněnské mezinárodní výstavy mají v moravské metropoli již téměř stoletou tradici a každoročně bývají cílem řady nejen našich, ale i zahraničních vystavovatelů a účast bývá tradičně obrovská. Pojďme tedy nyní společně nahlédnout do jejich historie, ale také se třeba dozvědět něco o tom, jak se taková obrovská akce chystá a co nás čeká v rámci letošního ročníku. To vše se nám pokusí přiblížit mluvčí ČMKU Bc. Vladimíra Tichá. 

Paní Tichá, pověděla byste nám něco o historii brněnských výstav?

Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

Kynologická veřejnost určitě má Brno spojeno s pořádáním výstav psů a to hlavně výstav mezinárodních. Málokdo ale možná ví, že jedna z prvních výstav se zde konala 16. a 17. srpna 1924. Pořadatelem byl Klub pěstitelů policejních a ušlechtilých psů v rámci brněnských výstavních trhů a jednalo se o výstavu psů všech plemen neloveckých. Kolik psů se nakonec účastnilo, ale nevím. Od šedesátých let minulého století hostilo Brno letní mezinárodní výstavy psů všech plemen, které i dnes známe pod názvem Intercanis. Po roce 1993 pořádala Kynologická jednota ČR zimní mezinárodní výstavu. V čele výstavního výboru stála paní Libuše Ubrová.  V roce 1965, 1990 a 2021 proběhly v Brně výstavy světové a v roce 2014 Evropská výstava psů.  Pořadatelem posledních dvou jmenovaných výstav byla Českomoravská kynologická unie.

Jak dlouho fungují „pod taktovkou“ ČMKU a co vás vedlo k tomu udělat z dvoudenní výstavy DUOCACIB?

Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

V roce 2008 převzala pořádání výstavy Českomoravská kynologická unie (dále ČMKU). Od roku 2009 se tak, jak to je běžné v ostatních státech, z původní dvoudenní výstavy, ve které byla plemena rozdělena do dvou dní, staly dvě mezinárodní výstavy pořádané během jednoho víkendu. Z pohledu pořadatelů je to trochu náročnější, pro vystavovatele je výhodou, že mohou během dvou dnů získat dvojí čekatelství národních a mezinárodních šampionátů. Uvedené se vztahuje k pořadateli výstavy, tedy k tomu, kdo ji zabezpečuje. Jinak se všechny výstavy pořádané členskými subjekty ČMKU konají pod garancí ČMKU.

Co všechno obnáší příprava takové veliké akce?

Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

Práce okolo výstavy je hodně. Od oslovení rozhodčích, přes přípravu propozic a zpracovávání přihlášek. Ty prochází podrobnou kontrolou, protože občas vystavovatelé nedoloží to, co mají nebo nezaplatí výstavní poplatek v požadované výši. Vyřizují se i žádosti o přeřazení do jiné třídy nebo odhlašování psů. Po uzávěrce přihlášek přichází na řadu dělení psů do výstavních kruhů k jednotlivým rozhodčím a zpracovávání písemných materiálů potřebných pro výstavní kruhy. Zapomenout není možné na jednání s pronajímatelem areálů. Největší nálož práce leží na výstavním výboru a hlavně na řediteli výstavy, kterým je v případě DUOCACIB Brno MVDr. Lubomír Široký. Počet lidí zajišťujících průběh výstavy je ale větší. Den před výstavou se staví kruhy, pokládají se koberce a chystají stolky pro rozhodčí a personál v kruzích a také stolky pro posouzení malých plemen.

Velmi náročně je obstarávání personálu do výstavního kruhu. Výstavu prostě chystá velké množství lidí a mě vždy mrzí, když se jim zapomene veřejně poděkovat.

Objeví se nebo se v minulosti třeba objevila v brněnských kruzích nějaká „raritní“ plemena?

Nějaké „raritní“ plemeno se vždy objeví. Letos to např. je Islandský ovčácký pes nebo Kai. Potěšitelné je, že to, co dříve bylo raritou, je dnes pravidelným účastníkem výstavy. Za všechny asi lze jmenovat Kishu nebo Dánsko-švédského farmářského psa.

Hodně se všude možně na sociálních sítích a nakonec i v poradně ČMKU diskutuje nad změnami rozhodčích. Mohla byste našim čtenářům tedy vysvětlit, proč tomu tak je?

Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

V současné době dochází ke změnám rozhodčích ve větší míře, než dříve. Důvodem je covid. Často se stane, že rozhodčí onemocní a občas se stane, že sice delegaci přijme, ale vzhledem ke změně požadavků se pak omluví. Rozhodčí se např. omluvil proto, že zjistil, že by se ve své zemi musel po návratu z ČR zavřít na čtrnáct dní do karantény. Dalším důvodem pro změnu rozhodčích je počet přihlášených psů. Přihlásí-li se jich na někoho příliš mnoho, je třeba rozhodčího přidat. Pak se problém konzultuje s chovatelským klubem. Letos k něčemu podobnému došlo u některých plemen retrívrů. Je pochopitelné, že to je vystavovatelům nepříjemné, ale v současné době se psů na výstavy hlásí hodně a asi bychom si měli přiznat, že jsme vůbec rádi, že se výstavy mohou konat.

Bude možné v případě splnění šampionátu zažádat na místě o jeho udělení (vystavení certifikátu)?

Ano, to už je tradiční postup a řada vystavovatelů tuto možnost využívá.

Plánují se v rámci výstavy i nějaké doprovodné akce?

Vzhledem k hygienickým opatřením se žádné velké doprovodné akce nechystají. Chybět ale nebudou stánky s potřebami pro psy.

Jak budou letos vypadat závěrečné soutěže?

Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

U soutěží dojde k určitému omezení. To první vychází z požadavků FCI. Závěrečných soutěží se na mezinárodních výstavách nadále nemohou zúčastňovat plemena neuznaná FCI. Druhé opatření je výsledkem snahy omezit počet lidí v areálu výstavy. Pořádat se budou jen tak zvané „povinné soutěže“, tedy Junior handling., Nejlepší pár, Nejlepší chovatelská skupina, J BIG – FCI sk. I. – X., BIG FCI sk. I. – X., J BIS a BIS.

Předpokládám, že stávající nařízení vlády se dotknou i této výstavy. Na co všechno se tedy návštěvníci areálu musí připravit?

Informace o požadavcích byla uvedena na vstupních listech a platí pro vystavovatele i pro diváky.

Nejlepší asi bude požadavky citovat:

COVID-19 OPATŘENÍ

Na základě mimořádného opatření vlády je možná účast na výstavách psů na základě splnění některé níže z uvedených podmínek:

CHOVATEL/NÁVŠTĚVNÍK:

  1. se prokáže u vstupu certifikátem o ukončeném očkování – tzn. min 14 dní po podání 2. dávky vakcíny.
  2. se prokáže u vstupu certifikátem o prodělání onemocnění covid-19 ve lhůtě kratší než 180 dní.
  3. se prokáže u vstupu potvrzením, že ze zdravotních důvodů nemůže být daná osoba očkována a zároveň se prokáže negativním PCR testem platným max. 72 hodin.

Prokázání se negativním PCR testem se týká i osob s nedokončeným očkováním a osob ve věku 12 – 18 let.

Prosíme, sledujte výše uvedené podmínky Covid-19,, na základě vládních opatření může dojít k aktualizaci!

Pokud by se do dne výstavy předpisy změnily, budou informace na webu ČMKU (www.cmku.cz)

Mohla byste nás na závěr seznámit s časovým harmonogramem DUOCABIB 2022 a třeba i popřát něco vystavovatelům?

Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

Program výstavy je uveden na webu výstavy (www.duocacib.cz) v propozicích. 9:00 – 14:00 proběhne posuzování v kruzích, ve  12:00 začíná předkolo junior handling 1. věková kategorie a v 13:00 předkolo junior handling 2. věková kategorie. Závěrečné soutěže jsou plánovány od 14:30 – 18:00. Vystavovatelé mají možnost se na webu výstavy podívat, v kolik hodin začíná posuzování jejich plemen a jet až na tuto hodinu. Rozhodčí mají přísně zakázáno začít některé plemeno posuzovat dřív, než v určený čas.

Co možná ještě nevíte o DUOCACIB Brno…

Co popřát vystavovatelům? Asi aby prožili příjemný den, aby si jejich psi odnesli krásná a zasloužená ocenění a aby se v pořádku vrátili domů. A pokud pes nebo fenka neuspějí tak, jak si představujete, nebuďte smutní. Pro vás to i přes výstavní ocenění určitě je ten nejkrásnější pes.

 

 

Michaela Weidnerová

Foto: Markéta Wortnerová, Martin Lev

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...