Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kouzelná stvoření, která milují až za hrob…

Kouzelná stvoření, jejichž „zvláštní“ schopností je uchvátit vás svou krásou. To jsou vysokonozí poitevini, kteří jsou sice starodávným plemenem francouzských loveckých psů, avšak v našich končinách se objevili teprve před čtyřmi lety. Pojďme se tedy seznámit s touto fascinující nádherou...


Kouzelná stvoření, která milují až za hrob…

Není to tak dávno, co jsme si na eCanis povídali s váženou chovatelkou porcelánů paní Svatavou Beránkovou. Tato dáma však nechová jen jedno atraktivní a u nás málopočetné plemeno, ale rovnou dvě. A tak jsme si dovolili ji opět „přepadnout“ s cílem dozvědět se něco více o vzácných poitevinech.

Svatavo, ta otázka sice padla již v našem prvním rozhovoru, ale určitě ne všichni ho četli.  Připomeňte nám tedy, proč taková volba?

poitevin Toto plemeno mě uchvátilo svým výrazem i exteriérem. Doslova a do písmene – úplně jsem se do nich zamilovala. Poprvé jsem se s poiteviny setkala na světové výstavě v Paříži. Francouzský chovatel, který je tam prezentoval, však neměl zájem o žádný dialog atd. Mluvím sice francouzsky, ale bohužel jsem měla smůlu... Snad náhoda nás ale opět svedla dohromady a znovu na světové výstavě, tentokrát v Budapešti v roce 2013. Bohužel to však bylo za celkem dramatických událostí. V této skupině vystavovatelů došlo k tragické události. Zemřel totiž handler, který toto plemeno předváděl. A tak jsem byla požádána o pomoc během výstavy a oni mě posléze na oplátku kontaktovali a já je zase požádala o chovný pár poitevinů. Ten jsem si přivezla v roce 2014 – dvouletou fenku a psa. Byl to tedy první chovný pár v České republice (CLP/PT / 1 a 2).

Představte nám, prosím, blíže své krásné psy.poitevin 

Dnes mám již dvě feny (každá je z jiné krevní linie) a k nim jednoho psa. Jsou to kouzelná stvoření, která vás milují až za hrob. Jsou to psi vytrvalí, rychlí, rádi si hrají a milují svou smečku. Jsou však velice citliví na veškeré léky, které ze země původu neznají, systém chovu probíhá ve Francii jinak. Jde o přirozený výběr, přežije jen ten nejsilnější. Moji psi přišli z tři sta padesátihlavé smečky, ve které vládne tvrdá hierarchie a přes to vlak nejede. Po těch letech, co je mám, jsou již plně socializovaní a vše je v pořádku, zcela se začlenili mezi mé porcelány a nemají žádný problém. Milují syrové maso a granule.

Myslím, že jste na sebe vzala obrovské břemeno. Prakticky „píšete“ historii tohoto plemene u nás. Prozraďte nám, jak byste si představovala, aby se chov u nás nadále vyvíjel a jak to ve skutečnosti vidíte?

poitevin Bylo by krásné, kdyby se někdo další do chovu zapojil, ale není to snadné, s dalším krytím atd. Do všeho se musí dát spousta energie a času a to se dnes moc nenosí. Myslím, že snad ve Finsku jsem našla skupinu chovatelů, co již ode mne mají štěňata a čekají na další linii, abychom společně mohli chovat dále. Je to paradox, zrovna Finsko, ale je to tak.

Ačkoliv jde o ne příliš rozšířené plemeno, jeho původ sahá hluboko do minulosti. Povězte nám něco málo o historii těchto francouzských honičů.

Původní plemeno poitevin bylo vyšlechtěno pro lov vlků v oblasti Poitu, to je centrální Francie, avšak nejvíce se dodnes používají pro lov a parforsní hony.

Jak byste tohoto psa vykreslila lidem, kteří jej vůbec neznají?

Poitevin je silný a dobře osvalený pes ladného pohybu. Musí vědět, kdo je jeho pán a bude dělat vše, co mu na očích uvidí. Nelze jej trestat, nic nefunguje, jen trpělivost a laskavost. Samozřejmě v zemi původu to mají nastavené trochu jinak, ale moje metoda je taková a vyplatila se. Jsou to běžci, mají rádi pohyb, ale i umí lenošit.

Jak je na tom poitevin se zdravím?

Zatím se u nich nic zásadního neprojevilo, nejsou ničím zatíženi.

Mohli bychom se dozvědět ještě něco dalšího o povaze tohoto plemene a pro koho se vlastně hodí?poitevin 

Poitevin bude skvělým parťákem pro nadšené majitele, kteří mají rádi pohyb, procházky v přírodě a jsou fyzicky zdatní. Tito psi jsou schopni blbnout za každé situace. Jejich výchova není složitá, ale pochopitelně musí být vždycky důsledná. Pudy tam jsou, ale i s tím se dá pracovat. Příjemné je, že poitevini jsou prakticky bezúdržboví a minimálně línají.

Plemeno zaštiťuje Klub chovatelů honičů, jaké jsou podmínky pro jeho uchovnění a co nějaké zdravotní testy?

Podmínkou chovnosti je výstava se známkou výborná anebo velmi dobrá, a to ve věku min. 12 měsíců v den výstavy.

Děkuji vám za rozhovor

Foto: Martin Říha

   poitevin

  • Země původu: Francie
  • Klasifikace: VI. skupina FCI - honiči a barváři
  • Výška: psi 62 – 72 cm, feny 60 – 70 cm
  • Hmotnost: standard neuvádí
  • Zbarvení: tříbarevné, s černým pláštěm nebo velkými plotnami, někdy se vyskytují i jedinci bílooranžoví. Vlčí srst (šedohnědé skvrny na zadní straně stehen – p.p.) se vyskytuje u mnoha jedinců.
  • Standard: č.24 naleznete na www.ecanis.cz
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->