Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hoopers očima rozhodčí – 3. díl

Je rozdíl mezi začátečníkem „bývalým agiliťákem” a týmem podobným sportem nepolíbeným? Jak dodat odvahu závisláčkovi nebo naopak umravnit až moc velkého samorosta? Na takové i jiné otázky ohledně samostatnosti na parkuru nám opět odpoví rozhodčí pro hoopers Tereza Richterová.


Hoopers očima rozhodčí – 3. díl
Kateřina Smětáková 11.2.2024 579x HoopersRozhovory o výcviku

Že hoopers není agility, to už dávno víme. Zejména fakt, že celý tento sport je založený hlavně na samostatnosti chlupatého závodníka. No jo, ale co když je ten váš zrovna tak trochu myším ocáskem? Pojďme se na to společně podívat...

Hoopers spočívá ve vysílání psa na dálku. Bývají začátečníci spíše závisláci nebo se samostatností problém nemají?

Hoopers očima rozhodčí – 3. díl

Obecně mohu říci, že začátečníci jsou spíše závisláci. Samozřejmě to není pravidlem, a ochotu psa se vzdalovat ovlivňuje více aspektů. Pokud má pes již zkušenost z agility, bývá většinou více schopen samostatné práce. Ale ani to není podmínkou. Někteří agiliťáci byli zvyklí běhat takzvaně „na ručičku” – to znamená v těsné blízkosti psovoda. Většina úplných začátečníků se dá označit spíše za závisláky.

Ochotu psa vzdalovat se, může ovlivnit i předchozí zkušenost z agility!

Měla byste nějaký osvědčený postup, jak psa, který je příliš fixovaný na páníčka, naučit samostatnosti na parkuru?

Hoopers očima rozhodčí – 3. díl

Těch postupů, jak pejska naučit samostatnosti, je spousta. Ať už přímo v rámci výcvikových lekcí, tak při domácím výcviku. Dokonce jsem přímo na toto téma otevřela online kurz. Co však mají všechny metody společné je zejména trpělivost psovoda a pravidelný trénink.

Co když je naopak můj pes až moc samostatný?

Hoopers očima rozhodčí – 3. díl

Záleží v jakém smyslu toho slova. Může to být taková ta dobrá samostatnost, kdy pes ochotně vybíhá na parkur a vnímá psovoda. Pak je to velmi žádoucí a přesně tak by to mělo v hoopers být. Opakem je až jakási rozjívenost. Pes vidí první překážku, a vletí do parkuru jak neřízená střela. Od páníčka se takzvaně odpojuje a bezhlavě běhá od překážky k překážce. To je samozřejmě špatně. U takového psa je důležité nenechat ho moc rozlítávat, dát mu pevné základy na překážkách, upevňovat kratší části toho parkuru, a snažit se o to, aby pracoval přesněji.

Žádoucí je, aby pes ochotně sám vybíhal na parkur, ale přesto vnímal psovoda!

Setkáváte se i s tím, že psovodi v tréninku nevědomky sabotují pejskovo snažení? Jaké jsou jejich nejčastější chyby?

Hoopers očima rozhodčí – 3. díl

Občas se to stává. Opět zde hrají roli různé aspekty. Může to být špatným vedením na parkuru, nevhodným načasováním povelů, absencí pochvaly nebo třeba i málo vybudovaným vztahem pes - psovod. Z toho vlastně plynou ty „problémy“, kdy páníček neví, jak s pejskem pracovat. Lehce se tak stává, že odmění jiné chování, než to, které zamýšlel, a posiluje nebo upevňuje toto nežádoucí chování. Myslím si, že je velmi důležité, aby měl psovod určitou dávku sebereflexe. Zejména proto, aby si i v domácím tréninku bez trenéra ty dané chyby uvědomoval, a v podstatě hlídal sám sebe. Kromě toho, že tím zlepší vlastní trénink, také se vyhne možné frustraci psa.

Je velmi důležité, aby měl i psovod – začátečník jistou dávku zdravé sebereflexe!

Prozradila byste nám, jak může psovod na sobě sám doma pracovat, aby se takovým chybám do budoucna vyvaroval?

Hoopers očima rozhodčí – 3. díl

Myslím si, že takový ten základ je nejprve navštívit pár tréninků u zkušeného trenéra, který mu bude vyhovovat. Žádný učený z nebe nespadl a většina začátečníků si ty chyby ani neuvědomuje. Od toho je právě trenér, který na případné chyby nejen upozorní, ale nabídne i vhodné řešení pro ten konkrétní tým. Souvisí to úzce i s tou sebereflexí, jak už jsem zmínila v předešlé odpovědi. Dobrý trenér nesměřuje svou „práci” jen na tréninkové lekce, ale zadává týmům i domácí úkoly. V následující lekci tak může zhodnotit pokroky a následně poradit nebo pomoci s dalšími kroky. Osobně ráda a často doporučuji svým studentům sledovat tréninková videa, online kurzy a aktivně vyhledávat studijní materiál. Podvědomě se tak často inspirují správným handlingem a následně ho hezky aplikují do tréninku. S touto formou samostudia mám velmi pozitivní zkušenosti. Zásadní je také budovat vztah v týmu i mimo parkur. Pokud je v týmu dobrý vztah, pak se mnohem rychleji promítají výsledky i do tréninku.

Doporučuji sledovat tréninková videa. Touto formou samostudia se mnozí psovodi vhodně inspirují a následně mohou nabyté zkušenosti aplikovat v tréninku!

Jak pravil rakouský maršálek Suvorov: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.” Co kdybychom si příště popovídali o nácviku jednotlivých překážek v praxi, a třeba si i sestavili první parkur?

 

Kateřina Smětáková

Foto:  archiv Terezy Richterové

Tereza Richterová - web

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->