Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

NÁCVIK PŘEKÁŽEK I. - OBLOUK

Tušíte alespoň trochu, jaká je funkce oblouku, tedy první ze čtyř oficiálních překážek v hoopers parkúru? A víte, kde se s ním setkáte a jak se ho můžete naučit překonávat? Pojďme si to tedy společně pěkně projít krok po kroku…


NÁCVIK PŘEKÁŽEK I. - OBLOUK
Petra Pekárková 29.2.2020 12340x Hoopers

Z minulého dílu již víme, že oblouky jsou překážky 90 cm vysoké a 85 – 90 cm široké, přičemž jejich konstrukce může být pevná, tedy nerozkládací (PVC, hliník...) nebo naopak rozkládací (PVC + mirelon…).

 

Obloukem začíná a končí každý oficiální parkúr. Ovšem spousta dalších obloučků je samozřejmě také uvnitř. Dotek způsobený psím tělem není chybou, ale shození překážky již ano. Nicméně pozor, pokud se jde oblouk v parkúru ještě jednou, následuje po jeho shození diskvalifikace týmu. Takže je dobré neponechat nic náhodě a psa dobře naučit, jak obloučky překonávat.

Jenže, jak na to?

Osobně se maximálně snažím, aby práce na obloucích byla iniciativou psa, nikoli majitele. To znamená, že částečně využívám principu tvarování (shapingu), kdy si pes postupně sám přijde na správnou cestu. Nebojte se chyb, protože ty stejně přijdou, ať se budete snažit je eliminovat hodně, nebo málo.

Osobně se maximálně snažím, aby práce na obloucích byla iniciativou psa, nikoli majitele!

Celý nácvik začíná s jedním obloukem. Psa si posadíte, nebo si ho podržíte malý kousek před překážkou, pokud se dívá před sebe, tak ho vypustíte, současně uděláte dva kroky dopředu a jakmile obloukem proběhne, tak odměňujete.

Na co si dát pozor?

Dávejte si pozor, abyste psa skrz překážku nelákali nataženou rukou, nebo dokonce pamlskem či hračkou. Váš pohyb je více než dostatečnou pomocí. Opravdu se zkuste použití rukou jako naváděcího prostředku vyvarovat. Ono se to zdá logické, bohužel pomocné ruce se u mnoha psíků velice špatně odbourávají, protože bez nich nevědí, co mají dělat. Nikdy se doopravdy nenaučili, že to, o co nám jde, je průchod skrz překážku. To se samozřejmě následně podepíše na samostatné práci a zvyšování vzdálenosti od psovoda.

Platí tedy, že první krok – rozhodnutí, že projde skrz, musí být volbou psa, následně je pochopitelně na místě ho odměnit.

 

Rozhodnete-li se navádět, používejte ruku jako ukazovátko, ne lákátko. To znamená, že ruka ukazuje na oblouky, ne do nich, a pamlsek/hračku vytahujete až poté, co váš pes proběhl skrz.

 

Také je dobré si pamatovat, že čím dále od překážky si psa umístíte, tím větší šanci má udělat chybu již v cestě k oblouku. Bavíme se samozřejmě o začátečnících.

Obtížnost zvyšujeme postupně…

Jakmile máme první krok hotový, můžeme zvýšit obtížnost přidáním druhého obloučku. Ten umístíme rovně za první tak, aby se jejich podstavce dotýkaly. U malých plemen psů můžeme vzdálenost ještě zmenšit.

Postupujeme stejně jako v prvním kroku, střídáme odložení/držení pomocníkem a vypouštění od nohy. Odměna po obloucích přichází vždy dopředu, nestahujeme psa zpět k sobě. Důvod je jednoduchý, v hoopers potřebujeme, aby psíci běhali samostatně dopředu, nestáčeli směr běhu stále k nám do středu hrací plochy, a tak psím začátečníkům pomáháme i správným umístěním odměny. S hračkami je to o něco snazší, jelikož s nimi většinou jde házet a jsou na zemi vidět, s pamlsky musíte popoběhnout, nebo mít pomocníka/odměňovač (jeho použitím v hoopers se ještě budeme zabývat v dalších dílech).

Nemluvte mu do toho, nesnažte se ho „dostrkat” do správné díry, ale…

Co je tzv. trojlístek?

Do teď jsme stále zabývali běháním rovně, jenže v hoopers je také spousta zatáčení a psi se musí naučit, jak se svým tělem při tomto pohybu zacházet. Nejen kvůli cvičení koordinace, ale zejména z důvodu pochopení úkolu a samostatnému vyhledávání oblouků zařazuji jako jedno z prvních komplexních cvičení tzv. trojlístek.

Postavíme ho jednoduše ze tří oblouků, dva vodorovně vedle sebe, třetí svisle na vrchol. Mezi překážkami zprvu není velká mezera, postupným zvyšováním obtížnosti se dostáváme k větším vzdálenostem.

 

Celý trojlístek stojí na samostatném přemýšlení psa, pokud od sebe oblouky oddálíte a pes udělá chybu, nic se neděje! Nemluvte mu do toho, nesnažte se ho „dostrkat” do správné díry, ale celou práci zastavte a vzdálenost opět malinko zkraťte. Jakmile pes pochopí princip (procházení = odměna, vyhýbání = nic), tak je další postup už velice rychlý.

 

I zde platí, že majitelova ruka není důležitou součástí, osobně ji při tomto cvičení vůbec nepoužívám, ale pokud chcete, pak je pouze ukazovátkem směru pohybu!

Hlavně v klidu…

Ve videu níže uvidíte všechny tři popsané kroky na mladé pejskovi BOC. Záznam byl pořízen na jeho druhé lekci hoopers.

S tím souvisí pro tento díl i poslední informace, a to že začít s nácvikem oblouků (rovně i v trojlístku) můžete již s mladými psy (pět měsíců a výše). Vždy si však hlídejte, aby psík pracoval vědomě, klidně a nebyl takzvaně přetočený. Nežeňte ho do rychlosti, naopak se zaměřte na klidnou práci i klid celkově. Platí to u všech zvířat, ale u těch mladých zejména.

Foto: Petra Pekárková, Kristýna Čermáková.

http://clickdog.cz
http://locolindo.cz
http://zs.psi-akce.info

Spolupracujeme
Nová večerní PrahaNaše Vojsko Veterina JinočanyiKůň
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->