Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

O čem vlastně je – HOOPERS? I. díl

Vzpomínáte si na prosincový rozhovor s trenérkou hoopers Petrou Pekárkovou a těšíte se už na náš nový seriál? Tak je to tady a třeba dostanete chuť si to také vyzkoušet!


O čem vlastně je – HOOPERS? I. díl
Petra PekárkováPetra Pekárková 12.1.2020 12547x Hoopers

Pokud jste poctivě četli úvodní rozhovor, pak si jistě pamatujte, že hoopers původem odkazuje a vychází z agility, ale v současné době už má i svůj samostatný klub, překážky i vedení. A o tom všem si budeme nyní povídat. 

 

Zatímco agility jsou poměrně fyzicky náročným sportem pro psy, potažmo i pro psovody, hoopers klade mnohem menší nároky na pohybový aparát zvířete a fyzickou zdatnost psovoda. Ale jak to tak bývá, zapeklitost vězí v něčem jiném.

S jakými překážkami se setkáme?

V oficiálním parkúru i na všech doprovodných hrách najdeme čtyři druhy překážek:

  • OBLOUKY
  • BARELY
  • BRANKY
  • TUNELY

 

Oblouk je základní překážkou, se kterou je pejska potřeba seznámit. Jeho nácvik je dle mého nejtěžší, jelikož ne každý pes ihned respektuje konstrukci a chce ji podbíhat. Oblouky jsou 90 cm vysoké a 85 – 90 cm široké. Nejčastěji se setkáváme s plastovou konstrukcí, buď pevnou, nebo rozkládací. Přičemž u rozkládacího oblouku tvoří vrchní část mirelon, či jiný obdobný materiál.

O čem vlastně je – HOOPERS? I. díl

Barel je až 110 cm vysoký sud s průměrem 55 – 75 cm. Mohou být z měkkého i tvrdého  materiálu, je tedy povoleno více typů barelů. Osobně nejvíce používám pytle na listí ze zahradnictví, jelikož se s nimi velmi dobře manipuluje a díky skladnosti se snadno převáží. Jejich nevýhodou je však malá hmotnost, což může být problémem při větrném počasí.  Kvůli bezpečnosti není dovoleno barely kotvit k zemi, mohou být ale zatíženy vaky s pískem.

Brankou je myšlena zábrana o rozměrech 120 na 80 – 105 cm vybavená sítí s oky, ne většími než 5 cm. Síť musí být průhledná, nelze využít neprůhlednou plachtu. Zatímco v zahraničí se poměrně často setkáme i s dřevěnými brankami, v ČR je povolen pouze PVC a hliníkový materiál (jsou lehčí a měkčí).

 

O čem vlastně je – HOOPERS? I. díl

tunely prošly změnou. Jelikož je hoopers častou zábavou pro obří plemena, bylo nutné přizpůsobit průměr tunelů tak, aby se do nich tito obříci v pohodě vešli a jejich zdolávání nebylo pro tato zvířata fyzicky velmi obtížné. Hoopers tunely mají průměr 80 cm a délka byla zkrácena na 1 – 3 m. Agility tunely mohou být použity při doprovodných hrách a to v maximálně v délce 3 metry a v minimálním zahnutí.

Pro koho je hoopers vhodné?

Bez nadsázky mohu napsat, že hoopers je sportem pro každého. Nezáleží na velikosti, na stáří, dokonce ani na handicapu. Myšleno je také na reaktivní jedince, řád samotný stanovuje, že je rozhodčí povinen postavit parkúr tak, aby měl pes po překonání poslední překážky možnost vyběhnout do volného prostoru bez lidí a psů. Účastnit se mohou psi s průkazem původu i bez něj.

Hoopers je sportem pro každého!

Jsou nějaká pravidla?

O čem vlastně je – HOOPERS? I. díl

Jasně! Existuje celkově šest výkonnostních dvě velikostní kategorie (do 40 cm a nad 40 cm v kohoutku). Přesný popis a pravidla kategorií najdete na stránkách Klubu hoopers, z. s.

Uvnitř parkúru, ne nutně uprostřed, je umístěn čtverec o velikosti 3 x 3 m (pro nižší kategorie), nebo 1,5 x 1,5 m (pro vyšší kategorie), ve kterém se pohybuje psovod a navádí psa slovními či posunkovými povely na příslušné překážky. Cílem je nepřekročit linii čtverce. Čím vyšší výkonnostní kategorie, tím striktnější pravidla. Zatímco v začátečnické kategorii H0 není tým penalizován za pohyb mimo vymezenou část, v pokročilejší H2 již za opuštění prostoru následuje diskvalifikace.

Zajímavá může být také informace o délce závodní trati. Ta je stanovena od 25 do 250 m! To už začíná být záludnější, není-liž pravda?

Na dodržení pravidel při závodu dohlíží rozhodčí, kterému je k ruce organizační tým. Zapisují se chyby (např. převrácení překážky, která již není v parkúru dále použita), odmítnutí (např. oběhnutí překážky) a případné diskvalifikace.

Kdy začít?

 

Oficiální věk ke startu na závodech je určen minimálně na patnáct měsíců.Trénovat můžete začít i dříve, ale je potřeba myslet na vyvíjející se kostru štěněte. O „štěňátkovském hoopers”, co a od kdy je možné učit, se budeme bavit zase v dalších dílech seriálu. Kompletní řád klubu hoopers najdete zde.

 

Petra Pekárková
http://clickdog.cz
http://locolindo.cz
http://zs.psi-akce.info

Foto: Lenka Švondrová (https://www.slefoto.cz)

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->