Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hoopers očima rozhodčí - 2. díl

Když jemu se nechce! Chcete zkusit hoopers a máte doma lenocha? Bojíte se, že pejsek nebude spolupracovat? I to má své řešení! Pod taktovkou zkušeného trenéra vám to určitě půjde jedna báseň. Jaké jsou možnosti motivace a vychytávky z praxe, nám opět prozradí Tereza Richterová.


Hoopers očima rozhodčí - 2. díl
Kateřina Smětáková 30.1.2024 840x HoopersRozhovory o výcviku

Ať už máte psí miminko, dospěláka či starouška, s hoopers můžete začít kdykoliv. Ale bude to vašeho kamaráda bavit? Někteří pejsci jsou do práce jako diví, jiné musí páníček nebo panička trošku popostrčit. Pokud nevědí jak, měl by jim pomoci právě trenér. O motivaci, odměňování a možných komplikacích v tomto směru se dozvíte na následujících řádcích.

Terezo, za předpokladu, že má pejsek poslušnost v malíku, jakou překážkou obvykle začínáte trénink?

Hoopers očima rozhodčí - 2. díl

V prvním tréninku začínám učit určitě oblouky. Důležitá je však i motivace páníčků. Hoopers musí bavit oba členy týmu. U psovodů jsou naopak velmi oblíbené například tunely. V první lekci si týmy vyzkouší v podstatě všechny překážky.. Asi jediné, co pro začátek obvykle vynecháme, je tangomat. Tím, že si týmy vyzkouší všechny překážky a zvládnou projít celý parkur, je to pro ně hodně motivující do budoucna. Mají tak ucelenou představu o tom, jak budou probíhat následující lekce. Dostanou i první „domácí úkoly”, aby mohli trénovat samostatně. Na dalším tréninku tak mohou být už napřed.

Prvotní motivací týmu je už to, že zvládnou v první lekci projít všechny překážky!

V každém psím sportu jsou takové, u trenérů „oblíbené”, chyby nebo nešvary, které má téměř každý začátečník. Určitě je mají i nováčci v hoopers…

Hoopers očima rozhodčí - 2. díl

Jak už jsem zmiňovala v minulých dílech, hoopers není agility. Funguje na základě vysílání psa na dálku. Potřebujeme tedy psa, který je na parkuru samostatný. Na prvních lekcích obvykle klienty brzdím, aby se psem neběhali. Ono to hodně láká, přímo vybízí, aby psovod pejska tím parkurem osobně provázel, ale do budoucna je to právě spíše kontraproduktivní.

Je vhodnější motivovat pamlskem nebo hračkou?

Hoopers očima rozhodčí - 2. díl

To je strašně individuální. Tady opravdu záleží vyloženě na konkrétním pejskovi. Každý je jiný, a v podstatě si je musím na prvních trénincích otipovat. Jsou psi přirozeně samostatní a protipólem jsou jim extrémní závisláci. U těch hodně fixovaných na psovoda se snažím o to, aby je ani nekrmili z ruky. U motivace na hračku se zase setkávám se psy, kteří se na ni těší tak, že se až přetáčí. V podstatě by měl mít každý tým motivaci „na míru”, aby nedocházelo k tomu, že se pejsek netěší nebo naopak těší až tak, že další práce s ním je takřka nemožná.

Každý pes je originál a je potřeba mu zvolit motivaci „na míru”!

Máte nějaké eso v rukávu na ty, kteří mají s nadšením do práce problém?

Hoopers očima rozhodčí - 2. díl

Každý trenér má určitě nějaké to eso v rukávu, které jeho práci odlišuje od těch druhých. Myslím si, že základem je vždy zjistit, proč ten daný pejsek má problém s nadšením do práce. Důležité je rozklíčovat, zda je to povahou, fyzickým omezením nebo jestli nemá nějaký psychický blok. Když se nám toto podaří, pak je samozřejmě prioritou vybudovat dobrý vztah v tom daném týmu. Dobrý vztah mezi psem a psovodem je základem. Pakliže tam je i mimo parkur, bude to fungovat i na něm. Existuje spousta motivačních cvičení, která mohou ten vztah mezi psovodem a psem posílit. Je to však velmi individuální a opravdu se pak konkrétní cvičení nebo postupy vybírají přímo danému páru na míru.

Základem úspěchu každého týmu je dobrý vztah mezi psovodem a psem!

Používáte nějaké speciální pomůcky?

Hoopers očima rozhodčí - 2. díl

Pokud je pejsek tzv. „naklikaný”, tak používám ráda klikr. Tím se může práce velmi usnadnit. Ovšem za předpokladu, že pes není zvyklý si chodit ihned po kliknutí pro odměnu. To je, vzhledem k práci na dálku, nežádoucím chováním. V praxi se mi hodně osvědčily odměňovače umístěné na trati, které vydávají odměnu na signál od psovoda. Pes se tak nevrací a dostává pamlsek přímo na místě a ve vhodnou dobu. Tam je ten efekt opravdu znát. Hodně odměňuji i do vzdálené misky, což je podobný princip jako u odměňovače. V tomto směru využívám i pomocníka, který pejska odměňuje místo psovoda. Je to taková “prodloužená ruka” stejně jako již zmíněný odměňovač.

Chybovat je lidské. Dnes jsme tak trošku téma chybování na parkuru naťukli. V příštím díle odhalíme nejčastější chyby na trarti a zeptáme se Terky, jak jim máme předcházet v domácím tréninku.

 

Kateřina Smětáková

Foto: archiv Jarmily Bartošové, Michaela Weidnerová

https://dreamdogs.dogres.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->