Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Láká vás hoopers, ale zatím toho o tomto sportu mnoho nevíte? Zajímalo by vás tedy jak vůbec začít, co vás může potkat na trati nebo které druhy překážek musí pes překonávat? A věděli jste třeba, že než začnete trénovat, měl by mít váš čtyřnohý parťák zvládnutou alespoň základní poslušnost? Více o tom všem se již dozvíte na následujících řádcích…
V prvním dílu našeho seriálu se společně s Terezou Richterovou podíváme na zoubek pravidlům hoopers. Dozvíte se, zda je lepší svěřit se v začátcích do rukou odborníka, nebo zvládne trénink i úplný nováček. Projdeme si společně i trať a seznámíme se s jednotlivými překážkami.
Terko, přiblížila bys nám pravidla hoopers? Jsou jednotná?
Hoopers může v kategorii FUN připomínat agility, protože psovod může běžet vedle svého psa. To se pak v kategorii H0 mění. Tam už má psovod vytyčený čtverec pro svůj pohyb. Opuštění čtverce ve vyšších kategoriích může znamenat chybu nebo dokonce diskvalifikaci. V první zkouškové kategorii H1 začínáte se čtvercem velikosti 3 x 3 m a vystoupení z něj znamená chybu. V kategorii H2 a vyšších je to už diskvalifikace. Hoopers je zajímavé svým systémem hodnocení, protože do běhu vstupujete se 100 body, které se vám s počty chyb, odmítnutí a diskvalifikací postupně odečítají.
V hoopers je nastavené zcela jiné hodnocení, než jsme v jiných psích sportech zvyklí!
V jakých kategoriích, a na jakých úrovních se v hoopers soutěží?
Velikostně máme zatím pouze dvě kategorie: Small do 40 cm v kohoutku a Large nad 40 cm v kohoutku. Od příštího roku se zvažuje ještě přidání kategorie Medium.
Celkem máme šest možných úrovní. Zkouškové kategorie začínají kategorií H1.
Které překážky najdeme na dráze?
Aktuálně má hoopers pouze pět překážek.
Zvládne si překážky každý vyrobit sám, nebo je lepší si je koupit již hotové?
Pokud jste kutilové, tak si oblouky a zástěny zvládnete svařit sami doma. Barely lze zakoupit pod názvem „koše na listí“. Tangomat lze také vyrobit z protiskluzového koberce. Jediný tunel musíte koupit u specializovaných firem.
Šikovný kutil si zvládne překážky vyrobit sám!
Co by měl pes / psovod ovládat, než se pustí do samotného tréninku?
Když ke mně přijde na trénink s tím, že chce začít dělat hoopers, tak musí umět alespoň základní poslušnost. Stěžejní cviky jsou přivolání, odložení, a důležitá je také motivace na psovoda. Myslím si, že tímto mohu mluvit za většinu trenérů. Pokud je problém v poslušnosti, tak s dotyčným týmem jako první vyřeším toto.
Lze začít trénovat na vlastní pěst nebo je lepší najít si zkušeného trenéra?
Já jsem vždycky pro zkušeného trenéra, pokud s tím nemáte žádné zkušenosti. Minimálně na tom začátku eliminujete zbytečné chyby a případné zlozvyky. Jak už jsem uvedla, základem je poslušnost. V ideálním případě hledejte tedy trenéra, který se věnuje i základní poslušnosti a je schopen vám poradit i s motivací pejska. Pokud nemáte možnost někam dojíždět, tak jsou super alespoň online kurzy.
Pokud nemáte v okolí trenéra hoopers, skvělou alternativou jsou online kurzy!
Tak vidíte, že začít není žádná věda, a hoopers může být skvělou zábavou pro vás i vašeho psa. Pokud máte zvládnuty základy poslušnosti, směle do toho. Jak motivovat pejska, které odměny nebo pomůcky jsou při tréninku vhodné, nezbytné, a které naopak kontraproduktivní? Na to nám Terka odpoví v příštím článku o hoopers.
Kateřina Smětáková
Foto: archiv Terezy Richterové, pixabay
Když jemu se nechce! Chcete zkusit hoopers a máte doma lenocha? Bojíte se, že pejsek nebude ...
HoopersRozhovory o výcvikuSlíbený rozhovor s majitelkou nejlepší veteránky MČR kavalírů v agility 2020 je tu! Čeká ...
Rozhovory o plemeniRozhovory o výcviku-->