Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hoopers očima rozhodčí - 1.díl

Láká vás hoopers, ale zatím toho o tomto sportu mnoho nevíte? Zajímalo by vás tedy jak vůbec začít, co vás může potkat na trati nebo které druhy překážek musí pes překonávat? A věděli jste třeba, že než začnete trénovat, měl by mít váš čtyřnohý parťák zvládnutou alespoň základní poslušnost? Více o tom všem se již dozvíte na následujících řádcích…


Hoopers očima rozhodčí - 1.díl
Kateřina Smětáková 3.12.2023 1793x HoopersRozhovory o výcviku

V prvním dílu našeho seriálu se společně s Terezou Richterovou podíváme na zoubek pravidlům hoopers. Dozvíte se, zda je lepší svěřit se v začátcích do rukou odborníka, nebo zvládne trénink i úplný nováček. Projdeme si společně i trať a seznámíme se s jednotlivými překážkami.

Terko, přiblížila bys nám pravidla hoopers? Jsou jednotná?

Hoopers očima rozhodčí - 1.díl

Hoopers může v kategorii FUN připomínat agility, protože psovod může běžet vedle svého psa. To se pak v kategorii H0 mění. Tam už má psovod vytyčený čtverec pro svůj pohyb. Opuštění čtverce ve vyšších kategoriích může znamenat chybu nebo dokonce diskvalifikaci. V první zkouškové kategorii H1 začínáte se čtvercem velikosti 3 x 3 m a vystoupení z něj znamená chybu. V kategorii H2 a vyšších je to už diskvalifikace. Hoopers je zajímavé svým systémem hodnocení, protože do běhu vstupujete se 100 body, které se vám s počty chyb, odmítnutí a diskvalifikací postupně odečítají.

V hoopers je nastavené zcela jiné hodnocení, než jsme v jiných psích sportech zvyklí!

V jakých kategoriích, a na jakých úrovních se v  hoopers soutěží?

Hoopers očima rozhodčí - 1.díl

Velikostně máme zatím pouze dvě kategorie: Small do 40 cm v kohoutku a Large nad 40 cm v kohoutku. Od příštího roku se zvažuje ještě přidání kategorie Medium.

Celkem máme šest možných úrovní. Zkouškové kategorie začínají kategorií H1.

 • Fun
 • H0
 • H1
 • H2
 • H3 mistři
 • HCH šampióni

Které překážky najdeme na dráze?

Hoopers očima rozhodčí - 1.díl

Aktuálně má hoopers pouze pět překážek.

 • Oblouk – základní probíhací překážka na parkuru
 • Barel – obíhací překážka, která může být z tvrdého i měkkého materiálu
 • Branka – jedná se o zástěnu, která se obíhá
 • Tunel – s větším průměrem 80 cm a maximální délkou 3 m se stal dostupnějším i pro obří plemena
 • Tangomat – jedná se o probíhací target na zemi, který si můžete představit jako protiskluzový koberec, který pes musí při běhu prošlápnout

Zvládne si překážky každý vyrobit sám, nebo je lepší si je koupit již hotové?

Pokud jste kutilové, tak si oblouky a zástěny zvládnete svařit sami doma. Barely lze zakoupit pod názvem „koše na listí“. Tangomat lze také vyrobit z protiskluzového koberce. Jediný tunel musíte koupit u specializovaných firem.

Šikovný kutil si zvládne překážky vyrobit sám!

Co by měl pes / psovod ovládat, než se pustí do samotného tréninku?

Hoopers očima rozhodčí - 1.díl

Když ke mně přijde na trénink s tím, že chce začít dělat hoopers, tak musí umět alespoň základní poslušnost. Stěžejní cviky jsou přivolání, odložení, a důležitá je také motivace na psovoda. Myslím si, že tímto mohu mluvit za většinu trenérů. Pokud je problém v poslušnosti, tak s dotyčným týmem jako první vyřeším toto.

Lze začít trénovat na vlastní pěst nebo je lepší najít si zkušeného trenéra?

Hoopers očima rozhodčí - 1.díl

Já jsem vždycky pro zkušeného trenéra, pokud s tím nemáte žádné zkušenosti. Minimálně na tom začátku eliminujete zbytečné chyby a případné zlozvyky. Jak už jsem uvedla, základem je poslušnost. V ideálním případě hledejte tedy trenéra, který se věnuje i základní poslušnosti a je schopen vám poradit i s motivací pejska.  Pokud nemáte možnost někam dojíždět, tak jsou super alespoň online kurzy.

Pokud nemáte v okolí trenéra hoopers, skvělou alternativou jsou online kurzy!

Hoopers očima rozhodčí - 1.díl

Tak vidíte, že začít není žádná věda, a hoopers může být skvělou zábavou pro vás i vašeho psa. Pokud máte zvládnuty základy poslušnosti, směle do toho. Jak motivovat pejska, které odměny nebo pomůcky jsou při tréninku vhodné, nezbytné, a které naopak kontraproduktivní? Na to nám Terka odpoví v příštím článku o hoopers.

 

Kateřina Smětáková

Foto:   archiv Terezy Richterové, pixabay

Tereza Richterová - web

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->