Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor

Znáte hoopers? Určitě ano. O tomto zajímavém a ne příliš rozšířeném psím sportu jsme už v našem magazínu nějaký ten článek vydali. Propagace nové a zajímavé kynologické aktivity však není nikdy dost. Rozhodli jsme se proto vyzpovídat na toto téma i závodnici, trenérku a rozhodčí pro hoopers, slečnu Terezu Richterovou. Věříme, že spoustu z vás to určitě také „chytne“.


Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor
Kateřina Smětáková 12.11.2023 2749x HoopersRozhovory o výcviku

Ačkoliv je Tereza Richterová zapálenou pejskařkou, nepochází z kynologické rodiny. První pejsky si vyprosila u maminky ve dvanácti letech, a noví členové domácnosti tak přibyli rovnou dva. Bráškové z jednoho vrhu, border kolie Iziček a Impo. S nimi se v začátcích věnovala převážně agility. Bohužel, Izičkovo zdraví mu nedovolovalo v této aktivitě nadále pokračovat. Problémy s pohybovým aparátem jednoho z pejsků tak nasměrovaly Terezu k novému sportu – hoopers. Iziho jeho zdravotní stav v této disciplíně nijak neomezoval, a tím se jejich nový koníček rozjel naplno...

Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor

Rok 2017 byl pro Terezu vyloženě nabitý – absolvovala trenérský kurz hoopers vedený Lenkou Blachovou. V tomto roce začala také působit jako trenérka agility a základní poslušnosti. O tři roky později se stala pod klubem Hoopers pro Českou a Slovenskou republiku certifikovanou rozhodčí a trenérkou. V následujícím roce založila vlastní výcvikovou školu v Opavě, posunula svou odbornost o kousek dál jako terapeutka Dornovy metody, a získala titul Trenér roku Hoopers 2021.

Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor

Neusnula však na vavřínech a neustále si doplňuje znalosti a dovednosti na různě zaměřených seminářích a online kurzech v oboru kynologie. Stejné služby poskytuje i klientům své psí školy. Aby toho nebylo málo, je Tereza Richterová také pořadatelkou táborů v Agility kempu Větřkovice, závodu Dream Cup, a majitelkou e-shopu Rundogs.

V současnosti tvoří její smečku tři border kolie a jedna šeltie.

Terezo, pověděla byste nám něco o historii hoopers?

Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor

Hoopers se poprvé objevil v USA pod NADAC (North American Dog Agility Council). Vznikl na popud milovníků a závodníků agility, kteří se už nemohli věnovat tomuto sportu, ale chtěli být se svými psy stále aktivní. Z USA se postupně rozšířil do Evropy. Hlavní průkopnickou zemí bylo Holandsko. Holandský a americký „styl“ hoopers se však celkem liší. V Americe dávají přednost složitějším parkurům náročným na prostor. Také diváci jsou hlučnější a tribuny bouří nadšením a povzbuzováním svých oblíbených týmů. Oproti tomu evropští fanoušci zajišťují závodníkům absolutní klid, aby se mohli koncentrovat na svůj výkon a ovládání psa.

V České republice se tento sport začal objevovat zhruba okolo roku 2017. Proběhly u nás zatím čtyři mistrovství republiky. V roce 2024 se můžeme těšit na první světový šampionát, který bude hostovat Itálie.

Tereza neusnula na vavřínech a neustále si doplňuje vzdělání a dovednosti na kynologických seminářích a online kurzech!

V čem se hoopers liší od mnohem známějšího agility?

Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor

Těch rozdílů je tam mnoho. V agility probíhají parkurem oba členové týmu. V tomto směru je podobnost s hoopers pouze v nižší kategorii FUN. Ve vyšších soutěžích už má psovod vymezený prostor, tzv. čtverec, ze kterého vede psa parkurem na dálku. Hoopers také neklade velké nároky na fyzickou kondici jak psovoda, tak i psa. Nenajdete zde žádné překážky, které by pes musel zdolávat skokem. Princip tohoto sportu je založen na vysílání na dálku, obíhání a probíhání překážek. Soutěžní dráha je prostá ostrých točení, jako je tomu běžné v agility. Soutěží se pouze ve dvou velikostních kategoriích a to do 40 cm a nad 40 cm v kohoutku.

Nenajdete zde žádné skokové překážky ani ostré točení jako v agility!

Pro koho se tedy hoopers hodí?

Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor

Obecně lze říct, že je tento sport je pro každého psa, kterému pohyb dělá radost. Taktéž je vhodný pro psovody s omezením pohybu. Vzhledem k minimálním nárokům na pohybový aparát se hodí i pro mladé psy, připravující se na kariéru v agility, nebo pro týmy vyřazené ze závodů kvůli zranění. Je také vhodný pro psy, pro které je s ohledem na jejich tělesnou stavbu skákání nevhodné. A v neposlední řadě je určený i pro týmy, které hledají společnou zábavu i třeba v seniorském věku.

Hoopers je ideální sport pro psy a psovody s omezením pohybu!

Jsou naopak nějaká omezení, která mohou páníčkovi nebo psu v tomto sportu překážet?

Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor

Hoopers klub udělal taková pravidla, že i hluchý pes nebo pes na vozíčku může závodit. Každý pes s různými typy omezení má jisté výjimky v řádu, ale stále platí, že se jedná o sport pro každého. Majitel zdravotně postiženého psa musí mít na závodech u sebe potvrzení od veterináře, které toto postižení potvrzuje. V takovém případě může mít pes ortopedické pomůcky, obleček proti prochladnutí, obojek či postroj.

Mohou dělat hoopers na vyšší úrovni i kříženci? Existují plemena, která se vyloženě na tuto aktivitu hodí a naopak?

Hoopers očima rozhodčí – úvodní rozhovor

Hoopers není omezeno na papírové a bezpapírové jedince, šanci mají všichni stejnou. Možná časem se větší závody jako například mistrovství světa budou regulovat, ale to není zatím aktuálním tématem. Vůbec to nechci škatulkovat na vhodná a nevhodná plemena, podle mne spíše záleží na povaze psa a jeho chuti k práci. Řekla bych akorát, že obecně platí, že psi, kteří přechází z agility, mají zrychlenější tréninkový proces a dříve napojují složitější sekvence překážek.

Záleží především na povaze psa a jeho chuti do práce!

Moc děkuji za objasnění základů hoopers a zajímalo by mne, na co se můžeme těšit v úvodním dílu?

Povíme si něco více o pravidlech hoopers, dozvíte se, s jakými překážkami se na trati můžeme potkat, a jak vůbec máme začít s tréninkem svého pejska.

 

Kateřina Smětáková

Foto:   archiv Terezy Richterové, pixabay a pexel

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->