Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Milovníci historie a psů, tady si přijdete na své! Kniha Dějiny československé služební kynologie od Jiřího Rulce, Juraje Štaudingera a Petera Nevolného je skutečnou lahůdkou pro všechny, kteří se zajímají o vývoj chovu služebních psů. Bohatá obrazová dokumentace, autentické dobové fotografie a fascinující příběh Pohraniční stráže, klubových vítězů i historie TARTu – tohle je kniha, kterou musíte mít ve své sbírce!
Služební kynologie v Československu má bohatou historii, která si zaslouží pozornost. Kniha Dějiny československé služební kynologie od trojice autorů Rulc, Štaudinger a Nevolný přináší detailní pohled na vývoj chovu služebních psů, jejich výcvik a působení. Ocení ji nejen kynologové a historici, ale všichni ti, kteří mají rádi poctivou badatelskou práci doplněnou o unikátní fotografie a historické záznamy. Jak se vyvíjel chov služebních psů v Pohraniční stráži? Kdo byli kluboví vítězové? A jaké byly počátky organizace TART? To vše a mnohem více se dočtete v naší podrobné recenzi!
Od malička jsem fascinovaně vzhlížela ke služebním psům, a němečtí ovčáci pro mě měli vždy zvláštní kouzlo. I když jsem nikdy nebyla v žádném služebním poměru, láska k těmto věrným, inteligentním a oddaným tvorům mi byla vryta hluboko do srdce. Možná za to mohl film Král Šumavy, jehož atmosféra mi učarovala, možná německý ovčák Dan, který patřil mému dědovi a byl pro mě symbolem psí dokonalosti. Anebo snad starý, černobílý, pravděpodobně ruský film o německém ovčákovi, jenž věrně chránil svou majitelku a hlídal s ní obchodní dům. Ten film byl naprosto úchvatný – slova v něm byla téměř zbytečná, protože veškeré emoce se promítaly do každého psího pohledu, každého jeho gesta. Tehdy jsem s tím filmem doslova žila a dnes mě mrzí, že si už nevzpomenu na jeho název.
To vše se ve mně hluboce zakořenilo a utvrdilo mě v tom, že služební kynologie je něco, co mě neustále přitahuje a inspiruje. A právě proto mě kniha, kterou nyní držím v rukou, naprosto pohltila a ohromila. Pojďme se tedy na ni společně podívat a jejím prostřednictvím zažít ten úžasný svět služebních psů.
Už na první pohled mě uchvátila kvalitní vazba a pevnost zpracování – i přes úctyhodných 764 stran drží vše pevně pohromadě. Na obálce knihy je krásná dobová fotografie četnictva se psy, která dokonale vystihuje ducha služební kynologie. Knihu vydalo nakladatelství CanisTr, za nímž stojí Alexandr Trankovský, ale všichni dobře víme, že duší a srdcem nakladatelství je velká dáma československé kynologie – Zuzanka Trankovská. Dlouholetá šéfredaktorka časopisu Pes přítel člověka, žena, která vždy pevně stála za tím, co má smysl, a jejíž práci a oddanost obdivuji už od dětství.
O vizuální stránku knihy se postaral Bohdan Bezvoda. Osobně ho sice neznám, ale jeho práce na této publikaci je doslova mistrovská. Každý detail, každá stránka je dotažená k dokonalosti a působí promyšleně. Kniha samozřejmě obsahuje předmluvu, která rozhodně nezklame, ale co mě osobně nadchlo ještě víc, jsou názory historiků a kynologů. Jejich slova dávají knize další rozměr, protože reflektují nejen fakta, ale i osobní vztah k tématu. Najdeme zde taková zvučná jména, jako jsou Ing. Karel Hartl, Jozef Šuster, Jan Stibůrek, PhDr. Marcela Machutová (ředitelka Muzea Policie ČR v Praze) a mnoho dalších významných osobností. Jejich pohledy dodávají knize opravdovou hloubku a činí ji ještě cennější. Už teď mohu říct – tahle kniha je skvost!
Žánr: Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno: Nakladatelství CanisTr, Alexandr Trankovský
1. vydání originálu:2014
Počet stran: 764
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: tvrdá
ISBN: 978-80-904210-8-0
Vždy když si vybírám knihu, jednou z prvních věcí, kterou udělám – hned po prohlédnutí obálky a přečtení základních údajů na zadní straně – je důkladné pročtení obsahu. A právě ten mě okamžitě nadchl! Najdeme ho až na straně devět, a už při letmém pohledu je jasné, jak neuvěřitelně obsáhlá tato kniha je. Pro každého milovníka služební kynologie je to hotový poklad.
Kniha obsahuje celkem 64 kapitol a každá z nich otevírá dveře do fascinujícího světa služebních psů. Od úplných počátků a vývoje kynologie, přes četnickou kynologii, první četnický psinec, chovatelskou stanici z Pohraniční stráže a její jednotlivé stanice, až po kapitoly věnované Veřejné bezpečnosti, výcvikovým střediskům a významným osobnostem. Každé téma je zpracované s takovou pečlivostí a vášní, že jsem doslova hltala stránku za stránkou.
Pokud by mi někdo položil otázku, která kapitola mě nejvíce oslovila, asi bych se pohádala sama se sebou, protože každá měla něco jedinečného, něco, co mě fascinovalo. Ale pokud bych musela volit, možná bych sáhla po kapitole věnované patrně jednomu z největších psích hrdinů – Brekovi. To, co tento pes dokázal, jeho odvaha a oddanost, je něčím, co mě dojalo až do morku kostí. Četla jsem každé slovo s posvátným respektem a srdce mi při tom bušilo nadšením i dojetím. Brek není jen jméno v historických záznamech, Brek je legendou, symbolem neochvějné věrnosti a síly služebních psů. Tato kapitola byla pro mě osobně jako pocta všem psím hrdinům, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin.
A tak, když se mě někdo zeptá, jaký pocit ve mně kniha zanechala, odpověď je jasná – obrovský obdiv, pokoru a ještě větší lásku k těmto neuvěřitelným čtyřnohým hrdinům.
Tato publikace je nejen nádhernou poctou služebním psům, kteří věrně sloužili v bezpečnostních složkách, ale také připomínkou hrdinství válečných psů, jejichž příběhy by neměly být nikdy zapomenuty!
Tato publikace je nejen nádhernou poctou služebním psům, kteří věrně sloužili v bezpečnostních složkách, ale také připomínkou hrdinství válečných psů, jejichž příběhy by neměly být nikdy zapomenuty. Jedním z těch, kteří se nesmazatelně zapsali do historie, je například pes Athos, jehož osud před časem otřásl médii. A právě díky této knize si můžeme znovu připomenout jeho příběh i mnoho dalších osudů psů, kteří sloužili lidem s neuvěřitelnou oddaností.
Ale za každým statečným psem stál vždy člověk – jeho psovod, jeho vůdce, jeho druh v každé situaci. Kniha proto vzdává hold i celé řadě kynologických osobností, jejichž práce formovala a stále formuje služební kynologii. A s nesmírnou hrdostí mohu říct, že mnoho z těchto výjimečných lidí znám osobně, měla jsem tu čest s nimi mluvit, sledovat jejich práci a učit se od nich. Mnozí z nich byli hosty mých rozhovorů na eCanis, kde jsem měla možnost jejich příběhy přiblížit širší veřejnosti.
Nebudu zde jmenovat konkrétní jména, protože bych nerada někoho neúmyslně opomenula. Ale jedno je jisté – jsem nesmírně ráda, že v této knize mají své pevné místo. Jsou to lidé, kteří celý svůj život zasvětili psům a kynologii, kteří budovali a formovali historii služebních psů v našich zemích. Jejich příběhy jsou fascinující, inspirující a především nesmírně důležité.
Když jsem knihu dočetla, zůstalo ve mně mnoho emocí – obdiv, úcta, nadšení i vděk. Vděk za to, že taková kniha vůbec vznikla, za to, že uchovává historii, která nesmí být zapomenuta, a za to, že vzdává čest nejen psům, ale i lidem, kteří za nimi stáli.
Plukovník ve výslužbě, Ing. Bc. Jiří Rulc, je nejen policejním historikem, ale především člověkem, jehož precizní práce v oblasti kynologie mě hluboce inspiruje a naplňuje obdivem. Naše cesty se protnuly před několika lety a od té doby jsme měli příležitost se setkat na různých akcích. Jedním z nezapomenutelných momentů bylo naše společné vystoupení na státním zámku Krásný Dvůr, kde Jirka připravil fascinující přednášku na téma parforsních honů, zatímco já měla na starosti přípravu prostor. Jeho schopnost poutavě vyprávět a hluboké znalosti činí z každého setkání s ním obohacující zážitek.
Jirka Rulc se narodil v Liberci a svou kariéru zahájil v roce 1979 jako příslušník Sboru národní bezpečnosti (SNB). Postupně prošel všemi základními i velitelskými funkcemi, od inspektora pořádkové služby, přes kriminální policii a speciální vyšetřovací týmy zaměřené na vraždy, až po zástupce ředitele Okresního ředitelství Policie ČR. Jeho odborné znalosti a zkušenosti ho vedly k tomu, že se stal soudním znalcem v oboru kriminalistiky se specializací na odorologii. Je také autorem několika publikací, včetně knihy „Dějiny služební kynologie“, která mapuje historický vývoj a vznik četnické a policejní kynologie, stejně jako kynologie ostatních bezpečnostních sborů.
Mezi jeho další významná díla patří kniha „Kriminalistická odorologie", kterou jsem měla tu čest obdržet. Tato publikace se detailně zabývá metodami a postupy využití pachových stop v kriminalistice. Pro čtenáře eCanis připravuji podrobnou recenzi i této knihy, na níž se tedy můžete už brzy těšit.
Iveta Panýrková
Foto: archiv redakce
Co si asi tak představíte pod pojmem služební pes? Většina z vás jistě psa, který neváhá ...
Čteme s eCanis – recenze knihTaké si s chutí přečtete dobrou knížku? Pak možná opět rádi přivítáte jednu z našich ...
Čteme s eCanis – recenze knih-->