Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

A zase ten Alto…

Hrdinských příběhů není nikdy dost! Zvláště těch, které se opravdu staly. A my nyní přinášíme recenzi na skvělou knihu, která je plná takových skutečných příběhů a událostí jednoho známého a slavného četnického psa z první poloviny dvacátého století. Těšíte se?


A zase ten Alto…

Správný název této knihy zní „Četnický pes Alto opět na stopě“ a jejím autorem není nikdo jiný než známý „četník“ Michal Dlouhý. Jedná se o volné pokračování knihy o tomto četnickém psovi a jeho pánovi. Tento díl přináší na tři desítky případů, které tato nerozlučná dvojice řešila v obvodu četnické pátrací stanice v Nitře.

Pro koho se kniha hodí

A zase ten Alto…

Patřím mezi opravdové milovníky příběhů a historie. A tak není divu, že je to to pravé přesně pro takové lidi, jako jsem já. Už jako malá holka jsem hltala příběhy psích hrdinů z knihy od Karla Hartla „Člověk a pes“. A tato vášeň mi zůstala. Kniha od Michal Dlouhého je skvělá a je psána formou literatury faktu, což je pro fandy historie velkým přínosem. Obsahuje celou řadu unikátních obrázkových příloh, které vaše oko i srdce jistě velmi potěší.

Žánr: Literatura faktu, Literatura česká

Vydáno: 2016, Pragoline – Jindřich Kraus

1. vydání originálu:2016

Počet stran: 172

Jazyk vydání: český

Edice: Otisky

Vazba knihy: měkká / brožovaná

ISBN: 978-80-7517-007-1

Co v knize najdeme

A zase ten Alto…

Jak jsem již uvedla, uvnitř najdeme na třicet případů této proslulé dvojice. Publikace má 172 stran, celou řadu dobových fotografií a unikátních obrázkových příloh. Ale opravdovým skvostem je vždycky skutečný příběh. Kniha tedy zpočátku vypráví o cestě za snem strážmistra Votruby, který toužil po tom stát se vůdcem služebního psa. A je jasné, že nebyla vůbec snadná. Než totiž došlo na Alta, tak četník Votruba prošel výcvikem s jinými psy. Jeho láska k těmto čtyřnohým parťákům byla obrovská, stejně jako jeho odhodlání stát se psovodem. Bohužel zažil i temné chvíle, kdy při výcviku přišel o svého skvělého parťáka Lokiho. Sen strážmistra Votruby stát se vůdcem služebního psa se vyplnil 1. září 1932. A tehdy se započala jejich společná životní pouť…

Sen strážmistra Votruby stát se vůdcem služebního psa se vyplnil 1. září 1932. A tehdy se započala jejich společná životní pouť…

O napětí není nouze

A zase ten Alto…

Na počátku dvacátého století existovala celá řada padouchů a o zločiny tak nebyla nouze. Nasazení naší dvojice a snaha vždy nalézt pachatele se ne vždycky setkala s úspěchem. Nutno podotknout, že i toto patří k běžnému služebnímu životu. Neskutečně jsem v knize obdivovala ono velké nasazení tohoto týmu. A také to, jak moc byla panu strážmistrovi jeho žena oporou i v těžkých chvílích. Ostatně nyní jsem prozradila i fakt, že tak lehce nahlédneme také do soukromí hlavního hrdiny. Podstatné ovšem je, že nám publikace otevře celou řadu případů a mnohdy v nich najdeme podobnost třeba i s těmi, které známe z televizních seriálů.

Život je někdy opravdu krutý…

A zase ten Alto…

Myslím, že v tomto ohledu mi dáte za pravdu. Každý jsme tuto stránku života okusili svým vlastním způsobem. My pejskaři asi nejvíce trpíme v okamžiku, kdy přijdeme o svého psího parťáka. Možná ještě hůře to snáší služební psovodi. Asi si nikdo z nás neumí představit, co museli zažívat třeba psovodi u Pohraniční stráže, když přišli o psa. Závěr této knihy je bohužel smutný. Bylo skoro nemožné dočíst to celé do konce se suchýma očima. Nechci ale prozradit, jak to vše vlastně celé skončilo. To už si musíte přečíst sami, protože věřte, že rozhodně stojí zato si tuto knížku pořídit. Když jsem já sama četla poslední stránky, živě jsem před sebou četníka Votrubu viděla. Vžila jsem se do situace, ve které se ocitl a cítila onu bezmoc. Dnes už je to vše asi jedno, protože ti dva jsou jisto jistě opět spolu. Čest jejich památce…

Co je třeba vědět

Je nutno ještě zmínit, že kniha vznikla za podpory vnuka četníka Rudolfa Votruby Ing. Jaromíra Votruby z Kutné hory. Příběhy z obou dílů publikoval JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D. také na stránkách našeho kynologického magazínu. Vy se tak můžete už nyní ponořit do děje a já pevně věřím, že po přečtení několika případů se rozhodnete si tuto knížku také zakoupit. A kde se dají sehnat? Nejlepší je to vždy přímo u autora. Odkaz najdete pod článkem.

Četnické příběhy publikované na stránkách eCanis:
Pátrání po čuvačích

Pátrání po čuvačích

Všimli jste si, že jsme už delší čas „neotiskli“ žádné četnické historky? A protože ...

Četnické příběhy

... přejít na všechny články z rubriky

JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D.

Dlouhodobě se věnuje historii výkonu bezpečnostní služby na našem území. Na toto téma publikoval řadu odborných pojednání zejména v časopise Kriminalistický sborník, v němž od roku 1993 působí jako člen redakční rady. Od roku 1995 je členem Společnosti pro kriminalistiku, v níž je od roku 2002 členem představenstva.

Četnické humoresky

Československé četnictvo ho zaujalo natolik, že pojal myšlenku rehabilitovat neprávem zapomenutý četnický sbor v očích široké veřejnosti. S touto myšlenkou oslovil režiséra Antonína Moskalyka. Po několika letech příprav vznikl divácky úspěšný televizní seriál „Četnické humoresky“. Za svůj největší úspěch považuje to, že je označován jako „duchovní otec“, autor námětů deseti dílů z první série a odborný poradce při přípravě a natáčení seriálu. V březnu 2006 spolu se scénáristkou a režisérkou Pavlínou Moskalykovou Solo a dramaturgem Josefem Souchopem spolupřebíral 1. cenu „TÝTÝ“ za nejúspěšnější televizní seriál roku 2005. Jeho další filmová činnost je velice bohatá.

Publikační činnost je velice pestrá. Michal Dlouhý se dále zabývá literaturou faktu a publikuje v revue PŘÍSNĚ TAJNÉ!, v journalu legionářských tradic HISTORICKÝ KALEIDOSKOP, v časopise HLÁSÍ SE POLICIE, v časopise FAKTA A SVĚDECTVÍ a v internetových POZITIVNÍCH NOVINÁCH na téma historie četnictva, policie a policejního letectva. Vydal řadu knih věnovaných četnictvu na našem území a jím vykonávané pátrací službě. Publikoval také na stránkách zaměřených na kynologii – www.ecanis.cz.

www.cetnik-michal-dlouhy.cz

https://www.facebook.com/cetnik.dlouhy

Iveta Panýrková

Foto: archiv redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->