Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kniha mého mládí...

Také si s chutí přečtete dobrou knížku? Pak možná opět rádi přivítáte jednu z našich dalších recenzí. A tentokrát se společně podíváme na publikaci z doby, kdy SVAZARMovská kynologie jen vzkvétala.


Kniha mého mládí...

I tak bych mohla nazvat knihu, kterou bych vám ráda nyní blíže představila. Knihu, kterou mi moje milovaná miminka koupila zároveň s mým prvním a vymodleným psem (německým ovčákem). Dávejte tedy dobrý pozor, právě přišla na řadu bible osmdesátek „Pes a jeho výcvik“ od Josefa Hrušovského a jeho kolektivu...

 

Kniha „Pes a jeho výcvik“ byla kompletní knihou pro pejskaře. Autorem je Prof. MVDr. Jozef Hrušovský DrSc. a jeho kolektiv. Uvnitř nalezneme ucelené informace jak o služebních plemenech, o anatomii psa nebo o nárocích na ustájení, tak i o základech výcviku od stop až po obrany. Dozvíme se také podrobněji něco o principech klasického podmiňování. Celkový dojem dotváří celá řada barevných, ale rovněž černobílých fotografií a mnoho zajímavých ilustrací.

Návody...

Kniha mého mládí...

Dnes se výcvik psů ubírá spíše směrem moderního tréninku. A těžko někde v knize, časopisu či na webu naleznete návody na to jak naučit psa určitý cvik. A přesně to si v této knize přečíst můžete. Prostě konkrétní postupy i s fotografiemi jak na ten který cvik vyzrát. Ale pozor! Je pravdou, že tyto metody už dnes nejspíš nikdo moc nepoužívá a se psy se pracuje úplně jinak. Ale proč se na to nakonec nepodívat, že? Vždyť ze všeho si můžete něco vzít...

Kniha „Pes a jeho výcvik“ obsahuje ucelenou řadu informací, které by měl správný pejskař opravdu vědět a znát!

Rozbor kapitol...

Kapitola 1 – Původ psů a exteriér služebních plemen

Kapitola 2 – Anatomie a fyziologie psa

Kapitola 3 – Přirozené vlastnosti psa

Kapitola 4 – Teorie výcviku

Kapitola 5 – Všeobecný výcvik psů

Kapitola 6 – Speciální výcvik psů

Kapitola 7 – Umístění a péče o psa

Kapitola 8 – Onemocnění psů

Kapitola 9 – Organizace služební kynologie a její úkoly

Sice mám teoreticky k dispozici obě vydání, přesto se dnes budeme bavit pouze o tom starším z roku 1984, protože během psaní této recenze jsem druhé vydání někomu půjčila, a nemám ho momentálně k dispozici. Takže publikace z roku 1984 je rozčleněna celkem do devíti kapitol. V každé z nich je téma rozděleno do částí a všechna témata jsou podrobněji rozebrána. Například kapitola dvě se věnuje anatomii a fyziologii psa, a tak zde na téměř třiceti stranách nalezneme základní informace o kostře, chrupu, vývojových vadách, ale také vše o soustavách a ústrojích. Asi mi dáte za pravdu, že vědět jen to kudy pes jídlo přijímá a kudy jde ven nám opravdu nestačí... Mou oblíbenou kapitolou je jak jinak než Teorie výcviku. Znát dobře vývoj nervové činnosti psa, jeho reflexy a umět si je také vyhodnotit, či si jasně rozdělit psy podle typů vyšší nervové činnosti atd. to je prostě téma, které mě neustále baví. Asi přijde čas přečíst si celého Pavlova (smích).

Co jsem ještě neřekla?

Kniha mého mládí...

V knize se nachází ucelená řada informací, které by měl správný pejskař opravdu vědět a znát. A dle mého názoru je naprosto jedno, že kniha pochází z roku 1984. Jak jsem se již zmínila, doplňuje ji celá řada názorných ilustrací, které zpracovala paní Věra Krumphanzlová. Nalezneme zde také mnoho fotografií, a to jak barevných, tak i černobílých. A autorů je hned několik: Zdeněk Kronowetter, Ivan Stuchlý, Zuzana Trankovská a Michal Císařovský. Poprvé bylo vydáno celkem 56 000 výtisků a cena knihy tehdy činila 26 Kčs. Abych však nezapomněla. Autorem je již zmiňovaný Josef Hrušovský a jeho kolektiv, ten se sestával ze samých úžasných lidí, jako byli Jan Kořínek, Zdeněk Kronowetter a Karel Nový.

Zajímavosti z knihy

Název:  Pes a jeho výcvik
Autor:   Prof. MVDr. Jozef Hrušovský DrSc

Místo vydání:  Praha
Nakladatel:   Naše vojsko
Rok vydání:  1984, 1990
Počet stran:  279 (1984), 331(1990)

V této knize najdete opravdu hodně zajímavostí nebo alespoň věcí, které připadají zajímavé mně. Tak například můžeme porovnat styl focení v roce 1984 s tím dnešním. Pokud se zaměříme na fotografie v kapitole o exteriéru služebních psů, pak vidíme opravdu krásně stavěná zvířata. Rozhodně stojí za to si je pořádně prohlédnout. Všechny fotografie a ilustrace se tematicky vztahují k tomu, o čem konkrétní pasáž pojednává. Můžete si tak udělat lepší obrázek o tom, co si zrovna pročítáte. Poutavá je také kapitola o zkouškách. V druhém vydání této knihy můžeme dokonce vidět kompletní zkušební řád z této doby. Zaujaly mne také dvě tabulky. Jedna je na stránce 276 a prezentuje všechny zkoušky, které jste se svým psem tehdy mohli složit. A druhou nalistujete na stránce 279, kde si na grafu můžete prohlédnout podmínky zařazení psa nebo feny do chovu – rovněž velmi zajímavé.

Tak co, nalákali jsme vás a poohlédnete se po této publikaci někde v knihovně nebo v antikvariátu? Rozhodně by ve vaší sbírce knížek neměla chybět!

 

Foto: redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->