Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kniha mého mládí...

Také si s chutí přečtete dobrou knížku? Pak možná opět rádi přivítáte jednu z našich dalších recenzí. A tentokrát se společně podíváme na publikaci z doby, kdy SVAZARMovská kynologie jen vzkvétala.


Kniha mého mládí...

I tak bych mohla nazvat knihu, kterou bych vám ráda nyní blíže představila. Knihu, kterou mi moje milovaná miminka koupila zároveň s mým prvním a vymodleným psem (německým ovčákem). Dávejte tedy dobrý pozor, právě přišla na řadu bible osmdesátek „Pes a jeho výcvik“ od Josefa Hrušovského a jeho kolektivu...

 

Kniha „Pes a jeho výcvik“ byla kompletní knihou pro pejskaře. Autorem je Prof. MVDr. Jozef Hrušovský DrSc. a jeho kolektiv. Uvnitř nalezneme ucelené informace jak o služebních plemenech, o anatomii psa nebo o nárocích na ustájení, tak i o základech výcviku od stop až po obrany. Dozvíme se také podrobněji něco o principech klasického podmiňování. Celkový dojem dotváří celá řada barevných, ale rovněž černobílých fotografií a mnoho zajímavých ilustrací.

Návody...

Kniha mého mládí...

Dnes se výcvik psů ubírá spíše směrem moderního tréninku. A těžko někde v knize, časopisu či na webu naleznete návody na to jak naučit psa určitý cvik. A přesně to si v této knize přečíst můžete. Prostě konkrétní postupy i s fotografiemi jak na ten který cvik vyzrát. Ale pozor! Je pravdou, že tyto metody už dnes nejspíš nikdo moc nepoužívá a se psy se pracuje úplně jinak. Ale proč se na to nakonec nepodívat, že? Vždyť ze všeho si můžete něco vzít...

Kniha „Pes a jeho výcvik“ obsahuje ucelenou řadu informací, které by měl správný pejskař opravdu vědět a znát!

Rozbor kapitol...

Kapitola 1 – Původ psů a exteriér služebních plemen

Kapitola 2 – Anatomie a fyziologie psa

Kapitola 3 – Přirozené vlastnosti psa

Kapitola 4 – Teorie výcviku

Kapitola 5 – Všeobecný výcvik psů

Kapitola 6 – Speciální výcvik psů

Kapitola 7 – Umístění a péče o psa

Kapitola 8 – Onemocnění psů

Kapitola 9 – Organizace služební kynologie a její úkoly

Sice mám teoreticky k dispozici obě vydání, přesto se dnes budeme bavit pouze o tom starším z roku 1984, protože během psaní této recenze jsem druhé vydání někomu půjčila, a nemám ho momentálně k dispozici. Takže publikace z roku 1984 je rozčleněna celkem do devíti kapitol. V každé z nich je téma rozděleno do částí a všechna témata jsou podrobněji rozebrána. Například kapitola dvě se věnuje anatomii a fyziologii psa, a tak zde na téměř třiceti stranách nalezneme základní informace o kostře, chrupu, vývojových vadách, ale také vše o soustavách a ústrojích. Asi mi dáte za pravdu, že vědět jen to kudy pes jídlo přijímá a kudy jde ven nám opravdu nestačí... Mou oblíbenou kapitolou je jak jinak než Teorie výcviku. Znát dobře vývoj nervové činnosti psa, jeho reflexy a umět si je také vyhodnotit, či si jasně rozdělit psy podle typů vyšší nervové činnosti atd. to je prostě téma, které mě neustále baví. Asi přijde čas přečíst si celého Pavlova (smích).

Co jsem ještě neřekla?

Kniha mého mládí...

V knize se nachází ucelená řada informací, které by měl správný pejskař opravdu vědět a znát. A dle mého názoru je naprosto jedno, že kniha pochází z roku 1984. Jak jsem se již zmínila, doplňuje ji celá řada názorných ilustrací, které zpracovala paní Věra Krumphanzlová. Nalezneme zde také mnoho fotografií, a to jak barevných, tak i černobílých. A autorů je hned několik: Zdeněk Kronowetter, Ivan Stuchlý, Zuzana Trankovská a Michal Císařovský. Poprvé bylo vydáno celkem 56 000 výtisků a cena knihy tehdy činila 26 Kčs. Abych však nezapomněla. Autorem je již zmiňovaný Josef Hrušovský a jeho kolektiv, ten se sestával ze samých úžasných lidí, jako byli Jan Kořínek, Zdeněk Kronowetter a Karel Nový.

Zajímavosti z knihy

Název:  Pes a jeho výcvik
Autor:   Prof. MVDr. Jozef Hrušovský DrSc

Místo vydání:  Praha
Nakladatel:   Naše vojsko
Rok vydání:  1984, 1990
Počet stran:  279 (1984), 331(1990)

V této knize najdete opravdu hodně zajímavostí nebo alespoň věcí, které připadají zajímavé mně. Tak například můžeme porovnat styl focení v roce 1984 s tím dnešním. Pokud se zaměříme na fotografie v kapitole o exteriéru služebních psů, pak vidíme opravdu krásně stavěná zvířata. Rozhodně stojí za to si je pořádně prohlédnout. Všechny fotografie a ilustrace se tematicky vztahují k tomu, o čem konkrétní pasáž pojednává. Můžete si tak udělat lepší obrázek o tom, co si zrovna pročítáte. Poutavá je také kapitola o zkouškách. V druhém vydání této knihy můžeme dokonce vidět kompletní zkušební řád z této doby. Zaujaly mne také dvě tabulky. Jedna je na stránce 276 a prezentuje všechny zkoušky, které jste se svým psem tehdy mohli složit. A druhou nalistujete na stránce 279, kde si na grafu můžete prohlédnout podmínky zařazení psa nebo feny do chovu – rovněž velmi zajímavé.

Tak co, nalákali jsme vás a poohlédnete se po této publikaci někde v knihovně nebo v antikvariátu? Rozhodně by ve vaší sbírce knížek neměla chybět!

 

Foto: redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Ozdoba se jménem - Kost
Dodání do Vánoc
ZB000047-5
65
Ozdoba se jménem - Baňka
Dodání do Vánoc
ZB000047-2
65
Ozdoba se jménem - Tlapka
Dodání do Vánoc
ZB000047-3
65
Kam dál ...