Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

Neumíte si svou dovolenou vůbec představit bez svého čtyřnohého kamaráda a vymýšlíte, jak to celé nastavit co nejvíce na pohodu pro všechny zúčastněné? Malé zamyšlení nad tím na co všechno nezapomenout, co si ohlídat a co je šikovné předem natrénovat, vám nabízí právě tento článek.


Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 4.9.2023 26610x Jak na to?

Cestování s chlupatým kamarádem je pro některé z nás denním chlebem, pro jiné ale velkým utrpením. Co pro sebe a svého pejska můžete udělat, abyste se vyhnuli stresu či nepříjemnostem při jakékoliv cestě? Pojďme se na to společně podívat…

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

Když byl můj kokršpaněl Falco ještě roční pejsek, vydali jsme se do zahraničí pod stan. Jelikož pasy pro psy byly velkou novinkou, ne všichni veterináři tehdy věděli, co je pro cestování potřebné. A na hranicích si žádali doklady pro psa. Oups...máte pro psa pas? Tento dotaz skončil dvouhodinovým hledáním veterináře v okolí, protože jinak pro nás přejezd hranic nebyl možný. Dokážete si to představit, že konec dovolené nastane, když ještě ani nezačala? K velké úlevě jsme od místního pana MVDr. na základě očkovacího průkazu získali pas. 

Pas a očkovací průkaz

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

Abyste se na své cestě (třeba i jenom do blízkého zahraničí) vyhnuli nemilému překvapení, zjistěte si před cestou potřebné informace, i jaké doklady daná země požaduje. V rámci EU je potřeba pas s povinným očkováním a zvířátko musí být opatřeno čipem. Některé země požadují např. i odčervení a to jen několik dní před odjezdem. Nejste-li si jistí, požádejte o informace Státní veterinární správu, která má nejaktuálnější informace.

Tím, že během cestování budete mít věci připravené, promyšlené a sbalené tak, abyste vše, co při přesunu potřebujete, měli ihned po ruce, tím zajistíte klid sobě a také svému čtyřnohému miláčkovi.

Jenom doklady pro pohodové cestování nestačí

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

Proto, aby vaše cesta probíhala šťastně a v pohodě, je potřeba pejska na vše připravit. Mnohdy slyším: „Však on to pes zvládne. To je v pohodě.“ Pes, kočka i ostatní zvířata jsou tvorové/bytosti myslící a citliví (mají emoce). Stejně jako my lidé, co neznáme, to v nás vyvolává pocit strachu a stresu. Jaké pocity zažíváte vy, když se někde necítíte dobře třeba proto, že to neznáte? Stejný strach, obavy, nejistotu nebo zmatek pociťuje i pejsek. A to tedy nejen při cestování, ale také při každodenním soužití ve své rodině/smečce při setkávání se s novými podněty. 

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

Pohodu u cestování si můžete zajistit tím, že pejska bude odmalinka ihned seznamovat s dopravními prostředky. Čím více bude na situace a přesuny zvyklý, tím jednodušší pro vás přemisťování i do vzdálenějších míst bude. Pejsci jsou skvělými parťáky (i do nepohody). Dáme-li jim možnost nás doprovázet, budou vděční a vždy při nás. Potřebují jen pochopit, co se v dané situaci bude odehrávat, co se od nich očekává nebo v různých situacích vyžaduje. Pejska jako parťáka do nepohody není možné vychovat tréninkem na příkazech a zákazech. Krásné pouto psa a člověka dobře funguje v případě, kdy se člověk stane klidným průvodcem svého psa a zajišťuje jeho bezpečí. Tím, že během cestování budete mít věci připravené, promyšlené a sbalené tak, abyste vše, co při přesunu potřebujete, měli ihned po ruce, tím zajistíte klid sobě a také svému čtyřnohému miláčkovi. 

Jste-li vnímavý a dáte pejskovi důvěru, může se vám také stát, že vám pomůže i v bezvýchodných situacích.

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

Krásný příklad mám z Vídně, to ještě nebyly navigace tak, jak je to běžné dnes. Zaparkovali jsme auto na parkovišti a nepoznačili si ulici. „Však to si budeme pamatovat:“ Celý den jsme procházeli s Falcem a kochali se krásami Vídně. Když už jsme uličkami bloudili přes hodinu a nemohli naše auto najít, začali jsme vymýšlet ze strachu krizové plány, Falco mě najednou začal tahat na vodíku jedním směrem. Byl docela úporný, a tak jsme si s pocitem rezignace řekli, že se podíváme, kam nás tahá. Tak nějak vypadalo, že ví přesně, co se odehrává a že jsme v koncích. Tak jsem mu předala důvěru i velení. Po dvaceti minutách šlapáním různými uličkami jsme stáli u auta. Asi si dokážete představit tu úlevu a vděčnost, kterou jsme k té malé chlupaté kuličce cítili. Pejsci vědí mnoho, jen jim mnohdy my lidé ve své zaslepenosti nedůvěřujeme. Tato příhoda se může někomu jevit jako náhoda či štěstí. Ať již to nazveme jakkoliv, Falco nám svými schopnostmi tehdy velmi pomohl. 

Co se rozumí cestováním? 

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

Pro mě „cestování“ znamená přesun jedince z místa na místo nějakým dopravním prostředkem třeba i jenom o několik metrů. Je to možná úsměvná vzdálenost, ale věřte, že pejsek vnímá i tento přesun jako cestu. Pokud plánujete cestu do zahraničí, je velmi vhodné pejska zvykat na přepravku a pobyt v ní. Během cestování autem je potřebné pejska pro jeho bezpečnost připoutat dle předpisů. Během cesty letadlem je potřebné, aby pejsek cítil psychické pohodlí i v uzavřeném prostoru. Cesta letadlem je velmi stresová. Většina pejsků cestuje v zavazadlovém prostoru, odloučena od bezpečí svého člověčího průvodce. Také veterinární požadavky a kontroly na letištích jsou různé. Pro hladký průběh cesty doporučuji se podívat na podmínky leteckých společností o přepravě psů (některé mají již povoleny i cestování na palubě) a podmínky přijetí psa do země, kam cestujete. 

Ne vše lze naplánovat, ale mnoho informací je již dostupných tak, aby vám pomohly se vyhnout na cestách všemožným nepříjemnostem!

Jak zajistíte, že bude pes na letišti v pohodě? 

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

U plánování a chystání se na cestu vždy přihlížejte ke zdravotnímu stavu svého psího parťáka a případně konzultujte cestu s vaším veterinářem. Některé země mají speciální požadavky, které musíte vyřídit ještě před odletem z ČR nebo nařízenou dlouhou karanténu. Zajistěte si pro pejska dostatek krmiva, na které je zvyklý. Některé státy nemusí mít k dispozici granule či potravu, která vašemu pejskovi vyhovuje. Můžete se tak vyhnout nepříjemnému průjmu ze změny jídelníčku. Toto se týká zejména míst ve východní části světa, kde pejska neberou jako domácího miláčka, ale jako součást soužití s přírodou. Mějte s sebou vždy láhev na vodu.

Rozmazlování a různé „polidšťování“ psí bytosti má místo pouze „na západě“. To, v čem člověk žije a co vnímá v naší kultuře, nemusí být stejné pro ostatní kultury. To, co je pro nás „normální“, se může velmi lišit od toho, jak to mají jinde ve světě. Ne vše lze naplánovat, ale mnoho informací je již dostupných tak, aby vám pomohly se vyhnout na cestách všemožným nepříjemnostem.

Nejlepší, co můžete pro sebe a svého psího parťáka udělat pro klidné cestování, je: 

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu! – 30. díl

-  Vychovat si parťáka do nepohody, kdy společně zvládnete v důvěře a lásce i náročnější situace.

- Omezit stres z cestování získáním potřebných informací týkající se vaší cesty

- Naplánováním věcí a programu s ohledem na všechny účastníky „zájezdu“ 

- Usmívat se na okolní svět, protože ten vám bude úsměv také vracet.

Máte-li chuť najít ještě více pohody ve vztahu nebo v jakékoliv činnosti každodenního života se psem, ještě klidnější procházky a méně stresu, pomůže vám k tomu i říjnový velmi oblíbený “Relaxační víkend se psy”. Podrobnosti o akci a přihlášení najdete na: https://form.simpleshop.cz/Rxq7/.

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

Foto a ilustrační foto: archiv Michaely Drábkové, Pixabay

 

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


    Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (35 článků)    -->