Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zlepši tyto 3 věci a pes tě poslechne vždy a všude – 26. díl

Další díl seriálu z pera Míši Drábkové je tady a opět vám přináší pár důležitých postřehů z praxe ve snaze zlepšit vaše společné soužití a také vzájemnou komunikaci! Tentokrát přidáváme i krátkou ukázku z její knihy „Znaková řeč pro psy“!


Zlepši tyto 3 věci a pes tě poslechne vždy a všude – 26. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 12.4.2023 30003x Jak na to?

V minulých dílech našeho seriálu jste si přečetli již mnoho věcí, které jsou důležité pro vaše soužití s psím parťákem. Pokud mé postřehy a informace začnete používat ve svém každodenním životě, tak nebudete mít s pejskem v budoucnu žádnou překážku. A i když si nyní pro sebe možná řeknete, že přeci žádnou překážku nemáte, tak se do mnoha partnerství dostává i tak. Nedorozumění se psem totiž není dlouhou dobu vidět, ale až časem může vytvořit i dost velký problém. Proto je opravdu vhodnější zkoumat a učit se umění komunikace, které vám zajistí ještě pohodovější soužití s lehkostí a zbaví vás stresu a zlobení se každý den. 

Co je důležité?

Zlepši tyto 3 věci a pes tě poslechne vždy a všude – 26. díl

Ať již se učíte společně cokoliv, např. nový povel, zvládat novou situaci, upravujete to, co se pejskovi nedaří nebo si jen vymýšlíte nové hry, nejdůležitější je:

  1. Přesně vědět, co chcete.
  2. Umět tuto informaci doručit až k pejskovi (jeho reakce vám napoví, zda-li ji dostal).
  3. Pochválit ho za správně provedený povel přesně v ten správný okamžik.

Tento komplex úkonů, když budete dělat, tak vás pejsek bude následovat a rozumět vám. Prozkoumejte, nakolik vám všechny vyslovené povely fungují. Zamyslete se nad každou situaci, každým povelem. 

  1.  Víte přesně, co po pejskovi chcete?
  2. Umíte to v klidných i složitých situacích?
  3. Dělá to sám nebo ho pořád potřebujete kontrolovat?

Zkuste i znakovou řeč

Zlepši tyto 3 věci a pes tě poslechne vždy a všude – 26. díl

Pokud není pejskova pozornost, jak byste si přáli a situace nezvládáte v plném bezpečí, doporučuji se začít více zaměřovat na slovo ve spojení se znakovou řečí. Je to komunikační kanál člověka směrem k psovi, který mu velmi pomáhá porozumět, co po něm chcete. Techniku, jak se to dělá, najdete v knížce „Znaková řeč pro psy“, kde se zároveň naučíte přemýšlet mnohem detailnějším a tím i pro psa tisíckrát srozumitelnějším způsobem. 

Ukázka z knížky „Znaková řeč pro psy“

Zlepši tyto 3 věci a pes tě poslechne vždy a všude – 26. díl

„V partnerském životě je důležité zachovávat respekt a pochopení. Pozitivní motivace by vždy měla být použita na prvním místě. Tresty k rovnováze v partnerském vztahu nepomáhají. Jednomu s partnerů dávají mocenskou převahu. Pokud je komunikace nastavena správným způsobem, tresty nejsou vůbec nutné. K nasměrování psa správným způsobem použijte raději upozornění hlasem nebo dotykem či krátkým upozorněním vodítkem. Ve vztahu člověk a pes je člověk vůdcem. Tím, kdo vymezuje pravidla a určuje hranice. Vůdcem, kterého pes rád následuje. Vůdcem, u kterého pes najde oporu a důvěru, a vůdcem, na kterého se může spolehnout. Pro spokojený život potřebuje pes mít jasné zařazení ve smečce. Přesná a neporušovaná pravidla mu dávají pocit bezpečí. Svému zařazení do smečky/rodiny poté rozumí. Během svého dospívání si své místo ve smečce hledá, a proto je potřebné mu zařazení v hierarchii vysvětlit.“

Publikaci si můžete pořídit zde:
https://www.ecanis.cz/zbozi/kniha-znakova-rec-pro-psy_81.html

Pokud čtete tento článek, pořídíte si knížku, tak k tomu dostáváte bonus – můj čas pro vás s upřesněním jak zdokonalit konkrétní povel, který se vám nedaří uvést do praxe. Napište mi podrobnosti přes formulář na www.pespartak.cz.  Ráda se vám budu věnovat.

 

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

Foto a ilustrační foto: archiv Michaely Drábkové, Alena Vanžurová

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


Použitá slova ze slovníku pojmů:
Povel

    Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (35 článků)    -->