Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Není pes jako pes! 4. díl

Víte, podle jakých kritérií je rozumné si vybírat svého čtyřnohého parťáka, na co se zaměřit a co v žádném případě nepřehlédnout? Možná vám v tom pomůže další díl seriálu od Míši Drábkové. Přejeme příjemné čtení!


Není pes jako pes! 4. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 21.4.2021 48721x Jak na to?

V minulých dílech jsme si řekli něco o potřebách psa v soužití s člověkem. V tomto článku si povíme jak nejlépe vybrat nejvhodnějšího psího parťáka a také něco nejen o velikosti psího těla. Vývojem a záměrným šlechtěním vzniklo mnoho plemen psů. Informace o rozmanitosti jednotlivých ras najdete jednoduše na internetu či v knížkách. Podle některých zdrojů jich dnes existuje až čtyři sta šedesát osm. Všechna tato plemena jsou evidována u Mezinárodní kynologické federace FCI.

Psi jsou různí svou velikostí (vzrůstem), stavbou těla, vlastnostmi či chováním. Šlechtěním byl pes dle druhu předurčený člověku pro pomoc při práci nebo jako společník. Například pes pastevecký asistoval při práci s ovcemi, pes lovecký při lovech s přinesením úlovku, pes společenského plemene byl zařazen do této skupiny, protože dělal společnost lidem na královském dvoře. 

Vybírejte zodpovědně!

Není pes jako pes! 4. díl

V případě, že zvažujete pořízení psa, je prozíravé si dopředu přečíst, co dané plemeno potřebuje ke spokojenému životu – jaký prostor, jestli je náročnější na pohyb nebo je nutné dopřát mu větší vytížení, případně jaké chování mu vývojem v genech bylo předurčeno. Dostupné informace dobře zvažte v souvislosti se svou ochotou dávat pejskovi to, co skutečně potřebuje. Kromě krásných momentů, které společně zažijete, pes mnohdy omezí vaše vlastní pohodlí, a proto je šikovné opravdu dobře zhodnotit také vaše časové a prostorové možnosti, které máte k dispozici. Zodpovědným uvědoměním si uvedených bodů, sobě i pejskovi usnadníte vaše budoucí soužití.  

 POZOR AKCE: 

 

Mnoho lidí se mě ptá, jak si tedy mají vybrat toho správného psa. Nelze odpovědět jedním slovem nebo doporučit plemeno psa bez zvážení situace a okolností, které se s tímto soužitím pojí. Každé dobré rozhodnutí záleží na dostupných informacích, vašich možnostech (prostor, pohyb, čas) a vašem vnitřním pocitu souznění s daným plemenem.

Proto pokud hledáte vhodného psího partnera, načtěte si základní informace, ale i diskuze o chování psů daného plemene a případně i zdravotních obtížích, které se s ním pojí. Setkejte se s majiteli plemene, které vás upoutalo a popovídejte si s nimi o jejich soužití. Zamyslete se nad svojí situací a zvažte, zda-li dává prostor příjemnému soužití pro oba partnery. Vždy se dívejte na své možnosti z dlouhodobého hlediska, protože pejsek s vámi zůstane celý svůj život (12 – 20 let).

Dostatkem informací správná volba psího kamaráda jenom začíná!

Naslouchejte svému srdci

Není pes jako pes! 4. díl

Když již víte, jaké plemeno přichází v úvahu, dalším krokem v rozhodování je poptat se po správných chovatelích nebo psích klubech a získat doporučení. Takto si zaručíte, že pejsek bude pocházet opravdu z dobrých rukou. Jděte se k chovateli podívat a ptejte se. Získané odpovědi vás také více ujistí v tom, zda je vaše volba správná. Také doporučuji se zajít podívat na jednotlivá plemena na výstavu, kde máte možnost se dotázat majitelů na jejich přednosti, popř. nevhodnosti pro různá prostředí či aktivity.

Dostatkem informací správná volba psího kamaráda jenom začíná. Pokud zrovna psa hledáte nebo jste jej třeba již našli, všimli jste si, že jste se při svém hledání zaměřili již na plemena, která se vám z nějakého důvodu líbí? Třeba jste potkali psa daného plemene a byl velmi přátelský. Nebo vás třeba okouzlil svou jemnou srstí? Nebo se vám líbily jeho oči? Při výběru psa naslouchejte svému vnitřnímu pocitu. Dbejte na to, že každý pejsek je jedinečný. Nikdy není možné získat kopii toho předešlého. Všímejte si chování psa vůči vám.

Ta pravá chvíle i ten pravý pes přijdou…

Není pes jako pes! 4. díl

Mnoho klientů mi to již potvrdilo a také z vlastní zkušenosti vím, že nám ten pravý chlupatý parťák přijde do života v pravou chvíli. Jak to, že z toho množství malých kuliček si nás vybere právě ten náš? Má to svůj důvod. Pejsci jsou našimi láskyplnými průvodci k uvědomění si věcí, které je vhodné se naučit, zlepšit či změnit. Můj pejsek Falco si mě také vybral. Seděl uprostřed své červené deky, upřeně na mě koukal velkýma  tmavýma očima a byl velmi spokojený, když jsem ho hladila. Jakmile jsem se otočila k odchodu, dával mi svoji nespokojenost hlasitě najevo. Druhé štěně spalo a ani nezvedlo hlavu, když jsem na něj promluvila nebo ho pohladila. Falco si mě vybral na úžasných sedmnáct společných let. Na Falcův příběh se můžete podívat na YouTube Michaela Drabkova Pes Partak.

Jsem velmi vděčná za jeho trpělivost, ochotu mě učit a také život obohacený o nezapomenutelné chvíle. Byl parťákem do nepohody. Moji oporou i léčitelem duše, když jsem potřebovala přítomnost věrného kamaráda, který neprozradí má tajemství či myšlenky. Společně jsme napsali knížku „Znaková řeč pro psy“, která je praktickou příručkou pro zdokonalení povelů a ke srozumitelnější komunikaci, které pes porozumí. Více na www.znakovarecpropsy.cz.

Pes je osobností tím, jak přemýšlí, jak vnímá a cítí, a jak komunikuje!

Dejte na své pocity

Není pes jako pes! 4. díl

Při výběru vhodného parťáka si všímejte, které psí stvoření vyhledává vaši společnost, a které u vás vyvolává příjemné pocity. Zeptejte se chovatele, kolik má pejsek energie, jak se projevuje. Pozorujte jeho chování ve smečce i s jeho rodiči. Vybírejte chlupáčka i s ohledem na to, jaké zázemí mu můžete poskytnout. Přistupujte k rozhodnutí s rozvahou a vědomě – pokud si přejete, aby pejsek hlídal a byl venku v kotci, věřím, že naháč nebo čivava nejsou vhodným řešením. Zvažte své možnosti pro velikost psa a zda-li za patnáct let budete mít sílu pejska zvednout popř. odnést k veterináři, když bude ve starším věku potřebovat vaši pomoc. Věřím, že vaše intuice vás v dané situaci povede ke správnému rozhodnutí. Vůbec nevadí, pokud toho pravého nenajdete na prvním místě, které navštívíte. Vše má svůj správný čas. Dejte šanci i dalším místům. Hledejte a věřím, že tu správnou psí osobnost v pravou chvíli potkáte. 

Co říci závěrem?

Není pes jako pes! 4. díl

Na začátku jsem se zmiňovala o velikosti psa. Jeho „velikost“ nespočívá pouze v jeho fyzickém vzrůstu, ale také v jeho osobnosti. Co tím myslím? Pes je osobností tím, jak přemýšlí, jak vnímá a cítí, a jak komunikuje. Mnohdy i tím, jaký je, co zná a co nás v našem společném soužití učí. Pro mnohé z nás je pes neodmyslitelnou součástí našeho života. Každý vnímáme soužití se psem různým způsobem. V dalším díle proto odhalíme více o tom, proč psa jako společníka vyhledáváme.

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

 

Foto: archiv Michaely Drábkové, Alena Vanžurová, Michaela Weidnerová

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

Není pes jako pes! 4. díl

Znáte Michaelu Drábkovou?

Míša je koučkou pro komunikaci se psy a ráda vám vždy pozitivní metodou pomůže:

 •  POROZUMĚT, jak se na každou chvíli se psem těšit a nepřemýšlet o tom, co vám nejde,
 •  PŘEČÍST chování psího partnera,
 •  NALÉZT způsob, jak to udělat, abyste byli partneři, kteří si rozumí,
 •  jak MLUVIT BEZE SLOV,
 •  USKUTEČNIT vztah v respektu a důvěře,
 • čím nebo jak ODSTRANIT problémové chování,
 • jak vychovat psa „do nepohody” a KE ŠŤASTNÉMU SOUŽITÍ.

Setkání je vhodné pro dítě, štěně, dospělého člověka či dospělého nebo i staršího psa.

Nezáleží na tom, jste-li začátečník či máte již několikátého psa. Nezáleží na tom, jak trénujete nebo co se psem děláte za sporty. Vše, co vám funguje, Míša podpoří a to ostatní ve spolupráci s vámi posune k úspěchu, který si budete přát.

Soutěžili jste v roce 2020 v našem Adventním kalendáři o dárkový poukaz právě od Míši Drábkové? Pokud ano, jistě jste si přečetli náš společný rozhovor, pokud ne, můžete si ho zde připomenout: https://www.ecanis.cz/clanky/mym-poslanim-je-pomahat-pejskum-_1709.html?nahled&fbclid=IwAR0BaSnWdt6hECuQvGEJxUBItPlglYPj479ZIliNptMuftL-c9LQ9bKVnKY

 

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


  Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (35 článků)  -->