Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Britové psy milují, jsou si však vědomi rizik při jejich ubytování

Jste milovníky cestování se psem, ať již za zážitky z dovolené, za studiem či za prací? Pak si pravděpodobně zjišťujete, jaké nástrahy vás mohou čekat ve vaší vysněné destinaci. Pro dobrodružné duše, jako jste vy, jsme udělali rozhovor s Martou Janko, která má cenné zkušenosti se sháněním ubytování a životem se psem v Anglii.


Britové psy milují, jsou si však vědomi rizik při jejich ubytování
Simona Šimíčková 24.11.2023 1179x Ostatní rozhovoryVýlety se psy

Marta Janko je majitelkou fenky Aljašky, kříženky Jack Russell teriéra a stafordšírského bulteriéra. Společně s ní a svým manželem během studií procestovala část Evropy. Podělila se s námi o své zkušenosti z Anglie, kde žili dva a půl roku. Zajímá vás, jaké peripetie zažívali, zejména při shánění ubytování s Aljaškou?

Marto, zažili jste při pobytu v Anglii nějaká překvapení?

Britové psy milují, jsou si však vědomi rizik při jejich ubytování

Velkým překvapením bylo, že sehnat v Anglii pronájem se psem je mnohem těžší než v České republice nebo na Slovensku. Královna Alžběta II. byla známá svou láskou ke psům a Anglie se zdá být „pet friendly“ zemí. Zjistili jsme, že to platí, ale právě s výjimkou pronájmu bytů. Na rozdíl od České republiky, kde při naplnění zákonných podmínek má nájemce právo chovat v pronajatém bytě zvíře, v Anglii se pronajímatel může rozhodnout, že nechce ubytovat člověka se psem, a většina z nich to tak dělá. Zveřejňují to přímo na stránkách s nabídkami pronájmů. Když člověk hledá bydlení a zadá do filtru, že má psa, významně se mu zúží možnosti ubytování. Většinou také zaplatí mnohem vyšší kauci. Přímo ve smlouvě je jako důvod uvedeno, že v bytě bude žít pes nebo jiné zvíře.

Vám se i přesto podařilo ubytování sehnat, že?

Ano, sehnali jsme postupně dvě ubytování. Nejprve jsme bydleli v Southamptonu v bytě přes realitní agenturu. Bydleli jsme v největší vzdálenosti od univerzity ze všech studentů, a to právě proto, že s Aljaškou se nám nepodařilo najít bližší ubytování. Později jsme se stěhovali na sever do Nottinghamu, kde jsme se spojili přímo s majitelkou domu, která chtěla pronajmout jeho část. Ta jako jedna z mála neměla se psy žádný problém a měli jsme tedy žít v domě společně s ní. Ukázalo se však, že jezdila za prací do jiného města, přes týden bydlela tam, a nakonec tam strávila většinu roku, takže jsme měli dům sami pro sebe.

Když člověk hledá v Anglii bydlení a zadá do filtru, že má psa, významně se mu zúží možnosti ubytování. Většinou také zaplatí mnohem vyšší kauci.

Byl překážkou při hledání ubytování pouze pes?

Britové psy milují, jsou si však vědomi rizik při jejich ubytování

Při hledání ubytování v Anglii přes agenturu nedoporučuji uvádět ani to, že člověk studuje. Jsou si vědomi toho, že velká část studentů je zahraničních a že mají omezené možnosti, podle toho se také chovají. Stejně tak panuje představa, že každý studentský byt je automaticky „party bytem“. Naše kombinace, studenti se psem, byla tudíž téměř neprůchozí. Jednu dobu jsme dokonce vážně uvažovali o tom, že se vrátíme domů. Nakonec jsme naštěstí dvě ubytování sehnali, ale vždy to trvalo opravdu dlouho. Výhodou bylo alespoň to, že jsme hledali ubytování sami pro sebe. Pokud člověk se psem shání spolubydlení ve větším sdíleném bytě, většina majitelů rovnou odpoví, že ostatní nájemci by se zvířetem v bytě nesouhlasili. Možností je pouze sehnat si přímo od nich předem prohlášení, že jim pes v bytě nevadí.

Bavíme se o pronájmu od soukromých vlastníků. Co takhle ubytování na koleji?

Britové psy milují, jsou si však vědomi rizik při jejich ubytování

V České republice i na Slovensku je kolej levnější variantou než pronájem, ale v Anglii je to naopak. Koleje tam jsou velmi drahé a mnoho studentů si je proto nemůže finančně dovolit. Jsou to komplexy budov, stejně jako u nás, ale vybavení a služby mají v lepší kvalitě. Komfortní je, že pokud člověk potřebuje nějakou opravu či údržbu, nahlásí to a v podstatě obratem mu to spraví. Oproti tomu u soukromých majitelů jsme se setkali s tím, že opravy bytů, které pronajímají studentům, spíše zanedbávají. Byli jsme třeba na prohlídce bytu, kde bylo dírou v podlaze vidět k sousedům. Pokud ale vím, na kolejích nebyla zvířata povolena, takže už to by pro nás bylo bariérou.

Proč tedy myslíš, že jste nakonec byli úspěšní?

Dospěli jsme do bodu, kdy jsme Aljašce čistě kvůli stěhování vytvořili životopis. Obsahoval její fotku a reference předchozích pronajímatelů, u nichž jsme bydleli. Doslova psali: „Tento pes bydlel v našem bytě a nic tam nezpůsobil”. Měla v něm uvedená i všechna očkování a rozesílali jsme ho společně se žádostí o ubytování. To nám pravděpodobně pomohlo.

Dospěli jsme do bodu, kdy jsme Aljašce čistě kvůli stěhování vytvořili životopis. Obsahoval její fotku a reference předchozích pronajímatelů, u nichž jsme bydleli.

Mohla bys srovnat Anglii, Českou republiku a tvé rodné Slovensko z pohledu ubytování se psem?

Myslím, že na Slovensku platí stejná pravidla jako v České republice. V těchto zemích jsem se nesetkala s tím, že by byl problém najít pronájem se psem. Na druhou stranu na Slovensku je často zakázán vstup se psem do restaurací či hotelů. V Anglii nám vstup se psem do restaurace umožnili všude, s výjimkou, pokud tam byla otevřená kuchyně.

Mezi lidmi, kteří žijí dočasně v zahraničí, je také běžné, že když se stěhují, prodávají svůj použitý nábytek. V Anglii jsme na všech webech, přes které takový prodej probíhá, museli uvést, zda jde o nábytek z domácnosti, kde se kouří anebo kde žije zvíře. Nevím, jestli je to zákonná povinnost nebo zvyk, ale snad vždy se nás na to i zájemci sami ptali. Pokud to byl nábytek z domácnosti se zvířetem, byla jeho cena nižší.

Jaký jsi vnímala, že mají místní ke psům vztah?

Britové psy milují, jsou si však vědomi rizik při jejich ubytování

Angličani mají hodně psů, jsou velcí pejskaři. Platí to ale pro tu vrstvu obyvatel, která má vlastní bydlení, což je něco, na co hodně lidí finančně nedosáhne. Zároveň tam podle naší zkušenosti není moc psů v útulcích, nepotkali jsme ani samotného hlídacího psa na zahradě. Vnímám to tak, že v Anglii je pes v podstatě luxusem, který si může dovolit jen bohatší vrstva obyvatel. Vypozorovali jsme, že hodně oblíbené jsou výstavy a všechny různé psí aktivity. Anglie se zkrátka jako země vzniku Cruft´s nezapře.

Z logiky věci by nás také napadlo, že tam většina psů bude s průkazem původu. Faktem je, že jsme potkali spoustu lidí, kteří měli stejného křížence jako my – Jack Russell teriéra se stafordšírským bulteriérem. Pravděpodobně je to tím, že zemí původu obou plemen je právě Spojené království, vyskytují se tu tedy i jejich kříženci.

Hodně oblíbené jsou výstavy a všechny různé psí aktivity. Anglie se zkrátka jako země vzniku Cruft´s nezapře.

Pokusila by ses shrnout své doporučení pro čtenáře, kteří se chystají se psem do Anglie?

Začněte shánět ubytování s velkým časovým předstihem. Pokud potřebujete z finančních nebo jiných důvodů spolubydlení, pokuste se propojit dopředu například se studenty, kteří tam již žijí a mají volný pokoj. Požádejte je o prohlášení pro majitele bytu, že by jim pes v bytě nevadil. Jestli je to možné, sežeňte si reference od předchozích pronajímatelů, u kterých jste bydleli, na sebe a svého psa. A do odpovědí na inzeráty neuvádějte, že jste student.

Děkuji ti za příjemný a také poučný rozhovor!

 

Simona Šimíčková

Foto: archiv Marty Janko

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->