Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Blok l: Lekce 2 - Couvání

A je to tu! Druhý díl našeho online kurzu treibballu, v němž vás naučíme základy tohoto sportu. Kurz bude strukturován do tří bloků. Dva bloky (ťukání do míče a targety) budou výukové. Až zvládnete v rámci výukových bloků základy práce s míčem a s targety, nabídneme vám v zábavném bloku tři jednoduché treibballové hry. Jdeme tedy na pokračování prvního bloku ťukání do míče. Tentokrát je na řadě lekce couvání.


Blok l: Lekce 2 - Couvání
Bohdana Stoklasová 8.6.2018 21464x Treibball

Tak, první lekci – ťukání do míče máme za sebou. Nyní se budeme věnovat couvání, které je nezbytné pro práci s míčem. Od prvních ťuknutí do míče až do doby, než zvládnete vyslání psa za míčem a směrování na větší vzdálenost, vás čeká velké couvání.

Pomůcky

  • gymnastický míč o průměru o několik cm větší než je kohoutková výška psa
  • pamlsky a/nebo hračka
  • ulička

Postup

Pro ťukání si zvolte povel, který začnete používat, až bude pes spolehlivě vyťukávat míč z kroužku směrem k vám. Povel může být libovolný (ťuk, push, nos atd.), ale je třeba ho používat důsledně. Odstraňte kroužek a začněte jednotlivá ťuknutí spojovat. Stále si hlídejte linii pes-míč-psovod. Psa odměňujte dole u země před nebo za míčem, aby nezvedal hlavu za pamlskem a neťukal do míče nahoře. Ťukání dole lze podpořit i kladením pamlsků pod míč. Pokud pes ťuká do míče čenichem, je žádoucí ťukání v dolní polovině míče. Práce psa s míčem je rychlejší a je zde menší riziko jeho prokousnutí. Někteří psi si postupně zvolí ťukání hrudníkem nebo předními končetinami.

V této fázi nácviku pes ještě neumí směrovat a je nutné mu se s tím pomoci. Míč lze korigovat nohama i rukama. Snažte se míč korigovat pouze pasivně a neposouvat ho aktivně ve správném směru. Pokud se pes při práci vychýlí z osy pes-míč-psovod, přerušte ťukání, psa přesměrujte do správné osy a pokračujte v práci. Pes by měl ťukat míč vždy směrem k vám, nedovolte mu neřízené ťukání a pobíhání s míčem.  Napřed couvejte těsně před psem, postupně se od něj vzdalujte, ale vždy jen tak, aby on udržel linii pes-míč-psovod a fixoval si ji. Pro udržení linie je vhodné ťukání v uličce. My používáme uličky vytvořené z balkónových zástěn a ohradníků, improvizovanou uličku lze ale vytvořit i jinak.

Na ukázkovém videu vidíte, že některé psy je třeba při práci povzbuzovat, u jiných je naopak nutné přílišnou horlivost tlumit a od počátku cvičit sebeovládání a ťukání pouze na povel. Pes by měl ťukat s nasazením a zájmem, ale zároveň je třeba dosáhnout toho, aby s míčem nedivočil a soustředil se na práci a povely psovoda.

Ve třetí a  poslední lekci věnované ťukání do míče obohatíme ťukání o směrování a vysílání za míč, ale ještě před tím si odskočíme na dvě lekce k targetům, které k tomu budeme také potřebovat.

Přejeme hodně zdaru a těšíme se na vaše dotazy i videa. Zpětně můžete doplnit vaše videa i k Lekci 1.

Ukázkové video

      

Komentáře a dotazy vkládejte přímo pod článek do prostrou diskuse. Nezapomeňte své tréninky, pokroky, ale i třeba to, co vám právě nejde, natáčet.

Videa pak zasílejte na e-mail redakce@ecanis.cz. Videa mohou být zasílána přímo nebo jen jako odkaz na Youtube, kde jsou nahrána. Do předmětu e-mailu napište „Treibball kurz – lekce I“. Autorka kurzu vám bude odpovídat na dotazy, radit a pomáhat s tréninkem online! Sledujte tedy pravidelně tuto stránku! 

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Kam dál ...