Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Blok I: Lekce 3: Vyslání za míč a směrování

Pro fanoušky treibballu je zde další díl našeho online kurzu. Tentokrát se naučíme vysílat psy za míč a také směrování. Velmi precizně připravený návod „jak na to“ od Bohdany Stoklasové vám jistě pomůže zdolat další „metu“ v tomto atraktivním sportu.


Blok I: Lekce 3: Vyslání za míč a směrování
Bohdana Stoklasová 5.1.2019 19959x Treibball

Blok I: Lekce 3: Vyslání za míč a směrování

Náplní dnešní lekce jsou dvě související témata: Vyslání za míč a směrování. Pokud již umíme vyslat psa za míč, potřebujeme dosáhnout i toho, aby ho doťukal směrem k nám. Vyslání za míč i zvládnutí směrování jsou poměrně náročné úkoly a je třeba počítat s tím, že jejich osvojení může trvat dlouho.

Vyslání za míč

Cíl

Cílem je vyslání psa za míč.

Postup

V první fázi využijete vyslání psa na target, které jste se naučili v minulé lekci, s tím, že tentokrát target umístíte za míč. Psa nechte na targetu chvíli sedět nebo stát a snažte se, aby se natočil čelem přesně proti vám. Pak mu dejte povel k ťukání do míče směrem k vám. Potřebná doba čekání na targetu je u každého psa jiná. U dynamičtějších psů by měla být delší, u mírnějších kratší. Vždy je ale třeba dbát na to, aby pes začal ťukat až po vašem povelu. Pracujte nejdříve na velmi krátkou vzdálenost a vzdálenost prodlužujte vždy až tehdy, když si je pes při práci naprosto jistý. V případě nejistoty se vráťte o krok zpět a vzdálenost opět zkraťte. Postupně můžete target odebrat, ale není nutné s tím spěchat, protože target za míčem je povolen ještě v první závodní třídě TRB1. Někteří psi preferují poměrně brzy vysílání za míč bez targetu, jiným vyhovuje spíše vysílání s pomocí targetu.

Směrování

Cíl

Cílem je dosáhnout toho, aby pes směroval míč vždy na vás.

Poznámka

Směrování je nejtěžší ze základních treibballových dovedností, jejíž zvládnutí trvá většinou řadu měsíců, a právě při nácviku směrování řada treibballových týmů odpadne. Takže se obrňte trpělivostí a vydržte!

Postup

Pokud jste od počátku nácviku důsledně dodržovali linii pes-míč-psovod, váš pes již patrně dokáže na vzdálenost několika metrů v přímém směru dopravit míč směrem k vám a nastal čas mu ťukání směrem k vám trochu zkomplikovat a upevnit směrování tím, že pes bude ťukat stále na vás, ale vy budete měnit směr. Začněte na velmi krátkou vzdálenost, abyste byli schopni zastavit míč dříve, než ustřelí do strany. Snažte se dosáhnout toho, aby pes pracoval pomalu a přesně. Vymezte si trasu pomocí několika předmětů (kužely, vědra atd.) a snažte se ji se psem a s míčem projít. Vymezení trasy je důležité, protože při volném pohybu má psovod přirozenou tendenci psovi se směrováním pomoci. Toto je na místě při prvních pokusech, ale dále již je třeba psa učit, že nasměrování míče směrem k psovodovi je výhradně jeho prací. Volný pohyb zvolte až ve chvíli, kdy pes směrování dobře ovládá a chápe. Kromě pohybu v terénu procvičujte i ťukání do brány, přičemž prodlužujte vzdálenost a postupně dávejte psovi míč nejen přímo proti středu, ale i do strany, aby se ho naučil dopravit samostatně do brány z různých úhlů.

Pokud jste v rámci kurzu zvládli ťukání a vyslání za míč na vzdálenost pěti metrů, a pokud dokážete psa po doťukání míče položit, jste připraveni na své první závody ve třídě začátečníků.

Zde se můžete podívat, co všechno musíte pro start ve třídě začátečníků zvládnout.

Video zároveň dobře ilustruje rostoucí počet míčů, vzdálenost i požadavky v rámci jednotlivých závodních tříd.

Přehled treibballových závodů v roce 2019 u nás i v blízkém okolí v zahraničí je uveden v tabulce http://treibball-klub.cz/akce, která je průběžně doplňována a zahrnuje i možnosti tréninku.

Poslední lekce našeho online kurzu bude opět věnována targetům a jejich využití pro ovladatelnost psa na dálku, pak se můžete těšit ještě na tři jednoduché hry na procvičení dosud zvládnutých dovedností.

Přejeme hodně zdaru a těšíme se na vaše dotazy i videa.

 

Text a foto: Bohdana Stoklasová

Komentáře a dotazy vkládejte přímo pod článek do prostoru diskuse. Nezapomeňte své tréninky, pokroky, ale i třeba to, co vám právě nejde, natáčet.

Videa pak zasílejte na e-mail redakce@ecanis.cz. Videa mohou být zasílána přímo nebo jen jako odkaz na Youtube, kde jsou nahrána. Do předmětu e-mailu napište „Treibball kurz – lekce 3“. Autorka kurzu vám bude odpovídat na dotazy, radit a pomáhat s tréninkem online! Sledujte tedy pravidelně tuto stránku! 

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...