Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Blok I: Lekce 1 - Ťukání do míče

A je to tu! Začínáme s online kurzem, v němž vás naučíme základy tohoto sportu. Kurz bude strukturován do tří bloků. Dva bloky (ťukání do míče a targety) budou výukové. Až zvládnete v rámci výukových bloků základy práce s míčem a s targety, nabídneme vám v zábavném bloku tři jednoduché treibballové hry. Jdeme tedy na první blok ťukání do míče!


Blok I: Lekce 1 - Ťukání do míče
Bohdana Stoklasová 29.4.2018 28226x Treibball

Začátky ťukání do míče lze psa naučit mnoha různými způsoby. Zde nabízíme ten, který se nám nejvíce osvědčil, funguje u všech psů a v poslední době ho nejvíce používáme.

Pomůcky

  1. Menší těžší pevný míč, který pes neprokousne (stačí dětský míč na hraní)
  2. Kroužek (nebo miska) na fixaci míče a případné vkládání pamlsků
  3. Gymnastický míč s průměrem o několik cm větším než je kohoutková výška psa
  4. Pamlsky a/nebo hračka

Proč menší a těžší míč?

Je dobré začít s menším pevným míčem, který pes nemůže prokousnout. Odpadne tak nervozita na začátku i riziko, že odstranění nežádoucího chování zkomplikuje začátek práce. Vhodný je těžší míč, pro jehož vysunutí z kroužku nebo z misky musí pes ťuknout poměrně silně, nevysune ho náhodou a činnost si tak lépe uvědomí.

Proč kroužek nebo miska?

Kroužek nebo miska slouží k fixaci míče a v případě potřeby (pokud pes nenabízí žádoucí chování nebo má tendenci ťukat do míče vysoko) do nich lze umístit pamlsky.

Cíl

Doťukat míče z velké vzdálenosti k psovodovi (do brány).

 

  tribball

Jak na to?

Lekce 1: Začátky ťukání do míče

Postup

Umístěte míč do kroužku nebo do misky mezi sebe a psa. Ideální je, pokud pes ťukání do míče nabídne sám. Zpočátku označte jako správné a odměňte jakékoli chování vyjadřující zájem psa o míč: pohled, přiblížení atd. Označte jako správný a odměňte i jakýkoliv dotyk s výjimkou vyskočení psa na míč nebo snahy do něj kousnout.  Pokud pes svojí činností vysune míč z kroužku nebo misky, uvolněte ho, vraťte míč do kroužku nebo misky a počkejte, zda se pes vrátí a nabídne chování znovu.  Od počátku si hlídejte zachování linie pes-míč-psovod. Postupně zvyšujte nároky a označujte jako správný a odměňujte jen dotyk čenichem. Pokud pes ťuká do míče výše než v jeho dolní třetině, umístěte do kroužku nebo do misky pamlsky. Jejich „dobývání” zpod míče podpoří ťukání do míče zespoda. Pamlsky umístěné v kroužku nebo v misce usnadní a urychlí nácvik tam, kde pes ťukání sám „nevymyslí”. Snažte se ale být trpěliví a poskytnut mu čas pro samostatnou práci, v budoucnu vám to ušetří více času v porovnání s tím, který vynaložíte na začátku. Až bude pes spolehlivě vyťukávat malý míč z kroužku nebo z misky, nahraďte ho gymnastickým míčem.

  tribball

Video

     

Online kurz pro vás připravila Bohdana Stoklasová

První video od Petry Křižánkové a její Felisky.

Na video odpovídá Bohdana Stoklasová: Moc hezké! Já raději čekám, zda pes nabídne požadované chování sám, což se většinou dříve či později stane, ale lze začít i takto. Teď zkuste, zda Feliska vyšťouchne míč z misky, i když v ní nebude pamlsek, a pak ji pochvalte a odměňte. V předklonu, dole u míče, aby si nezvykla hledat odměnu nahoře a ťukat shora. Těším se na další videa

Komentáře a dotazy vkládejte přímo pod článek do prostrou diskuse. Nezapomeňte své tréninky, pokroky, ale i třeba to, co vám právě nejde, natáčet. Videa pak zasílejte na e-mail redakce@ecanis.cz. Videa mohou být zasílána přímo nebo jen jako odkaz na Youtube, kde jsou nahrána. Do předmětu e-mailu napište „Treibball kurz – lekce I“. Autorka kurzu vám bude odpovídat na dotazy, radit a pomáhat s tréninkem online! Sledujte tedy pravidelně tuto stránku!

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->