Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Blok I: Lekce 1 - Ťukání do míče

A je to tu! Začínáme s online kurzem, v němž vás naučíme základy tohoto sportu. Kurz bude strukturován do tří bloků. Dva bloky (ťukání do míče a targety) budou výukové. Až zvládnete v rámci výukových bloků základy práce s míčem a s targety, nabídneme vám v zábavném bloku tři jednoduché treibballové hry. Jdeme tedy na první blok ťukání do míče!


Blok I: Lekce 1 - Ťukání do míče
Bohdana Stoklasová 29.4.2018 22385x Treibball

Začátky ťukání do míče lze psa naučit mnoha různými způsoby. Zde nabízíme ten, který se nám nejvíce osvědčil, funguje u všech psů a v poslední době ho nejvíce používáme.

Pomůcky

  1. Menší těžší pevný míč, který pes neprokousne (stačí dětský míč na hraní)
  2. Kroužek (nebo miska) na fixaci míče a případné vkládání pamlsků
  3. Gymnastický míč s průměrem o několik cm větším než je kohoutková výška psa
  4. Pamlsky a/nebo hračka

Proč menší a těžší míč?

Je dobré začít s menším pevným míčem, který pes nemůže prokousnout. Odpadne tak nervozita na začátku i riziko, že odstranění nežádoucího chování zkomplikuje začátek práce. Vhodný je těžší míč, pro jehož vysunutí z kroužku nebo z misky musí pes ťuknout poměrně silně, nevysune ho náhodou a činnost si tak lépe uvědomí.

Proč kroužek nebo miska?

Kroužek nebo miska slouží k fixaci míče a v případě potřeby (pokud pes nenabízí žádoucí chování nebo má tendenci ťukat do míče vysoko) do nich lze umístit pamlsky.

Cíl

Doťukat míče z velké vzdálenosti k psovodovi (do brány).

 

  tribball

Jak na to?

Lekce 1: Začátky ťukání do míče

Postup

Umístěte míč do kroužku nebo do misky mezi sebe a psa. Ideální je, pokud pes ťukání do míče nabídne sám. Zpočátku označte jako správné a odměňte jakékoli chování vyjadřující zájem psa o míč: pohled, přiblížení atd. Označte jako správný a odměňte i jakýkoliv dotyk s výjimkou vyskočení psa na míč nebo snahy do něj kousnout.  Pokud pes svojí činností vysune míč z kroužku nebo misky, uvolněte ho, vraťte míč do kroužku nebo misky a počkejte, zda se pes vrátí a nabídne chování znovu.  Od počátku si hlídejte zachování linie pes-míč-psovod. Postupně zvyšujte nároky a označujte jako správný a odměňujte jen dotyk čenichem. Pokud pes ťuká do míče výše než v jeho dolní třetině, umístěte do kroužku nebo do misky pamlsky. Jejich „dobývání” zpod míče podpoří ťukání do míče zespoda. Pamlsky umístěné v kroužku nebo v misce usnadní a urychlí nácvik tam, kde pes ťukání sám „nevymyslí”. Snažte se ale být trpěliví a poskytnut mu čas pro samostatnou práci, v budoucnu vám to ušetří více času v porovnání s tím, který vynaložíte na začátku. Až bude pes spolehlivě vyťukávat malý míč z kroužku nebo z misky, nahraďte ho gymnastickým míčem.

  tribball

Video

     

Online kurz pro vás připravila Bohdana Stoklasová

První video od Petry Křižánkové a její Felisky.

Na video odpovídá Bohdana Stoklasová: Moc hezké! Já raději čekám, zda pes nabídne požadované chování sám, což se většinou dříve či později stane, ale lze začít i takto. Teď zkuste, zda Feliska vyšťouchne míč z misky, i když v ní nebude pamlsek, a pak ji pochvalte a odměňte. V předklonu, dole u míče, aby si nezvykla hledat odměnu nahoře a ťukat shora. Těším se na další videa

Komentáře a dotazy vkládejte přímo pod článek do prostrou diskuse. Nezapomeňte své tréninky, pokroky, ale i třeba to, co vám právě nejde, natáčet. Videa pak zasílejte na e-mail redakce@ecanis.cz. Videa mohou být zasílána přímo nebo jen jako odkaz na Youtube, kde jsou nahrána. Do předmětu e-mailu napište „Treibball kurz – lekce I“. Autorka kurzu vám bude odpovídat na dotazy, radit a pomáhat s tréninkem online! Sledujte tedy pravidelně tuto stránku!

Kam dál ...