Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Blok l: Lekce 2 - Couvání

A je to tu! Druhý díl našeho online kurzu treibballu, v němž vás naučíme základy tohoto sportu. Kurz bude strukturován do tří bloků. Dva bloky (ťukání do míče a targety) budou výukové. Až zvládnete v rámci výukových bloků základy práce s míčem a s targety, nabídneme vám v zábavném bloku tři jednoduché treibballové hry. Jdeme tedy na pokračování prvního bloku ťukání do míče. Tentokrát je na řadě lekce couvání.


Blok l: Lekce 2 - Couvání
Bohdana Stoklasová 8.6.2018 8756x Treibball

Tak, první lekci – ťukání do míče máme za sebou. Nyní se budeme věnovat couvání, které je nezbytné pro práci s míčem. Od prvních ťuknutí do míče až do doby, než zvládnete vyslání psa za míčem a směrování na větší vzdálenost, vás čeká velké couvání.

Pomůcky

  • gymnastický míč o průměru o několik cm větší než je kohoutková výška psa
  • pamlsky a/nebo hračka
  • ulička

Postup

Pro ťukání si zvolte povel, který začnete používat, až bude pes spolehlivě vyťukávat míč z kroužku směrem k vám. Povel může být libovolný (ťuk, push, nos atd.), ale je třeba ho používat důsledně. Odstraňte kroužek a začněte jednotlivá ťuknutí spojovat. Stále si hlídejte linii pes-míč-psovod. Psa odměňujte dole u země před nebo za míčem, aby nezvedal hlavu za pamlskem a neťukal do míče nahoře. Ťukání dole lze podpořit i kladením pamlsků pod míč. Pokud pes ťuká do míče čenichem, je žádoucí ťukání v dolní polovině míče. Práce psa s míčem je rychlejší a je zde menší riziko jeho prokousnutí. Někteří psi si postupně zvolí ťukání hrudníkem nebo předními končetinami.

V této fázi nácviku pes ještě neumí směrovat a je nutné mu se s tím pomoci. Míč lze korigovat nohama i rukama. Snažte se míč korigovat pouze pasivně a neposouvat ho aktivně ve správném směru. Pokud se pes při práci vychýlí z osy pes-míč-psovod, přerušte ťukání, psa přesměrujte do správné osy a pokračujte v práci. Pes by měl ťukat míč vždy směrem k vám, nedovolte mu neřízené ťukání a pobíhání s míčem.  Napřed couvejte těsně před psem, postupně se od něj vzdalujte, ale vždy jen tak, aby on udržel linii pes-míč-psovod a fixoval si ji. Pro udržení linie je vhodné ťukání v uličce. My používáme uličky vytvořené z balkónových zástěn a ohradníků, improvizovanou uličku lze ale vytvořit i jinak.

Na ukázkovém videu vidíte, že některé psy je třeba při práci povzbuzovat, u jiných je naopak nutné přílišnou horlivost tlumit a od počátku cvičit sebeovládání a ťukání pouze na povel. Pes by měl ťukat s nasazením a zájmem, ale zároveň je třeba dosáhnout toho, aby s míčem nedivočil a soustředil se na práci a povely psovoda.

Ve třetí a  poslední lekci věnované ťukání do míče obohatíme ťukání o směrování a vysílání za míč, ale ještě před tím si odskočíme na dvě lekce k targetům, které k tomu budeme také potřebovat.

Přejeme hodně zdaru a těšíme se na vaše dotazy i videa. Zpětně můžete doplnit vaše videa i k Lekci 1.

Ukázkové video

      

Komentáře a dotazy vkládejte přímo pod článek do prostrou diskuse. Nezapomeňte své tréninky, pokroky, ale i třeba to, co vám právě nejde, natáčet.

Videa pak zasílejte na e-mail redakce@ecanis.cz. Videa mohou být zasílána přímo nebo jen jako odkaz na Youtube, kde jsou nahrána. Do předmětu e-mailu napište „Treibball kurz – lekce I“. Autorka kurzu vám bude odpovídat na dotazy, radit a pomáhat s tréninkem online! Sledujte tedy pravidelně tuto stránku! 

Kam dál ...