Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

A pak že to nejde!

Slyšeli jste už, že o psech z páté skupiny plemen FCI se říká, že nejsou vhodní na výcvik. Ale k tomu je asi vhodné každé zvíře, ne? Jen musíte přijít na to jak na něj! A i takový je dnešní článek.


A pak že to nejde!

Příběhy obyčejných lidí patří vždy k těm nejlepším. A stejně tak je to i v případě slečny Elišky a jejího tříletého křížence huskyho. Tato dvojice je právě tou, která ukazuje, že tvrzení, že to s primitivními plemeny nejde, není vždy tak úplně pravdou. Ostatně posuďte sami...

Eliško, prozradila bys nám, jak ses dostala ke kynologii a zda jsi po pejskovi třeba toužila už v dětství?

A pak že to nejde!

Už jako malá holka jsem milovala zvířata a mým velkým snem bylo mít huskyho. Bohužel mi rodiče vlastního psa nedovolili. Můj sen se mi splnil až ve chvíli, kdy se rozvedli a my se s mamkou odstěhovaly. Když mi tedy konečně dovolila psa, ihned jsem začala hledat svého parťáka pro život. O pár týdnů později jsem si přivezla malého Miguella, v té době jsem však netušila, jak složitá bude naše společná životní cesta.

Mohla bys nám tedy o Miguelovi povědět něco více?

A pak že to nejde!

Jeho otec byl sibiřský husky s PP a matka byla kříženka sibiřského huskyho a akity inu. Bohužel jsem podpořila množitele a také se mi to vymstilo. V půl roce vážně onemocněl, dlouho se nemohlo přijít na příčinu jeho potíží. Veterinářka se domnívala, že by to mohla být neléčitelná rakovina střev. Navrhla dvě možnosti, eutanázii, nebo operaci z důvodu potvrzení diagnózy. Rozhodli jsme se pro operaci, abychom měli jistotu. Veterinářka mi dovolila s Miguellem strávit poslední chvíle před operací, kdy mu podávala sedativum. Byla jsem za to velice vděčná, protože v případě eutanázie by bylo naší poslední vzpomínkou to, jak mi v klidu a bez bolestí usíná v náručí. Naštěstí to byla řešitelná invaginace střev (vrozená vada) a po dlouhé rekonvalescenci nás čekala a snad ještě čeká spousta krásných let.

Páni, to je hodně silné. Nicméně pojďme dál. Říká se, že plemena z „pětky“ (V. skupina FCI) jsou celkově hůře cvičitelná. Ale také se říká, že výjimka potvrzuje pravidlo a to přesně sedí na vás dva. Mohlasbys nám povědět, jak se s Miguelem cvičí a co vše máte za sebou?

A pak že to nejde!

Nebudu lhát, není to s ním vždy jednoduché. Je to seveřan, je velmi tvrdohlavý a do práce se musí opravdu dobře namotivovat. Každý trénink se snažím dělat co nejzajímavější a stále vymýšlím nové způsoby odměn. Jelikož byl v tréninku na huskyho opravdu dobrý, tak jsem chtěla vyzkoušet, jak bude cvičit v prostředí, které nezná a kde je hodně nových psů. Proto jsme se přihlásili na naše první závody. Mě i rozhodčí Miguell velmi mile překvapil. Obsadil první místo ve freestyle, kde jsme předvedli sestavu z triků, a také první místo za překážkovou dráhu. Následně jsme se účastnili další voříškiády, kde se též umístil na prvním místě ve freestylu. Také jsme předvedli pár ukázek na různých akcích, a když se nám tolik dařilo v tricích, chtěli jsme novou výzvu, a tak jsme se připravili pod vedením trenérky na zkoušku ZZO, kterou jsme úspěšně složili. Naposledy, co jsme tenhle rok závodili, jsme se umístili na druhém místě opět ve freestylu.

Určitě nebylo vše snadné. Co vám třeba vůbec nešlo?

A pak že to nejde!

Musím se přiznat, že kvůli své nemoci byl Miguell hodně rozmazlovaný, bylo mu vše odpouštěno a byl separovaný od jiných psů. Z výše uvedených důvodu se z něj stal dominantní, neposlušný pes, který byl agresivní na jiné psy. Tyto problémy bylo nutné řešit. Poslušnost jsme vyřešili v celku rychle, když už jsem nemusela brát ohled na jeho zdravotní stav a mohla jsem mu dopřát dosti psychického i fyzického vybití. Ovšem s agresivitou jsme velmi bojovali a bylo to naším hlavním kamenem úrazu. Dodnes v tomto směru spolupracujeme, ale už krásně zvládá být kámošem s fenkami, i se štěňaty a toleruje i některé psy. Momentálně je naším největším problémem lov zvěře, ale jsme na nejlepší cestě k vyřešení.

Chodíš tedy někam na cvičák, nebo jak a kde trénuješ?

A pak že to nejde!

My s Miguellem na cvičák nechodíme. Jednou jsme se tam byli podívat kvůli socializaci, ale nezalíbilo se nám to. Mně osobně spíš přišlo, že cvičák funguje na principu – ukážu ti, co můžeš se psem dělat, ale neporadím ti jak. Našli jsme si soukromou trenérku na přípravu zkoušky ZZO, která nám ukázala, co vše zkoušky obnáší, jak probíhají a co se na nich smí a nesmí. Bohužel jsem nebyla spokojená s přístupem, kterým nás vedla. Sice jsme zkoušku složili, ale mě šlo přednostně o to, za jakých podmínek jsme ji složili. Mým cílem je, aby Miguell skládal zkoušky s radostí a chutí do práce, a ne aby to jen odchodil, protože panička zavelela. Trenérka uměla dokonale pracovat s pracovními plemeny, ale individualitě severského plemene absolutně nerozuměla. Momentálně jsme tedy sami za sebe a cvičíme podle našeho stylu a musím říct, že nám to zcela vyhovuje a jdou vidět značné pokroky.

Já ale už nyní vím, že mimo Miguella máš také půlroční štěně belgického ovčáka – malinois. Ten je tedy také tvůj? A proč jsi se rozhodla pro štěně, když je Miguell vlastně v nejlepších letech?

Ano, nedávno jsem si pořídila štěně BOM. Nad maliňákem jsem přemýšlela už dlouhou dobu a říkala jsem si, že pořídit Miguellovi kámoše na hry a procházky, není vůbec špatný nápad. Zároveň jsem chtěla jedno pracovní plemeno, abych měla co nejvíce zkušeností. Přeci jen maliňák potřebuje zase naprosto jiný přístup, než husky, také je o dost citlivější a má často abnormální reakce vzhledem ke své nervové soustavě, takže to je pro mě další výzva.

Ono i když je Miguell velice aktivní a cvičí opravdu s chutí a pěkně, tak se to asi s malinou moc srovnávat nedá. Jaké zásadní rozdíly tam vidíš?

A pak že to nejde!

Zásadní rozdíl vidím v tom, jak dlouho s každým můžu cvičit. Vzhledem k věku Flynna nelze ještě délku tréninku srovnávat, ale velký rozdíl vidím již teď. S Miguellem, aby ho trénink bavil, byl smysluplný, tak nesmím překročit limit dvacet minut. Flynnem, i když je ještě štěně, tak dokáže efektivně trénovat už teď patnáct minut, ale to samozřejmě nedělám, se štěňátkem se trénuje jinak. Ale v dospělosti si myslím, že určitě zvládne cvičit minimálně dvakrát tak déle jak s Miguellem. Další rozdíl je např. v reflexním oblouku. U maliny nestihnu ani doříct povel a on už ho provádí, u huskyho vyslovím povel, ještě mu vteřinku trvá, než si uvědomí, co má vlastně dělat. Další věcí je například tělesná stavba. Flynn je hubený, mrštný a bude i menšího vzrůstu na rozdíl od velkého, mohutného a lehce neohrabaného Miguella. Tam jdou znát třeba rozdíly na obratech, ale co musím říct, u Miguella jsem si při výcviku opravdu dala záležet na dobré koordinaci těla a pacek, takže on je i na svou stavbu v celku obratný.

Toho, že tvůj pes je opravdu velice pěkně vycvičený a ovladatelný, si všimlo i okolí a tak tě již pár lidí oslovilo s žádostí o pomoc s výcvikem jejich mazlíčků. Je to tak?

Ano, je to tak, lidé z okolí, když viděli, co se svým psem dělám, mě poprosili, jestli bych jim nepomohla s výcvikem toho jejich. Samozřejmě jsem souhlasila, pro mě je to další zkušenost a k tomu mohu pomoci někomu dalšímu k lepšímu soužití s jeho čtyřnohým parťákem.

Eliško, velice mne těší, když vidím, jak velkou lásku cítíš nejen ke svým psům, ale i jaká energie z tebe vychází. Pověz mi tedy na závěr našeho povídání, jaké máš plány pro tento rok a zda bys chtěla něco vzkázat lidem, kteří říkají, že něco se psem nejde?

A pak že to nejde!

V roce 2022 mám v plánu složit zkoušky ZZO1, DwD1, F1 a určitě se účastnit dalších závodů, udělat další ukázky sestav triků. Tento rok jsem už byla akční a zařídila si plac na tréninky pro lidi, kterým pomáhám s výcvikem, i pro mě samotnou, kde jsou agility i poslušnostní překážky a mnoho dalšího. Také se podílím na organizaci Dogfestu (největší psí akce v ČR) a tam budu pořádat srazy plemen (husky a malinois). Také spoluorganizuji další dva závody, chcete-li vědět jaké, pak sledujte náš IG husky_miguell, tam se včas dozvíte o závodech vše potřebné. Jako poslední věc, co mám v plánu, je na jaře otevřít kurz pro štěňata. Chcete-li vědět více informací, koukněte na s-laskou-ke-psum.webnode.cz.

A vzkázat bych chtěla jen jednu jedinou věc: „Nic není nemožné, a i necvičitelná plemena dokážou skvěle cvičit!“

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Elišky Bubnové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->