Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Závody se vyhrávají na stopách!

Chtěli byste se naučit opravdu dobře stopovat? A pátráte už dlouho po kvalitním odborném kurzu vedeném někým, kdo patří v pachových pracích mezi opravdovou špičku a rád se o své zkušenosti také podělí? Jeden takový tady pro vás máme! Ale pozor kapacita je omezená, tak příliš neváhejte!


Závody se vyhrávají na stopách!

Semináře a kurzy zaměřené na poslušnost a obrany „rostou“ každým rokem jako houby po dešti, ovšem těch opravdu fundovaných a dobře zorganizovaných se stopařskou tematikou je jako šafránu. To se ale v letošním roce podstatně změní. Úřadující mistryně světa IHF a dvojnásobná mistryně republiky HW Kateřina Houšková na základě četné poptávky ze strany kynologické veřejnosti otevírá březnem počínaje kurz kombinující jak tolik potřebnou teorii, tak i praktický nácvik v terénu. A na to, co by vás mohlo ještě zajímat, jsme zeptali té nejpovolanější…

Kateřino, jak dlouho se vy sama pachovým pracím vlastně věnujete a proč jste se rozhodla jít cestou tzv. „přesného stopování“?

Závody se vyhrávají na stopách!

V pilotním dílu k seriálu o přesném stopování na www.ecanis.cz jsem o svojí stopařské praxi již psala, takže teď jen ve zkratce. Stopařině se věnuji od dětství, tedy stejně dlouho, jako se věnuji kynologii celkově, protože všestranný výcvik se bez stop zkrátka neobejde. Ale stejně, jako mnoho jiných kynologů, po řadu let jsem stopy dost opomíjela a často jsem se spoléhala na to, že to prostě nějak vyjde. Než jsem pochopila, že právě stopa bývá tím oddílem, který zásadním způsobem rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu zkoušky, a také, že závody se vyhrávají na stopách.

Mohla byste našim čtenářům představit svého na tomto poli zatím nejúspěšnějšího psa?

Závody se vyhrávají na stopách!

Můj první pes, který je veden podle metodiky přesného stopování, je osmiletá hovawartka Drákulka. Je dvojnásobnou mistryní republiky HW a aktuálně úřadující mistryní světa IHF. Její stopy se pohybují stabilně přes 90 bodů a to jak nyní na úrovni IGP-FH, tak i v minulosti na úrovni IPO3 a ZVV3. Všechny své psy i psy v tréninku jsem před tím připravovala klasicky a o výsledcích bych raději pomlčela. Ale rozhodně to byly cenné zkušenosti!

Ve stopařině platí, že úspěch tvoří především zkušenosti a že vyzrálí psi většinou dosahují stabilnějších výsledků, než psi mladí!

Jak dlouho zhruba trvá zvíře na podobné výkony připravit?

Já jsem si s těmi stopami opravdu pohrála, a abych se dostala do fáze, kdy pes spolehlivě dává FHčkové stopy přes 90 bodů, trvalo to osm let. Ale zase kriticky musím říct, že kdybych se nevěnovala na soutěžní úrovni i dalším aktivitám, jako jsou všestranný výcvik a obedience, tak bychom se na podobnou úroveň dostaly o dost dříve. Nicméně ve stopařině platí, že úspěch tvoří především zkušenosti a že vyzrálí psi většinou dosahují stabilnějších výsledků, než psi mladí.

Absolvovala jste sama v začátcích také nějaké podobné semináře, jaký nyní sama povedete, a jak moc vám případně pomohly?

Závody se vyhrávají na stopách!

Asi jako většina psovodů jsem se ve své kynologické praxi soustředila především na semináře zaměřené na poslušnost a na obranu. Stopy byly až na té poslední koleji a vždy jsme si tak nějak společně na cvičáku na stopu prostě zašli a něco jsme si vzájemně poradili. Ale nikdo z nás hlouběji neovládal žádnou metodiku. Vždy se říkalo, že pes přece stopovat umí sám. Až v roce 2008 jsem na klikr semináři potkala MVDr. Ivo Srba, který mi představil přesné stopování. Společně jsme uspořádali první seminář přesného stopování a následně jsme pokračovali v rozpracování této metodiky. Zavedení tohoto komplexního systému zcela změnilo můj pohled na pachové práce jako takové a z toho těžím dodnes. Kdybychom se tenkrát nepotkali, na žádné mistrovství světa bych zcela jistě nejela.

Metodika přesného stopování je založená na motivaci na žrádlo, a proto je více než žádoucí, aby účastníci kurzu byli tímto způsobem dobře motivovatelní!

Pro koho především je určený vámi nyní plánovaný stopařský kurz?

Pro každého, kdo to myslí se stopami vážně a hodlá se jim plnohodnotně věnovat. Ať už jsou jeho ambice vrcholové nebo zatím ještě vůbec netuší, kam se chce se psem dostat. Nerozhoduje, zda se jedná o začátečníka nebo pokročilého psovoda, podstatná je pouze chuť do práce a ochota učit se nové věci. Pokud se někdo domnívá, že navštíví seminář a díky tomu přijde automatické zlepšení, tak se bohužel plete – metodika je založená na systematické práci a pravidelném opakování. Bez práce bohužel ani na stopách nejsou koláče. Samozřejmě, že začít metodiku praktikovat u mladého psa (již od štěněte) je značkou ideál, ale i staršího psa s nějakými zlozvyky můžeme přeučit, mám s tím osobní a velmi dobrou zkušenost. Snad jediné omezení – metodika je založená na motivaci na žrádlo a proto je více než žádoucí, aby účastníci kurzu byli tímto způsobem dobře motivovatelní.

Bude se jednat pouze o teorii nebo je součástí i praktický nácvik v terénu? Jak to vlastně bude celé probíhat?

Závody se vyhrávají na stopách!

Úvodní seminář bude čistě teoretický a na ten bude navazovat desetiměsíční kurz v terénu. Já osobně nejsem velkým příznivcem jednodenních seminářů, protože ne každý psovod (zejména pokud se jedná o začátečníka) si ze semináře dovede odnést skutečně užitečné informace, které je potom schopný sám aplikovat do praxe. Ano, mohla bych udělat seminář, vybrat peníze a jít si po svých… ale pokud má mít teoretická příprava nějaký smysl, musí na ni navazovat praxe. Právě proto vznikla myšlenka stopařského kurzu, který poskytne psovodům komplexní pohled na věc a naučí je cíleně pracovat v systému. Během setkání, která budou probíhat cca jednou měsíčně, budeme společně postupovat kupředu, řešit každý jednotlivý krok zvlášť a opravovat chyby.

Závody se vyhrávají na stopách!

Propozice: ZDE

Přihláška: ZDE

Pokud by měl účastník během zmiňované měsíční pauzy mezi jednotlivými praktickými lekcemi nějaký problém, nabízíte i možnost konzultace?

Samozřejmě, v dnešní době nám naštěstí moderní technika nabízí spoustu možností a proto součástí kurzu bude také online podpora, kdy s každým psovodem jednotlivě proberu zádrhely, kterých nás jistě spousta čeká, aby nemusel během měsíce opakovat stále stejné chyby, ale abychom se posouvali reálně kupředu.

Je možné se přihlásit pouze na úvodní teoretický seminář? A chystáte nějaké výhody pro psovoda, který si zaplatí kompletní kurz?

Závody se vyhrávají na stopách!

Počítám s tím, že ne každý psovod bude mít důvěru přihlásit se hned na celý kurz a někteří účastníci si napřed budou chtít poslechnout teoretický seminář, než se rozhodou do kurzu vstoupit. Možnost absolvovat pouze samostatný seminář tu samozřejmě je a vůbec se jí nebráním. Ovšem účastníci, kteří se přihlásí rovnou na celý kurz, budou mít úvodní seminář již v ceně a také zabezpečené místo v kurzu. Kapacita míst v kurzu je pochopitelně omezená, aby měl každý pes v terénu dostatek času pro sebe. Proto nemohu všem účastníkům, kteří se přihlásí pouze na seminář, volné místo garantovat.

Co všechno by měl mít každý účastník s sebou?

Všichni účastníci samozřejmě obdrží propozice s podrobným návodem, ale na úvodní  seminář bude stačit vybavit se dobrou náladou a touhou po vědomostech. Na praktické lekce se potom výbava bude lišit podle pokročilosti jednotlivých psovodů a kroků, které budeme v jednotlivých lekcích řešit.

Cílem celého kurzu bude psovoda i psa kvalitně připravit na jedničkovou stopařskou zkoušku!

Jakým způsobem a do kdy nejdéle se mohou zájemci hlásit?

Přihlášky přijímáme pouze elektronicky (link přikládám níže) a uzávěrka přihlášek je do 23. 2. 2020, případně do naplnění kapacity.

A na závěr položím otázku, která bude jistě zajímat každého. Je podle vás reálné, že bude-li psovod poctivě postupovat měsíc po měsíci dle nastaveného schématu, bude jeho pes příští rok na jaře připraven zvládnout jedničkovou stopu na zkoušce?

Reálné to je a bude to i naším cílem. Ale záleží na okolnostech, na píli psovoda, šikovnosti psa, jejich vzájemné spolupráci a samozřejmě na věku a zkušenostech, případně zlozvycích obou členů týmu.

Děkuji vám za sdělení užitečných podrobností a sama hned posílám přihlášku.

 

Foto: Roman Rakovan

Závody se vyhrávají na stopách!

Kateřina Houšková

Složené zkoušky: 2x čekatelství CACT, IPO-FH, FH1, FH2, IPO3, SVV3, ZVV2 a mnoho dalších…

Získané tituly a úspěchy: Mistr světa IHF 2019, Mistr republiky HW stopařů 2018 a 2019, 4. místo na Mistrovství světa IHF IPO3, 2x 2. místo na Mistrovství světa IHF OB1 a OB2, 2. místo na Mistrovství Slovenska SVV3, 3. místo na Mistrovství Slovenska stopařů, účast na Mistrovství ČR agility

www.katcinasmecka.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->