Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Základy anatomie psa – 2. díl

Již druhý díl z cyklu „Základy anatomie psa“ z pera Bc. Vladimíry Tiché je tady! Věříme, že pro vás bude opravdu užitečný, a že si buď své dosavadní znalosti jen osvěžíte, nebo se zase posunete o kousek dál. Co jsme si pro vás tedy připravili tentokrát, se dozvíte na následujících řádcích.


Základy anatomie psa – 2. díl
Bc. Vladimíra Tichá 12.9.2023 1623x Ostatní

Tentokrát se v poznávání psího těla posuneme zase o kousek dál a podrobněji si probereme jednotlivé smyslové orgány, mezi které podobně jako u lidí patří čich, sluch a zrak. A navíc se ještě blíže seznámíme s dýchací soustavou našich čtyřnohých přátel. Tak pojďme na to…

Smyslové orgány

Pes vnímá, stejně jako člověk, pomocí orgánů, které reagují na podněty vnějšího prostředí i projevy vlastního těla. Mluvíme o smyslech a smyslových orgánech. Z hlediska psů obecně a psů loveckých zvláště je nejdůležitější čich, sluch a zrak.

Čich

Základy anatomie psa – 2. díl

Jako zevní část čichového ústrojí by se dal označit čenich psa. Ten je zvlhčován výměšky nosní žlázy a uzpůsobený tak zachytit i nepatrné množství pachu. Za čenichem, v přední části nosní dutiny je umístěn tak zvaný větřící orgán. Obsahuje velký počet citlivých čichových buněk. Slouží mimo jiné i jako čichová paměť pomáhající rozlišovat jednotlivé pachy. Vlastní  čichové ústrojí je uloženo v horní části nosní dutiny. Je tvořeno sliznicí , která vystýlá  velmi členěné čichové bludiště. Důležitou částí této sliznice jsou tak zvané čichové buňky, které jsou citlivé na plynné látky. Informace z nich  je dále přenášena nervovými vlákny do u psa značně vyvinuté čichové oblasti v mozku.

Sluchový orgán má mimo předávání akustických informací ještě jeden důležitý úkol. Je v něm umístěno ústrojí rovnováhy!

Sluch

Základy anatomie psa – 2. díl

Sluchový orgán – ucho se skládá ze tří částí. Viditelná z nich je jen ta první, zevní ucho. To je tvořeno různě velkým velmi pohyblivým ušním boltcem. Jeho úkolem je zachytávat zvukové vlny a směrovat je do jemnou výstelkou a drobnými chloupky porostlého vnějšího zvukovodu. Druhá část sluchového orgánu se nazývá střední ucho a je tvořena čtyřmi malými kůstkami, které se podle tvaru nazývají kladívko, kovadlinka, třmínek a kůstka čočkovitá. Střední ucho je spojeno s hltanem tak zvanou Eustachovou trubicí. Toto spojení je schopno vyrovnat případný silný zvukový náraz tak, aby nedošlo k poškození jemné soustavy ucha. Přechod, mezi zevním a středním uchem tvoří pružná blána – ušní bubínek. Třetí část sluchového orgánu, vnitřní ucho, se skládá v kosti skalní uloženého spirálovitého kanálku, kterému dal jeho tvar název hlemýžď. Kanálkem prochází blanka, která je tvořena několika tisíci vlákny různé délky i síly. Zvukové vlny zachycené boltcem procházejí zevním zvukovodem, rozkmitají bubínek a soustavou středoušních kůstek jsou přenášeny do hlemýždě. Pomocí blanku tvořících vláken-strun, je pak impuls přenášen do sluchového centra v kůře mozkové, kde se vytvářejí příslušné zvukové vjemy.

Sluchový orgán má mimo předávání akustických informací ještě jeden důležitý úkol. Je v něm umístěno ústrojí rovnováhy.

Zrak

Základy anatomie psa – 2. díl

Zrakový orgán -oko, je uloženo v očnici Její hloubka se u jednotlivých plemen liší. Všestranný pohyb oka zabezpečují okohybné svaly. Před poraněním a vysycháním chrání oko spodní a horní víčko. Ve vnitřním koutku oka je umístěno ještě víčko třetí . Vzájemné postavení očních víček dokresluje to, co standardy nazývají tvarem oka. Pod víčky je  uložena oční koule, která je tvořena třemi vrstvami. Vnější vrstvu tvoří bělima, která  vpředu přechází v průhlednou rohovku. Pod bělimou je uložena cévnatka. Jak její název napovídá,  je protkána velkým množstvím cév a nervů. Je nejvíce zodpovědná za výživu oka. Asi v úrovni rohovky navazuje na cévnatku duhovka. Je bohatě pigmentovaná, protože chrání sítnici před přílišným působením světelných paprsků. Pokud se při posuzování exteriéru mluví o „barvě oka“, je tím myšlena právě barva v duhovce uloženého pigmentu. Duhovka má ve svém středu otvor, pod kterým je uložena čočka. Řasnaté tělísko, jehož podkladem je sval řasnatý, umožňuje její akomodaci (zploštění a vyklenutí). Vnitřní vrstvu oka tvoří sítnice. Celkově lze přirovnat oko k fotoaparátu. Rohovka a čočka jsou sběrné čočky, duhovka působí jako automatická clona a sítnice představuje velmi citlivý film.

Oko lze celkově přirovnat k fotoaparátu. Rohovka a čočka jsou sběrné čočky, duhovka působí jako automatická clona a sítnice představuje velmi citlivý film.

Dýchací soustava

Základy anatomie psa – 2. díl

Dýchací cesty začínají dutinou nosní, která je členěna chrupavčitou přepážkou na dvě části a jako celek ohraničená obličejovými kostmi. Dělí se na oblast čichovou a dechovou. Dechová oblast je pokryta  prokrvenou vlhkou sliznicí. Dutina nosní je důležitá z několika hledisek. Zachycuje se v ní prach a mikroorganismy a také zvlhčuje a otepluje vdechovaný vzduch. Dýchací cesty dále pokračují hltanem, kde se kříží s cestami trávicími, pokračují přes krátký hrtan do chrupavčitými prstenci tvořené průdušnice. Ta se rozvětvuje v pravou a levou průdušku přivádějící vzduch do odpovídající pravé a levé plíce. V plících se průdušky rozvětvují na velké množství drobných plicními sklípky končících průdušinek. Plíce jsou uloženy v hrudní dutině a jsou obaleny tenkou blanou-poplicnicí. Jejich základním úkolem je odebírat ze vzduchu kyslík a naopak vylučovat kysličník uhličitý.

Příště se budeme věnovat oběhové a trávicí soustavě.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Pixabay, Nikola Kolářová, Alena Vanžurová

Zdroj: www.cmku.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->