Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jitrocelový sirup pro psa – ano, či ne?

Také svému psovi s oblibou jako prevenci nebo dokonce i léčbu podáváte jitrocelový sirup a nedáte na něj absolutně dopustit? A věděli jste, že ne každý produkt je zcela bezpečný, a že by také mohl nadělat víc škody než užitku? Chtěli byste se dozvědět více? Pak byste určitě neměli vynechat tento náš článek.


Jitrocelový sirup pro psa – ano, či ne?

Toto roční období s sebou přináší nejen neopakovatelný pohled na krásně vybarvené přírodní scenérie, ale také vlnu nejrůznějších respiračních onemocnění běžným nachlazením počínaje a chřipkou nebo covidem konče. A toto „nadělení“ se bohužel nevyhýbá ani našich čtyřnohým kamarádům, které dokáže například takový psincový nebo i jiný kašel pořádně potrápit. Asi se shodneme na tom, že nejlepší by bylo, aby pejsek vůbec neonemocněl, a pravdou je také, že daleko příjemnější a jistě i levnější je prevence než léčba. A jednou z možností je i podávání oblíbeného jitrocelového sirupu a to se nyní pokusíme trochu více rozebrat.

Psincový kašel – každoroční déjà vu 

Jitrocelový sirup pro psa – ano, či ne?

Možná by bylo dobré si na úvod krátce říci, co to ten psincový kašel vlastně a kde k němu může náš pes vlastně přijít. Psincový kašel je vysoce infekční a silně nakažlivé onemocnění horních cest dýchacích. Způsobují ho různí původci obvykle bakteriálního nebo virového původu. Velmi se mu daří zejména v sychravém podzimním počasí a ohrožuje všechny věkové skupiny!  Zda se pes nakazí, či ne velmi záleží i na jeho imunitě a momentálním celkovém zdravotním stavu a kondici. Nejohroženější skupinou jsou logicky malá štěňata a staří nebo jinak nemocní jedinci. Nejvíce se nemoc pochopitelně šíří na hromadných kynologických akcích (zejména ve vnitřních prostorách), jako jsou výstavy, nejrůznější závody a tréninky v halách i na cvičištích, ale také třeba na procházce v parku. Prostě všude tam, kde se kumuluje větší počet psů. Mnohdy stačí, aby se pejsci mezi sebou jen očuchali, krátce si pohráli nebo se tahali o stejný klacek a problém je na světě.

Více informací o psincovém kašli se můžete dozvědět z podcastu, který jsme před časem natočili ve spolupráci s veterinární laboratoří Labvet - https://www.ecanis.cz/clanky/strasak-jmenem-psincovy-kasel-_2677.html?pid=143.

Není jitrocel jako jitrocel

Jitrocelový sirup pro psa – ano, či ne?

Zodpovědní majitelé tedy hledají možnosti, jak z toho všeho ven nebo ještě lépe jak se těmto potížím vyhnout úplně. Mimo jiné se nabízí i podávání jitrocelového sirupu na podporu imunity v rizikovém období, do kterého spadají jarní a podzimní měsíce. Někteří veterináři jsou za, jiní spíše skeptičtí. Já sama sympatizuji s tou první skupinou a mám s používáním vesměs dobré zkušenosti. Je však třeba vědět, že ne každý produkt, který seženeme běžně na trhu, je pro našeho čtyřnohého kamaráda vhodný. Výrobek nesmí v žádném případě obsahovat XYLITOL neboli česky březový cukr. Ten je totiž pro psy vysoce toxický, rychle se vstřebává do krevního řečiště a u psa při pozření xylitolu dochází k rychlému a silnému uvolňování inzulinu ze slinivky a následně dochází k významnému poklesu hladiny krevního cukru - hypoglykémii (75-100 mg/kg ). Vyšší dávky xylitolu způsobují selhání jater (nad 500 mg/kg).

Sirup nesmí v žádném případě obsahovat XYLITOL neboli česky březový cukr. Ten je totiž pro psy vysoce toxický!!!

Hypoglykémie se projeví nejčastěji během třiceti minut po pozření.

Jitrocelový sirup pro psa – ano, či ne?

Příznaky poškození jater se projeví za 24 – 48 hodin po pozření.

Mezi příznaky otravy patří zejména:

Zvracení

Apatie

Dezorientace

Kolaps

Křeče

Bezvědomí

Vzhledem k hypoglykémii, která nastane velmi rychle, v žádném případě nevyvolávejte zvracení! Hypoglykémie je stavem, který může ohrozit na zdraví psa i člověka a je nutná okamžitá intervence veterinárního lékaře.

Co použít, a na co dávat pozor?

Jitrocelový sirup pro psa – ano, či ne?

Než se rozhodnete jitrocelový sirup u svého domácího mazlíčka použít, velmi pečlivě si přečtěte příbalový leták a podle toho se zařiďte. Produkt může být doslazený cukrem, medem nebo i umělým sladidlem jiným než xylitol. U koček by pak ještě neměl obsahovat mentol. Níže uvádíme pro zjednodušení pár příkladů.

Sirupy VHODNÉ pro psy

Dr. Max Jitrocel bez cukru

Dr. Max Jitrocel vitamin C

Dr. Müller Müllerův sirup s jitrocelem medem a vitaminem C

Topvet For Pets Kašel a nachlazení

Dr. Weiss STOPKAŠEL Medical sirup

Jitrocelový sirup pro psa – ano, či ne?

Herbacos Jitrocelový sirup s vitaminem C

Herbacos Jitrocelový sirup s echinaceou a vitaminem C

Aromatica Stevian jitrocelový sirup se stévií

Diavita Jitrocel bylinný sirup s vitaminem C

Mucoplant jitrocelový roztok na dobrou noc

Dromy jitrocelový sirup

Phyteneo jitrocelový sirup

Sirupy NEVHODNÉ pro psy

Serafin Jitrocelový sirup

Serafinkův dětský sirup

Pozor je také potřeba dávat na jiné než jitrocelové sirupy, například Tussirex sirup na kašel nebo Kaloba Sirup, které obsahují rovněž xylitol.

Závěrem…

Všem vám samozřejmě přejeme, abyste si užili podzimní dny z té lepší stránky, například na osvěžujících procházkách v přírodě a aby se všechna respirační onemocnění účastníkům na obou stranách vodítka obloukem vyhnula. Tak krásné dny!

 

Michaela Weidnerová

Foto: Michaela Weidnerová, Alena Vanžurová, Pixabay

Zdroj:

https://www.facebook.com/prvnipomocpropsyseminare

https://www.uveterinarky.cz/)

https://hafbezobav.eu/hotel/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->