Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Ohrožuje nás vzteklina?

Souhlasíte, že vzteklina je zákeřné a nebezpečné onemocní? Naštěstí v České republice už řadu let nebyl zaznamenaný jediný případ. Jenže například u našich severních sousedů v Polsku tomu tak bohužel není. Pojďme se tedy podívat, zda nás tato skutečnost nějak ohrožuje…


Ohrožuje nás vzteklina?
Iveta Panýrková 13.2.2022 30806x Ostatní

Jsme národem, který, jak se říká, zná odpovědi na vše. A tak můžeme velice často zaslechnout ať už a cvičáku, v práci nebo třeba i v MHD různé rádoby „bláboly“ o liškách, psech a vzteklině. Mnoho lidí také již zapomnělo, jak nebezpečnou chorobou vzteklina je a jak rychlý mívá spád. A protože se nedávno na internetu objevilo několik zpráv o napadení lidí nakaženou srnou v Polsku, napadlo nás zeptat se SVS ČR, jak to vlastně u nás s tou vzteklinou je? Na otázky nám ochotně odpověděl tiskový mluvčí Státní veterinární správy pan Petr Vorlíček.

Nedávno obletěla internet zpráva, že v okolí polské metropole Varšavy napadla srna nakažená vzteklinou několik lidí. Neměli bychom být v tuto chvíli ostražití?

Ohrožuje nás vzteklina?

V souvislosti s výskytem vztekliny SVS trvale sleduje nákazovou situaci v Evropě, zejména v sousedních zemích – vzteklina patří mezi nebezpečné nákazy, které jsou povinně hlášeny všemi členskými státy EU do společného evropského systému hlášení nákaz zvířat (ADIS). Polsko patří mezi země, v nichž se doposud nepodařilo vzteklinu zcela vymýtit (eradikovat) a každoročně jsou odtamtud hlášeny pozitivní případy, a to zejména u lišek. Ve druhé polovině roku 2021 byl v Polsku zaznamenán výrazný nárůst potvrzených případů. I z tohoto důvodu věnuje SVS tomuto problému náležitou pozornost.

V roce 2021 bylo SVS ČR zjištěno porušení povinnosti očkovat psa proti vzteklině při 363 kontrolách.

Dle zpráv u nás byla vzteklina u lišek odhalená naposledy v roce 2002. Jak se ověřuje fakt, zda tu onemocnění opravdu je, či není?

V ČR je dlouhodobě prováděn plošný monitoring vztekliny u lišek (a psíků mývalovitých), a to na celém území republiky; vyšetřují se čtyři lišky nebo psíci mývalovití na 100 km2, přednostně zvířata uhynulá nebo utracená, případně ulovená. Zároveň platí povinnost zajistit klinické vyšetření zvířete, které poranilo člověka.

V Polsku vzteklinu nikdy nevymýtili a dokonce jsou z nedávna uváděny dva případy, kdy zemřeli po kousnutí nakaženým zvířetem lidé.  Proč se jim to nepovedlo a nám ano?

Ohrožuje nás vzteklina?

V ČR probíhala v letech 1998 – 2009 celoplošná orální vakcinace lišek, která byla prováděna velmi důsledně a za spolupráce mnoha zainteresovaných stran, což bylo důvodem toho, že skutečně došlo k eradikaci vztekliny na našem území. Bohužel k příčinám, proč se to doposud nepodařilo v Polsku, je těžké se vyjádřit.

Zajímalo by mě, když jde o zákonem povinné očkování proti vzteklině, co hrozí člověku, který nebude mít své psy naočkované?

Jedná se o porušení veterinárního zákona, za což hrozí pokuta až 20 000 Kč v případě fyzické osoby a až 300 000 Kč v případě právnické nebo podnikající fyzické osoby.

Pojďme si povědět, na co je dobré si dát pozor. Třeba jaké jsou příznaky choroby a co dělat, když například na procházce najdeme mrtvou lišku?

Ohrožuje nás vzteklina?

Vzteklina je onemocněním přenosným na všechny teplokrevné živočichy, přenáší se přímým kontaktem, nejčastěji pokousáním infikovaným zvířetem. Základním příznakem je změna chování zvířete – často agresivita, ztráta plachosti, zvýšená dráždivost a také projevy parézy a paralýzy.

Pokud najdete uhynulou lišku, je nutné dodržet základní opatření biologické bezpečnosti. Na lišku nesahat; pouze v případě, že je to nezbytné (např. hrozí riziko, že se ke kadáveru dostanou domácí zvířata nebo dokonce děti a je nutné kadáver bezpečně odstranit z jejich dosahu) – pak je ale nutné použít při manipulaci s kadáverem pevné nepropustné plastové rukavice a je-li to možné kadáver vložit do nepropustného plastového obalu (pytle). Nález ohlásit buď uživateli honitby (mysliveckému sdružení) v místě nálezu, nebo na místní obecní úřad případně policii nebo místně příslušné krajské veterinární správě.

 

Děkuji vám za rozhovor.

 

Iveta Panýrková

Foto: pxhere.com, SVSČR

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->