Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 14. díl

Věděli jste, že štěňata můžete na výstavy až po třídu dorostu hlásit i v okamžiku, kdy ještě nemáte vystavený průkaz původu? A možná se na základě dotazu o spolumajitelství psa nebo feny velmi rozmyslíte, zda do něčeho takového jít, protože ne vždy je to krok zrovna šťastný. Věnovat se ale budeme i dalším tématům…


Z poradny ČMKU – 14. díl

Tentokrát se prostřednictvím poradny ČMKU opět podíváme na některé zajímavé dotazy, které jsme pro vás vybrali z oblasti chovu, ale také výstavnictví, což jsou asi „obory“, které vás zajímají ze všeho nejvíc a jsou hodně důležité. Pojďme tedy na to…

CHS FCI x non FCI 

Z poradny ČMKU – 14. díl

Vzhledem k častým dotazům zde v poradně bych se ráda zeptala: 1) Co je relevantním důkazem zapojení se do chovu v non FCI organizaci u jedince chovného v FCI? Ke kupní smlouvě či PP vzniklých potomků (pokud si cíleně nekoupíme štěně) se třetí osoba nedostane, stejně tak ke smlouvám o krytí (pokud vůbec existují). 2) Jak je to v případě spolumajitelství, když majitel jedince je vlastníkem CHS non FCI a spolumajitel je vlastník CHS FCI (nebo naopak)? Toto je průkazně zapsáno v PP FCI daného jedince. Je hezké, že v Preambuli ZŘ je chov a podpora chovu bez PP FCI „zakázán“, nicméně prokazatelnost a vymahatelnost je zřejmě téměř nulová.

Dobrý den, základním dokladem o tom, že pes nebo fenky byli využiti v reprodukci pod jinou organizací, je PP potomka, eventuálně lze využít další doklady, např. inzeráty. ČMKU nemůže určovat, kdo má být majitelem psa nebo feny. V uváděném případě by problém nastal, pokud by daný jedinec byl využit v reprodukci pod jinou organizací než ČMKU.

Vladimíra Tichá

Spolumajitelství psa a jak dál

Z poradny ČMKU – 14. díl

Pěkný den, dcera si chce kupovat fenku stafforda. Já mám založenu chovatelskou stanici, sice na jiné plemeno, ale kdyby chtěla potom odchovat štěňata pod mou CHS, co je k tomu potřeba, prosím. Musíme si udělat spolumajitelství psa a zapisuje se to nějak do jeho PP? Děkuji.

Dobrý den, existuje více možností. Můžete se stát spolumajitelkou fenky a s dcerou uzavřít dohodu, že vrhy budou zapisovány na vaši CHS. Také můžete vždy před krytím uzavřít smlouvu o převodu práva chovu. Ve smlouvě má být uvedeno, kdo a na koho právo chovu – v tomto případě zápis vrhu na CHS – převádí, jaké fenky se to týká a kde bude odchován vrh. Je jen na vás, jakou formu zvolíte.

Vladimíra Tichá

Evropská výstava psů vs. NON FCI plemena

Z poradny ČMKU – 14. díl

Dobrý den. Po přečtení posledního zápisu bych ráda požádala o vysvětlení, z jakého důvodu byla jednomyslně zamítnuta účast NON FCI plemen na evropské výstavě? Jakožto majitelka takového plemene se tím cítím poměrně dost dotčena a myslím si, že máme právo tuto informaci vědět. Prosím vás tedy o vyjádření, proč tomu tak je. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Výstavní řád FCI v kapitole věnované Sekčním a Světovým výstavám říká, že: „Plemena, která dosud nejsou FCI uznána, ani trvale, ani předběžně, se nemohou Světových ani Sekčních výstav zúčastnit. Na Národní výstavě, která běží zároveň s Evropskou výstavou, se plemena NON FCI posuzovat budou.

Vladimíra Tichá

Výběr jmen pro štěňata

Z poradny ČMKU – 14. díl

Dobrý den, mám aktuálně vrh, u kterého vybíráme jména. Jedná se o druhý vrh plemene, tudíž budou od „B“. Výběr jmen nechávám na nových majitelích. Teď se mi ale sešla dvě podobná. Jedná se o jména dvojitá, jedno zní Bella Kira a druhé Bella Sia. Je možné tato jména použít nebo nejde použít stejné začátky? Jednoduše jsou to stejná jména? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, je to považováno za dvě rozdílná jména.

Vladimíra Tichá

Přihláška štěněte na výstavu 

Dobrý den, máme štěně ze zahraničí. Zatím jsme ještě nedostali mezinárodní PP. Chtěli bychom ho však přihlásit na výstavu. Máme pouze PET PASSPORT. Jak máme, prosím, postupovat, abychom se mohli výstavy zúčastnit?

Dobrý den, do třídy štěňat a dorostu můžete přihlásit psa, i když nemá ještě vystavený průkaz původu. Musíte ale znát číslo zápisu.

Vladimíra Tichá

Komplikace se smlouvou o spoluvlastnictví 

Z poradny ČMKU – 14. díl

Dobrý den, paní Tichá, koupila jsem si  fenu australského ovčáka do spoluvlastnictví od paní XY. Bohužel za cenu, která odpovídá ceně bez spoluvlastnictví. Ovšem ona se doposud na ničem finančně nepodílela. Fena je stará tři roky. Ve smlouvě jsem byla nucena přistoupit na mnoho podmínek (krytí psem, který určí ona, z prvního vrhu si vezme štěně podle svého výběru atd.). Ovšem nyní mě nutí ke krytí v hodnotě 45 000 v Německu. Tvrdí, že žádný pes v ČR není vhodný. Chce psa na krytí sama odvézt, kdy já pak nebudu mít žádnou kontrolu a hlavně nemohu a nechci fenu, která je naprosto fixovaná na mě, předat cizí osobě. Poslední kapkou bylo, že po mě chce podepsat plnou moc na všechny administrativní kroky s klubem a plemennou knihou po dobu života feny. A krytí uskutečnit pod svou CHS. Je toto běžný postup? Lze se, prosím, obrátit na nějakého poradce chovu, který mi bude nápomocen? Děkuji.

Dobrý den, popisovaný postup není běžný. Spolumajitelství může probíhat ku prospěchu zúčastněných, ale vyskytnout se může celá řada problémů. Z pohledu kynologických předpisů nemá chovatelský klub možnost do neshod mezi spolumajiteli zasahovat, patří to do oblasti občansko-právní. Kynologické předpisy ale požadují, aby mezi spolumajiteli byla uzavřena smlouva/dohoda, ze které vyplývá, kdo má k danému jedinci tak zvané podpisové právo, tedy kdo může psa nebo fenku hlásit na výstavy a zkoušky a kdo např. v případě fenky zapisuje vrh na svoji chovatelskou stanici. Pokud by měla být fenka kryta, může uvedenou smlouvu požadovat klub i plemenná kniha. Na čem se však s druhým spolumajitelem dohodnete, je ale jen na vás a hodně záleží na tom, zda máte nějakou smlouvu uzavřenou či ne.

Vladimíra Tichá

Konec hárání versus výstavy

Dobrý den, chci se zeptat, jako co se ještě počítá háravá fena a kdy ji již lze vystavovat – jak poznám oficiální konec hárání, podle čeho se to posuzuje. Některé fenky psům voní klidně i dva měsíce po skončení, takže podle toho se orientovat nemohu.

Dobrý den, běžně se jako konec hárání považuje období, kdy fenka nemá žádný výtok a přezka je v klidovém stavu. Valná hromada ČMKU pověřila P ČMKU, aby byl upraven Výstavní řád tak, aby byla umožněna účast háravých fen na výstavách.

Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: archiv eCanis, Pixabay

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->