Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vybraní z osmičky – flat coated retrívr

Kdo by neznal oblíbeného flat coated retrívra, kterého máme spojeného nejenom s myslivostí, ale i třeba se záchranářským výcvikem nebo s agility? A nesmíme zapomenout ani na to, že tento příjemný pes je i skvělým rodinným společníkem a prima parťákem na výpravy do přírody. Pojďme se s ním tedy blíže seznámit!


Vybraní z osmičky – flat coated retrívr

Sympatická chovatelka (CHS Bohemia Tilia) a dáma zapálená do lovecké kynologie paní Alena Dragounová s oblibou o svých flat coated retrívrech říká, že tomuto plemeni opravdu není těžké propadnout. Jsou to psi pracovití, učenliví a velmi fixovaní na svého pána a jeho rodinu. Navíc jejich elegantní vzhled lahodí oku téměř každého milovníka psů. A tak nám je v krátkosti představila…

Aleno, flat je, myslím, třetím nejznámějším retrívrem ve skupině. V čem byste řekla, že je pro vás výjimečný a proč jste se rozhodla právě pro něj?

Flat coated retrívr mne zaujal svojí elegancí a povahou – miluje lidi, děti i zvířata. Velmi rychle se učí a při správném vedení lze dosáhnout jak úspěchů při práci, tak i radosti z práce. Flat má také krásný ladný pohyb a příkladně na výstavách je opravdu velmi pěkný pohled na upravené představitele tohoto plemene v pohybu i postoji.

Flat coated retrívr mne zaujal svojí elegancí a povahou – miluje lidi, děti i zvířata!

Pokud potkáte někoho, kdo toto plemeno nezná a projeví zájem jej mít, jak byste jej charakterizovala? A doporučila byste jej vůbec začátečníkům či starším lidem?

Flat Coated retrívra bych doporučila lidem, kteří chtějí být nějakým způsobem aktivní, protože se jedná o plemeno, které má rádo pohyb. Štěňata z mého chovu byla pořízena mladou rodinou jako společník na výlety, k rekreačnímu běhání, štěňátko si pořídila paní v důchodu k procházkám, starší manželský pár, mladá holčina k agility… Je třeba pejska nějakým způsobem zaujmout, věnovat se mu…Flat nechce být sám, bývá společníkem každodenního dění s rodinou v bytě.

Vaše chovatelská stanice působí od roku 1986. Byla a je od samého začátku zaměřena na FCR, nebo i jiná plemena?

Vybraní z osmičky – flat coated retrívr

Chovatelskou stanici jsem založila k chovu pejsků plemene čivava, krátce jsem chovala i kavalír king Charles španěly. V rodině jsme měli fenku německého ovčáka, v roce 1985 jsem začala cvičit na kynologickém cvičišti, tehdy ještě svazarmovském. Flati mne zaujali již před rokem 2000, první fenku flata jsem si pořídila v roce 2007, je to Advance Coal od Habrovického rybníka – naši Adélku, se kterou jsem dosáhla při absolvování více než třiceti zkoušek, mnoha vítězství a titulů CACT a také CACIT ve vrcholových soutěžích Klubu chovatelů loveckých slídičů i Retriever klubu České republiky. Adélka získala ocenění Nejlepší pracovní fena KCHLS za rok 2009 a 2010. První štěňátka flatíků se v naší chovné stanici narodila v roce 2011.

Věnujete se myslivosti, proč zrovna tomuto odvětví kynologie a co se vám na něm líbí?

Adélku jsem si již pořizovala s úmyslem cvičit mysliveckou kynologii. Zúčastnily jsme se několika výcvikových táborů takto zaměřených, kde jsem poznala spoustu lidí stejně zapálených do tohoto výcviku. Chtěla jsem využít schopnosti Adélky rychle se učit a výborně aportovat v praxi, kdy jsme po složení příslušných zkoušek jezdily do honiteb na vyhledávání a donášení pernaté zvěře. V současné době, ve věku devíti let, si již užívá zasloužený důchod…

Co se mi líbí na myslivecké kynologii?

Krásné prostředí přírody, vůně lesa, setkávání přátel a hlavně neúnavná práce psa, přinášení, plavání pro kachnu na rybníku…

Když se člověk dívá na vaše webové stránky, vidí zajímavou věc – se svými psy opravdu hodně pracujete, jezdíte na různé zkoušky či soutěže. Jak to zvládáte?

Stránka finanční je zajištěna mým zaměstnáním, tedy stabilním příjmem, nebudu zastírat, že opravdu soutěže a cesty na ně něco stojí…, ale je to můj koníček, nyní jezdím jen s jednou fenkou a mám podporu manžela. V současné době mám tři fenky FCR, Adélku, Kiss of Night Bonny Dux (Sofii), které je sedm let a má též složeny některé typy zkoušek a byla velmi úspěšná výstavně a hlavně dceru Adélky Valinku, můj odchov Arwi Valery Bohemia Tilia, se kterou se v současné době zúčastňuji mysliveckých zkoušek obou klubů. Je to velmi pracovitá fenka, získala již dvakrát titul Nejlepší pracovní fena za rok 2013 a 2014 u KCHLS. Valince je pět let a chystám letos na podzim její krytí. Z tohoto vrhu si plánuji nechat fenečku, pokračovatelku v mojí chovatelské stanici.

U myslivecké kynologie se při aportu dbá na to, aby pes v časovém limitu přinesl a předal dohledaný kus, předsedání není požadováno, pes pracuje sám, na dálku ovládaný píšťalkou. Ve sportovní kynologii pracuje pes se svým psovodem, aport se musí přesně naučit a předvést.

Aportování, aportování a aportování, o tom je velká část ne-li většina práce u retrívrů. Co vše a jak musí aportovat „přinašeč“ ? A jaký je zásadní rozdíl mezi aportem vaším a tím ve sportovní kynologii?

Vybraní z osmičky – flat coated retrívr

V myslivecké kynologii se retrívři používají k práci po ráně, to znamená dohledání a přinesení zastřelené drobné zvěře – např. bažantů, orobic, kachen, zajíců... Při výcviku se nepoužívá živá zvěř, ale cvičí se na zhaslé zvěři, na vlečky se také používají zajíci nebo častěji domácí králíci barvy co nejvíce podobné přírodě. Přinašeč musí dohledat kus, bez váhání jej uchopit a korektně odevzdat. Dále se retrívři používají v disciplíně Working testy, kdy pes přináší a dohledává dummy, což je látkový plněný barevný váleček o různé váze, který pes dohledává v daném prostoru. To jen stručně k Working testům. Tady se domnívám, že jde o aport vrozený, většina psů se ho nemusí učit, jen docvičit a nejdůležitější je ve všech disciplínách dokonalá poslušnost psa.

Ve sportovní kynologii se v současné době cvičí psi na odměnu balonkem nebo pamlskem, to platí i o aportu, rozhodně se lepší aport cvičí u psa kořistníka. Zásadní rozdíl mezi oběma kynologiemi vidím v tom, že u myslivecké kynologie se při aportu dbá na to, aby pes v časovém limitu přinesl a předal dohledaný kus, předsedání není požadováno, pes pracuje sám, na dálku ovládaný píšťalkou. Ve sportovní kynologii pracuje pes se svým psovodem, aport se musí přesně naučit a předvést.

FCR se velmi často objevuje na mezi záchrannými psy. Čím si myslíte, že to je a v čem tkví jeho výhoda?

Obliba flatů u záchranářů je zjevná, domnívám se, že vyhovuje povaha flata při těchto pracích, fletík to prostě nevzdává, když nemůže najít zapadlý kus zvěře, pohřešovanou osobu, je poslušný, pracuje, protože chce být pochválen. Tento pes také velmi miluje vodu. Velmi důležitý je jeho vynikající nos, Flat coated retrívr našel uplatnění i u ozbrojených složek při vyhledávání omamných a psychotropních látek. Opravdu není těžké tomuto plemeni propadnout.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Aleny Dragounové

www.bohemiatilia.estranky.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->