Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Neberme psům jejich přirozené vlohy pro práci!

Patříte k lidem, kteří zastávají názor, že každé plemeno je k něčemu předurčené? Třeba k práci, ke které bylo po staletí šlechtěno a chovatelé se snažili tyto jeho vlohy více a více rozvinout? A máte posledních pár let také pocit, že dnes je všechno úplně jinak?


Neberme psům jejich přirozené vlohy pro práci!
red. 24.2.2020 9446x Lovecká kynologie

Pokud si i vy myslíte, že kritéria pro uchovnění psů napříč mnoha rasami jsou stále nižší a nižší, máte bohužel naprostou pravdu. Proč se na výstavě rozhodčí setkávají s agresívními psy společenských plemen? K čemu je nám v chovu dobrý německý ovčák, který se bojí vlastního stínu? A co třeba lovecký pes, který uteče před srnkou? Zdá se vám to vtipné? Ne, ne, to není legrace, ale holý smutný fakt…

 

A přesně na takové téma jsme na jedné pracovní schůzce celkem nedávno vedli velice zajímavý rozhovor s panem Milanem Fajákem. Tentokrát se problematika vztahovala k loveckým psům, a to konkrétně k francouzským honičům a „trablům“ s jejich chovem a držením právě ve spojitosti s pracovní upotřebitelností. Ptáte se, o co vlastně kráčí? Je to jednoduché, jde o postupnou ztrátu pracovních vloh. Rozumný člověk vůbec nechápe, jak je možné, že do chovu může jít lovecký pes bez složených loveckých zkoušek!!!

Co s tím?

Neberme psům jejich přirozené vlohy pro práci!

Určitě to není ta správná cesta, to se jistě shodneme. Nicméně stále mezi námi existují lidé, kterým není osud jejich plemene lhostejný a snaží se všemožně pracovní vlohy u těchto psů podpořit. A jedním z těchto nadšenců je i již zmiňovaný sympatický Milan Faják, který před několika dny udělal v tomto směru obrovský krok dopředu. A tak nám dovolte seznámit vás s nově vznikajícím Spolkem francouzských honičů, z. s. Vše je teprve v začátku, ale pokud jste stejného názoru nebo vás jen trochu zajímá, co se bude dít, jste srdečně zváni na některou z jejich letošních akcí…

Vážení milovníci myslivecké kynologie,

 

začátkem února 2020 byl zaregistrován nový kynologický spolek s názvem Spolek francouzských honičů, z. s. Parta nadšenců a chovatelů francouzských honičů si dala za úkol uvést na „trh“ spolek, jehož cílem je sdružit majitele, chovatele či držitele francouzských honičů a pracovně je vést k tomu, k čemu byli předurčeni, tedy k lovu. Stejně důležitým cílem je získat širokou členskou základu se stejnými zájmy.

 

 Pro rok 2020 jsou naplánováné například tyto akce:

  • Tři setkání členů i jiných zájemců o chov či výcvik
  • Dva výcvikové dny
  • Setkání se členy klubů mimo ČR i ze zemí původu těchto plemen
  • Návštěvy mysliveckých, kynologických i sokolnických akcí, a to jak na území ČR, tak i mimo něj (zkoušky, výstavy, akce jednotlivých klubů)

 

Spolek si jako svého mediálního partnera vybral tento velmi sledovaný kynologický portál, tak se určitě budete dozvídat o všech plánovaných akcích s předstihem a následně i o jejich výsledcích. Magazín eCanis vás bude o práci spolku pravidelně informovat.

 

Spolek bude fungovat i jako jakýsi kynologický poradce ve věcech chovu, lovu a výcviku francouzských honičů. Své znalosti budou zájemcům předávat výhradně zkušení chovatelé. Plánována je také veterinární poradna, ve které bude 1x týdně odpovídat námi oslovený veterinář na otázky zaslané veřejností.       

První akce, na které se můžete se členy setkat, je první schůze, naplánovaná na sobotu 30. května 2020 v sídle spolku, tedy na adrese Krhanice 22. Vítáni jsou všichni, kteří by chtěli přijít. Svou účast, prosím, nahlaste na e-mail predseda@spfh.cz nebo na tel. čísle 604 251 847.

 

 Těším se na odezvu a třeba i na osobní setkání… 

 

Milan Faják,

předseda spolku  

Pokud vás pozvánka jakkoliv zaujala, můžete se s dotazy obrátit také na naši redakci a my je předáme k rukám fundované osoby ze Spolku francouzských honičů. Od března letošního roku se rovněž můžete na stránkách www.ecanis.cz těšit na medailonky plemen ze skupiny francouzských honičů a nejen na to...

Neberme psům jejich přirozené vlohy pro práci!
Porcelain

Mezi francouzské honiče žijící u nás, patří tato plemena:  velký modrý gaskoňský honič, Briquet griffon vendéen, malý modrý gaskoňský honič, porcelaine, poetivin, modrý gaskoňský basset.

Neberme psům jejich přirozené vlohy pro práci!
Poitevin

Víte, že...?

Nejvíce honičů a barvářů bylo vyšlechtěno ve středověké Francii. Tamější bohatí šlechticové a králové často pořádali parforsní hony, k čemuž používali širokou škálu psů, které mezi sebou křížili tak, aby dosahovali lepších a lepších výsledků. Hrubosrstí honiči se tehdy obecně nazývali griffoni a některým plemenům toto označení zůstalo dodnes. Tato francouzská plemena zatím nejsou příliš známá a oblíbená, mnohem větší popularity dosáhli angličtí bíglové.

Foto: archiv Spolek francouzských honičů, z. s., Martin Říha

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->