- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Výcvik psů»Lovecká kynologie»Strnulý postoj je pro ohaře přirozený
Strnulý postoj je pro ohaře přirozený
Viděli jste někdy na vlastní oči psa, který doslova zkamení? Asi takovým nejznámějším plemenem je pointer, nad jehož vystavováním zvěře se lidem často ježí chloupky i na krku. Pointer však patří mezi ohaře, kterým se v tomto článku budeme podrobněji věnovat. Těšíte se?
Tentokrát si budeme povídat o ohařích, tedy o VII. skupině FCI. Jde o samostatnou a velmi početnou skupinu loveckých psů. Jejich specifikem a zvláštností oproti ostatním loveckým plemenům je skutečnost, že při práci v poli navětřenou zvěř na větší či menší vzdálenost, podle podmínek, VYSTAVUJÍ, tj. zůstanou stát ve strnulém postoji až do příchodu svého vůdce (psovoda), kterého pak pozvolným postupováním dovedou ke zvěři a následnému ulovení.
Za prapředky ohařů jsou považováni brakovití psi se svislýma ušima, kteří byli používáni k nahánění koroptví, případně jiné drobné pernaté zvěře do předem připravených sítí, jak dokládají staré kresby, například reliéf z Ninive, hlavního města Asyrské říše, 2. tisíciletí př. n. letopočtem. Mezi psy používané k nahánění se však vyskytli i jedinci, kteří odmítali navětřené koroptve pronásledovat a nahánět do sítí, ale při jejich navětření zalehli. Tito jedinci byli zpočátku považováni za nevhodné k lovu a byli vyřazováni. Později však byla tato vlastnost oceněna a tito takzvaní „líhací“ psi byli i s koroptvemi přikrytí sítí, takzvaným přívlačcem. Postupem času byli naopak vyhledáváni a jejich jedinečná vlastnost záměrným chovem utužována.
Nemalý vliv na požadavek stavěcích psů mělo i postupné zavedení lehké palné ručnice zvané arkebuza, kterou bylo možno střílet ptáky v letu!
Již od počátku 11. století považovala venkovská šlechta v Itálii, ve Francii, ve Španělsku a v Portugalsku lov koroptví lukem a později kuší se stavěcím psem za oblíbený sport. Nemalý vliv na požadavek stavěcích psů mělo i postupné zavedení lehké palné ručnice zvané arkebuza, kterou bylo možno střílet ptáky v letu. Nový sport se rychle šířil mezi šlechtou a na přelomu 17 – 18. století si expediční důstojníci přivezli díky přátelským vztahům s francouzským dvorem do Anglie na svá šlechtická sídla tyto stavěcí psy a začali záměrných chovem jejich „vystavování“ i jiné potřebné vlastnosti „prošlechťovat“ až k dokonalosti. Tím byl daný základ plnokrevníkovi mezi loveckými psy, anglickému krátkosrstému ohaři – pointrovi, který měl i nemalý vliv na zdokonalování pracovních loveckých vlastností mnohých dalších plemen ohařů.
Plnokrevník mezi loveckými psy, anglický krátkosrstý ohař – pointer měl i nemalý vliv na zdokonalování pracovních loveckých vlastností mnohých dalších plemen ohařů!
I v Evropě se ovšem chovali a prošlechťovali ohaři s požadavkem na nejen dokonalé vystavování pernaté, ale i drobné srstnaté zvěře a oproti Anglii, s požadavkem na všestrannou práci. Angličané totiž požadovali a dosud od svých ohařů požadují pouze dokonalé vystavení zvěře a dovedení vůdce – lovce až k ní, tedy práci „před výstřelem“. Práci „po výstřelu“ přenechávají pak „přinašečům“, příkladně retrívrům.
Zemí původu vzniku největšího množství ohařů je Německo, i když historické materiály dokazují, že „canis bohemicus – český pes“ je nejstarší hrubosrstou rasou v Evropě a podílel se zřejmě na vzniku jiných hrubosrstých plemen ohařů. První záznam o jeho existenci pochází z roku 1348, tedy z doby vlády českého krále Karla IV., v němž se píše, že L. P. 1348 daroval Karel IV. markraběti braniborskému – Ludvíkovi k bavení se honbou psy honné, canis bohemicus zvané. V jiném záznamu je pak uvedeno, že Karel IV. tyto psy choval a lovil s nimi. Že se tato původní rasa uchovala až do dnešních dnů, samozřejmě se značným zušlechtěním, svědčí o její vysoké kvalitě. V roce 1886 dostal „canis bohemicus“ nové jméno – český fousek.
Shrneme-li tedy vlohy a vlastnosti ohařů, zjišťujeme, že mimo práce pod zemí – tj. norníků, mohou jako univerzální lovečtí psi zastat práci všech ostatních plemen a skupin loveckých psů. Po všestranném výcviku pracují v poli, v krytinách v lese i ve vodě. Navíc jsou ke svým „rodinám“ oddaní a přátelští, ale dokáží i udatně bránit.
Nejznámější a nejvíce u nás používaná plemene ohařů:
Angličtí:
krátkosrstí – pointr
dlouhosrstí – setři – anglický, italský, skotský (gordonsetr)
Kontinentální:
krátkosrstí – německý krátkosrstý ohař, výmarský ohař, maďarský krátkosrstý ohař
dlouhosrstí – německý dlouhosrstý ohař, výmarský dlouhosrstý ohař, velký münsterlandský ohař, malý münsterlandský ohař
hrubosrstí – český fousek – naše národní plemeno, německý drátosrstý ohař, maďarský drátosrstý ohař, griffon, pudlpointr
V poslední době se k nám dovážejí i jiná plemena ohařů, ta si ovšem budou muset svoje místo na „slunci“ poctivě vysloužit. Nebudou to však mít lehké, neboť drobná zvěř z našich polí a remízků mizí a cvičit je v poli bez zvěře, aby ukázali svou jedinečnost, tj. vystavování a postupování, je výkonem takřka nadlidským. Obdivuji proto dnešní cvičitele ohařů z krajů s malým výskytem drobné zvěře, kteří jezdí o víkendu nebo dovolených za zvěří často stovky kilometrů a chovají doma králíky podobné zajícům i křepelky, aby alespoň v malé míře nahradili to, co chybí při výcviku. Je pak těžko porovnatelné, sejdou-li se na vrcholových zkouškách nebo soutěžích psi z krajů kde zvěř ještě je, se psy, kteří neměli možnosti s ní pracovat.
Shrneme-li tedy vlohy a vlastnosti ohařů, zjišťujeme, že mimo práce pod zemí – tj. norníků, mohou jako univerzální lovečtí psi zastat práci všech ostatních plemen a skupin loveckých psů!
Cvičil jsem ohaře i lovil s nimi a neznám v kynologii krásnější záležitost nežli moment, kdy vás ohař po vystavení zvěře pomalu k ní vede a občas se na vás podívá, jdete-li s ním a je-li to dobře. Z toho pohledu jsem vždycky vycítil plnou důvěru psa ve mně, jako dominantního člena lovící smečky a snažil se, abych nic nepokazil a lov úspěšně dokončil.
Bohužel myslím, že doba slávy a rozkvětu ohařů s úbytkem zvěře pomalu mizí a je to škoda. Ale těm kteří setrvají, přeji hodně úspěchů a „dobrý vítr“.
Text: Mirko Černý
Foto: N. Kolářová, I. Panýrková, isakH (pixabey.com)
Použitý zdroj: u historie českého fouska byla použita zmínka o jeho existenci Česká národní Plemena psů – Jan Findejs a kolektiv
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Duriče a farbiare, psy s odhodlaním
V oblíbeném seriálu o lovecké kynologii z pera Andrey Tobiásové se tentokrát ponoříme do ...
Lovecká kynologiePoľovne využívané teriéry alebo inak aj odvážlivci
Odvážní teriéři v lovecké kynologii Pojďme se ponořit do tajů lovecké kynologie v podobě ...
Lovecká kynologie
Podobné článkyCelkem 15 článků z rubriky: Lovecká kynologiepředchozí článek
Myslivost se stala součástí mé práce s mými loveckými psy!další článek
Vybraní z osmičky – velššpringršpaněl
▲ - Vybavení