Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Testování mantrailových psů

Přečetli jste už oba naše seriály a i další články o mantrailingu, začali jste sami trénovat a pomalu přemýšlíte o tom, zda by bylo možné využít vašeho psa i v praxi? Pak je třeba postupně absolvovat předepsané atesty a ověřit si tak způsobilost vašeho týmu k hledání ztracených osob takzvaně naostro. A právě o způsobu testování pod IBHA a všem, co s tím úzce souvisí, je tento článek.


Testování mantrailových psů
Ing. Luboš Satora 19.7.2023 2047x Záchranářská kynologie

Přestože se historie mantrailingu začala psát už někdy v 11. století v Anglii a dlouho, prakticky až do poloviny 20. století, byla spojená pouze s plemenem bloodhound, se teprve relativně v posledních několika desetiletích tato metoda pachové práce, kterou obecně nazýváme mantrailing znovu vrátila a rozšířila do Evropy.

I v Americe, kde psy cvičené touto metodou využívaly a nadále využívají převážně profesionální organizace k pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách, se tímto způsobem výcviku začaly zabývat i dobrovolné organizace, které většinou zakládali buď aktivní, nebo bývalí policisté. Určitě to není jediný zdroj, kterým se mantrailing vrátil do Evropy, ale velkou zásluhu na tom má Terry Davis, který v roce 1991 založil VBSAR (Virginia Bloodhound Search And Rescue Association) a u kterého se vyškolila MVDr. Marlene Zähner, která roku 1995 přinesla jeho metodiku výcviku do Evropy a po založení NBAS (National Bloodhound Association of Switzerland) v roce 1996 školí psovody Švýcarska, Německa, Rakouska, Itálie, Francie a také je zakladatelkou střediska výcviku v africkém Kongu (Národní park Virunga).

„Jiný kraj, jiný mrav“   

Postupně se touto metodou pachové práce začala cvičit i další plemena a samozřejmě se množstvím různých názorů, nových poznatků a cílených zájmů, také někdy měnil původní smysl a záměr a mnoho kynologů se snaží prosadit svůj osobitý styl, osobní metodu a vlastní účel jak lze původní mantrailing využít. Tak vzniklo mnoho různých organizací, které nejenom že mají svůj vlastní způsob výcviku, ale také vlastní metody a způsoby testování takto cvičených psů. Bohužel jsou většinou tyto metody testování přizpůsobeny daným podmínkám a tlakům, které jsou na tyto organizace vyvíjeny.

Informací je mnoho, ale…

Když jsme se poprvé, v roce 2006 setkali s termínem „mantrailing“, bylo největším problémem orientovat se v tom nepřeberném množství informací, které byly k dispozici a které byly v mnoha případech zavádějící. Velkou zásluhu na tom, jaký jsme si nakonec vytvořili názor na tuto metodu pachové práce, měla Eva Cecil, díky které jsme získali informace a kontakty na organizace v Americe, jež se drží původní metodiky a také Petra Müllers, která nám pomohla orientovat se v německém prostředí, kde je snad nejvíce různých kynologických organizací a snad i nejvíce mantrailerů v Evropě.

Organizace IBHA se zabývá nejen výcvikem metody pachové práce, ale také se od roku 2015 věnuje testování takto cvičených psů v České republice a na Slovensku!

Atestace „Double Bind“

Nejenom Eva a Petra, ale také významní kynologové z řad policie pak byli u zrodu organizace IBHA, která se zabývá nejen výcvikem metody pachové práce, ale také se od roku 2015 věnuje testování takto cvičených psů v České republice a na Slovensku. Z mnoha různých způsobů testování byla vybrána a v současné době využívá IBHA metodu označovanou jako „Double Bind“. Je to způsob atestace, který nejvíce odpovídá skutečným reálným praktickým podmínkám použití takto cvičených psů, které je možno využít při pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách. Základem tohoto způsobu testování je simulace skutečných podmínek, které jsou při pátracích akcích, tedy nikdo, ani rozhodčí neví, kde je ukrytá hledaná osoba. Figuranta odveze rozhodčí anebo organizátor atestů na místo startu, kde zůstává několik minut, a poté, co zůstane sám na místě, se vydá do určité, dohodnuté vzdálenosti. Zůstává pak na místě kde jej po určité době a v určeném čase, buď najde, nebo nenajde psovod se psem. Výsledek je jednoduchý – našel, nebo nenašel.  Zdá se vám to snadné? V zásadě ano, ale pouze pro ty dobře připravené.

Atesty jsou nastaveny ve čtyřech úrovních. V prvním stupni se ukáže, zda je psovod a pes schopen sledovat pachovou stopu v relativně čistém prostředí. Splnění stupně dva může být již předpokladem, že je možné takto vycvičeného psa a psovoda využít v určitých situacích i k praktickým pátráním. Vyšších stupňů pak mohou dosahovat již špičkově vycvičení psi a psovodi s dlouhodobými zkušenostmi. Prováděcí předpisy a podmínky atestů v plném znění najdete na www.ibha.eu v sekci Atesty.

Vyšších stupňů atestů mohou dosahovat již špičkově vycvičení psi a psovodi s dlouhodobými zkušenostmi!

Příprava atestů je velmi náročná

Splnění atestu IBHA sice ukazuje určitou úroveň a schopnosti daného psa a psovoda, ale za velmi důležité považujeme nejenom jeden složený atest, ale dlouhodobou vysokou stabilní výkonnost a ne, pouhé splnění jednoho atestu. Příprava atestů je velmi náročná, je potřeba vytipovat a postupně měnit rozsáhlé plochy vhodné pro danou úroveň, časová náročnost i logistika přípravy hrají velkou roli. Nelze tyto atesty provádět na jednom místě, protože by se pak při opakovaných pokusech místo stávalo známým jak pro psa, tak i pro psovoda. Nelze hledat osobu psovi známou, což klade velké nároky na výběr figurantů. I proto se mohou k atestům přihlásit pouze ti, kteří absolvují tzv. Instinkt test. Složením Instinkt testu před určeným instruktorem, je předpokladem pro to, že jsou pes i psovod připravení zvládnout první stupeň atestů. Jediným rozdílem oproti skutečnému atestu je, že Instinkt test pod dohledem rozhodčího může být připravený ve známém prostředí, na známého kladeče stopy a instruktor může znát trasu, kudy kladeč stopy prošel.

Atesty mají mezinárodní charakter       

IBHA získala povolení tímto způsobem testovat mantrailové psy od celosvětově uznávané GAK9. Protože cílem IBHA nejsou atesty pro atesty, ale příprava psů pro praktická pátrání, jsou i v porovnání jiných organizací nastaveny parametry jednotlivých stupňů na horní hraně obtížnosti. Atesty jsou organizovány jak v Čechách a na Moravě, tak i na Slovensku.

Náročnost takto postavených atestů ukazuje také statistika, kterou IBHA sleduje. Testováním od roku 2015 prošlo celkem 153 psů. Z toho 59 psů splnilo stupeň 1. a 4 psi stupeň 2.  V zastoupení plemen je největší podíl bloodhoundů, celkem 25 a pak 6 německých ovčáků. Z ostatních plemen pak velký knírač, border kolie, LLP, zlatý retrívr, flat coated retrívr, hovawart, belgický ovčák malinois, coonhound, baset, beauceron, bernský honič, chodský pes, rotvajler a stafordšírský bulteriér. Atest stupně 1. splnili ještě tři kříženci. Atest 2. stupně pak vedle bloodhoundů splnil ještě jeden coonhound.

K atestům se hlásí nejenom členové IBHA, ale i psovodi dalších kynologických dobrovolných organizací a také policejní psovodi. 

Zpočátku jsme vyhlašovali pouze dva termíny ročně, ale od letošního roku (2023) jsou plánovány celkem čytři víkendové termíny, dva na jaře a dva na podzim. Důvodem je neustále se zvyšující počet psů, kteří se k atestům hlásí. V loňském roce bylo přihlášeno k atestům celkem 29 psů a letos na jaře to bylo ve dvou termínech již 17 psů.

Cílem IBHA nejsou atesty pro atesty, ale příprava psů pro praktická pátrání, jsou i v porovnání jiných organizací nastaveny parametry jednotlivých stupňů na horní hraně obtížnosti!

Jak to chodí v praxi

Psovodi, kteří by se chtěli k atestům IBHA přihlásit, najdou na website www.ibha.eu v sekci Atesty přihlášku, kterou mohou elektronicky odeslat na e-mail: info@pohresujeme.cz . V jednom dni je možné otestovat maximálně pět psů, tedy max. deset za víkend. Přihlášky jsou přijímány podle pořadí, v jakém přišly. Losování pořadí se provádí před zahájením atestů, o tom, kde který pes bude atest provádět, rozhoduje rozhodčí a vedoucí atestů. Pro psy, kteří po složení atestu 2. stupně mohou být využívaní k praktickým pátráním, bude platnost atestu dva roky. Poté si buď kvalifikaci mohou zvýšit, anebo daný stupeň opakovat.

Věděli jste, že poměrně nedávno vyšla parádní návodná knížka od Ing. Lubomíra Satory „Základy mantrailingu“? Nelze jinak, než ji doporučit všem, kteří se chtějí mantrailingu skutečně věnovat. Najdete v ní totiž mnoho nezbytných informací, které vám mohou pomoci právě při výcviku vašeho čtyřnohého mantrailera. Napsat si o ni můžete přímo do nakladatelství Grada.
www.grada.cz

Ing. Luboš Satora

Foto: archiv Ing. Luboše Satory

www.pohresujeme.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->