Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Štěstí přeje připraveným!

Nikdo z nás se určitě nechce dostat do situace, aby jeho pes musel třeba bojovat o život. Na internetu vidíme dnes a denně momenty, při kterých nám doslova „tuhne“ krev v žilách. Také si někdy kladete otázku, jak byste ve vypjatém okamžiku reagovali vy? Inu věřte, že nejste sami. A právě z tohoto důvodu pro vás chystáme nový seriál, který se bude věnovat první pomoci. Nejprve se však seznámíme s autorkou tohoto velmi zajímavého projektu.


Štěstí přeje připraveným!
Panýrková Iveta 2.5.2018 35948x První pomoc u psů

Možná také patříte k lidem, kteří na internetu viděli záchranu německého boxera pomocí resuscitace. I vám stékaly slzy po tváři a doslova jste se modlili za toho psa? Tenkrát to mělo šťastný konec, ale přiznejme si na rovinu. Opravdu bychom věděli, jak se v danou chvíli zachovat? A právě proto se v našem magazínu budeme tímto tématem podrobně zabývat. Tak neváhejte a přečtěte si úvodní rozhovor s autorkou našeho nového seriálu o první pomoci Bc. Kateřinou Šponarovou.

Katko, vy jste rozjela velmi zajímavý projekt – takovou spíše osvětu týkající se první pomoci u psů. Proč zrovna toto téma?

Celý život se pohybuji okolo psů, moje práce se kolem nich točí a samozřejmě se potkávám i s jejich majiteli. Na klinice, kde jsem dříve pracovala, jsem od nich mnohdy slyšela větu: „Vůbec jsme nevěděli, jak mu máme pomoct, tak jsme ho čapli a prostě přijeli sem.“ Přitom stačilo „málo“ a mohli ho dovézt živého nebo alespoň ve stabilizovaném stavu. Tak se vlastně zrodila myšlenka seminářů tohoto typu, ale k realizaci projektu vedla ještě dlouhá cesta.

Představte nám, prosím, projekt jako takový včetně vašich lektorů.

první pomoc psa Seminář je jednodenní a má dvě části. První vede má kolegyně MVDr. Martina Frühauf Kolářová, která má bohaté zkušenosti v oblasti veterinární medicíny a na projektu mi hodně pomáhá. Má na starosti teoretickou část semináře, kde se účastníci dozvědí, kdy a jak psovi poskytovat první pomoc. Probírají se různé akutní stavy, které mohou nastat. Když krátce nastíním, tak se jedná např. o různá poranění na těle, popáleniny, omrzliny, úrazy, zlomeniny, tonutí psa, hodně obsáhlé otravy u psů, alergické reakce apod., a hlavně jak tyto situace rozpoznat, jak na ně reagovat a jak poskytnout první pomoc. No, a pak jsem tu já, bývalá veterinární sestra, která přesedlala na veterinární fyzioterapii. K poskytnutí první pomoci u lidí či u psů jsem se dostala několikrát, ať už při své práci veterinární sestry (musím říci, že práce na non stop klinice v Praze mi dala profesně hodně) anebo jako členka –psovodka České hasičské jednoty Příbram (ČHJ Příbram) a Záchranné brigády kynologů Pardubice. Pravidelně jezdím se svojí fenkou Annie na zásahy, na které mě povolává IZS nebo již zmíněná ČHJ Příbram, tam je znalost první pomoci nezbytná, ať už humánní nebo veterinární. Umět poskytnout první pomoc psovi, který se např. při plošném vyhledávání nabodne na kus drátu, případně klacek nebo se zřítí ze skály, je důležité. Při semináři mám na starosti část praktickou, kde si ukazujeme, jak pracovat s obvazovým materiálem, naučíme se základní obvazové techniky různých částí těla. Demonstrujeme si přímo na psech, jak zjistit aktuální stav zvířete, abychom dokázali vyhodnotit danou situaci a podle toho postupovat dále, předvedeme si i resuscitaci u psů. V neposlední řadě se starám o celkový chod semináře, propagaci a komunikaci s účastníky.

Pracoval na projektu ještě někdo další?

Ráda bych také zmínila našeho grafika-fotografa Štěpána Stránského (FLUKE ateliér), ač není lektorem na semináři, můžete ho tam potkat. Dělá nám profesionální fotografie, které pak mohou lidem sloužit jako krásná vzpomínka na naši akci.  A vzhledem k tomu, že je na skoro každém semináři, tak věřím, že z něho brzy toho lektora uděláme. Neměla bych také zapomenout na naši modelku Annie. Při seminářích je velmi trpělivá i přes to, že na ni ukazujeme také „nepříjemné” věci, jako je např. měření teploty.

Zajímá mě, jak dlouho jste seminář na toto téma připravovala a kde jste brala inspiraci?

první pomoc psa

No, myšlenka se zrodila někdy před pěti lety a příprava samotného semináře zabrala dva měsíce psaním skript, týden focením a post-produkcí obrazové příručky (tady musím hodně pochválit grafika- fotografa, již zmíněného Štěpána, který nám v podstatě dělal celý vizuál semináře), pak první objednávka a nákup potřebného materiálu a seminář se mohl uskutečnit. Takže když to shrnu, tak pět let odhodlávání se a cca tři měsíce samotné přípravy. Inspirace chodila tak nějak sama za námi. Je pravdou, že hodně pomohl grafik, který je zároveň ilustrátorem, takže chodil hodně s nápady i sám a tak nějak jsme to dávali postupně dohromady.

Pro koho jsou tyto vzdělávací semináře určeny? 

Semináře děláme pro všechny majitele hafanů různých ras, ale nejen pro ně. Nabízíme je i do veterinárních středních škol. Při práci sestry jsem se setkala se studenty– praktikanty, kteří v podstatě neuměli vůbec nic. Školy se totiž spoléhají na to, že je vše naučíme v praxi, ale to jde mnohdy za plného provozu jen velmi těžko, zvláště v akutních případech. Takže proto jsme se rozhodli jít i touto cestou. Semináře nabízíme i kynologickým organizacím – výcvikovým školám a školkám, ZKO apod.

Dle fotografií jsem viděla, že tato školení zájemci navštěvují i se psy. Jsou nějaké speciální požadavky na zvíře? Mám na mysli třeba skutečnost, aby se tam neobjevil nějaký raubíř.

Jediné omezení máme u háravých fen a fen ve vysoké březosti. Není vhodné s sebou brát agresivní psy.  Ale ani tito páníčci nemusí zoufat, na seminář lze dorazit i bez psa. Při praktické části se pracuje ve dvojicích, takže určitě nebude ochuzen a nějakého pesana si obváže –bez toho se od nás nakonec ani neodchází.

Prozradíte nám nějaký nejbližší termín, na který by se už teď mohli lidé přihlásit?

první pomoc psa Momentálně máme vypsané čtyři semináře – 6. května v Turnově v DOG Guru, dále 8. května ve Velké Dobré ve spolupráci se Staff-Spirit, 12. května v Praze ve spolupráci s Physio DOG Academy a 23. června také v Praze místo bude teprve upřesněno.  Přihlašování probíhá přes Facebook nebo přes e-mail katka@prvnipomocpsa.cz, kde zájemci najdou odkaz na přihlašovací formulář. Bohužel zatím máme webové stránky ve výstavbě, ale do měsíce by měl být spuštěný i přihlašovací formulář na našem webu.

Můj bratr je dobrovolný hasič, nedávno mi psal, že byli v noci na výjezdu a z domku vytáhli pejska, který se nadýchal zplodin. Nedokázali jej zachránit. Rád by se dozvěděl, jak by měl příště v podobném případě nejlépe postupovat?

V tomto případě hodně záleží na tom, jak dlouho byl pes vystaven kouři. Jediné, jak na místě můžeme pomoci, je zajistit přísun čerstvého vzduchu, tepelný komfort a v případě potřeby zahájit resuscitaci. Bohužel ne vždy se záchrana podaří.

Děláte tedy i semináře pro takové složky jakou jsou dobrovolní hasiči?

Oslovit hasičské sbory mě napadlo– možná dobrý tip, jak pomoci zachránit i pár dalších psích životů.

Naši čtenáři se již jistě těší na váš nový seriál právě na téma první pomoci. Zkuste je ještě trochu nalákat…první pomoc psa 

Seriál budeme s Martinou psát tematický k danému ročnímu období, takže těšit se můžete např. na článek o přehřátí organismu psa, jeho vliv na orgány, otravy různého původu, omrzliny, zlomeniny apod. K článku vždy připojímeinformace, jak daný stav nejlépe rozeznat a jak v takovém případě poskytnout první pomoc.

Katko, já vám děkuji za zajímavý rozhovor a našlo by se něco, co byste majitelům psů chtěla vzkázat?

Snad jen, že štěstí přeje připraveným! Nikomu bych nepřála dostat se do situací, kdy o životě rozhodují minuty, či vteřiny. V těchto chvílích člověk musí jednat s jasnou hlavou a co je nejdůležitější – nikdy neohrožovat sebe! (na to se dost často zapomíná).

Foto: Štěpán Stránský

www.prvnipomocpsa.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->